Nazareth Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
Empire 8
NYSCTC
DIII Atlantic Region
AARTFC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Anagnostopulos, Alexis
Artini, Kelly
Bargabos, Claire
Blankenberg, Grace
Brett, Deirdre
Bunnell, Julianna
Carlic, Carolyn
Carney, Mackenzie
Criswell, Ally
Cronin, Hayley
Decker, Elizabeth
Dewart, Lydia
Dobbertin, Kaitlyn
Dovi, Madeline
Hullihen, Hannah
Johnson, Brenna
Kuc, Hannah
Larsen, Gabrielle
Leahey, McKenzie
Merriwether, Sarah
Morin, Megan
Pighetti, Gabrielle
Rea, Celena
Reyner, Erin
Robey, Taylor
Robinson, Bailey
Roos, Bryanna
Sabourin, Madison
Shea, Eileen
Smith, Sarah
Szumloz, Abbey
Weaver, Emily
Woltz, Taylor
Latest Results
Meet
RIT February Invitational
2020 BU David Hemery Valentine Invitational
2020 Brockport Multi
Ithaca Bomber Invitational
Conference Challenge Cup Invite
RIT Tiger Invitational
Nazareth Alumni Opener Invite
NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships
AARTFC Outdoor Track & Field Championships
Geneseo May Meet
Upcoming Meets
Date Meet
02-21-20 2020 UW Last Chance College Elite
02-21-20 Conference Tune-Up Invitational
02/28-02/29/20 Empire 8 Indoor Track & Field Championships
02-28-20 Fastrack Last Chance Meet
03/06-03/07/20 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi
03/06-03/07/20 South Region Final Qualifier & Multi
03-06-20 Carthage Final Qualifier
03/06-03/07/20 AARTFC Indoor Track & Field Championships
03/06-03/07/20 AARTFC Indoor Championships - Wild Card Entry
03-07-20 Tufts National Qualifying Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Johnson, Brenna SO-2 8.12
200m Indoor Johnson, Brenna SO-2 26.60
300m Indoor Johnson, Brenna SO-2 43.19
400m Indoor Johnson, Brenna SO-2 1:00.35
500m Indoor Bargabos, Claire SO-2 1:25.04
600m Indoor Bargabos, Claire SO-2 1:46.82
800m Indoor Bargabos, Claire SO-2 2:28.34
1,000m Indoor Bargabos, Claire SO-2 3:18.09
1 Mile Indoor Bargabos, Claire SO-2 5:29.73
3,000m Indoor Reyner, Erin SO-2 10:43.03
5,000m Indoor Reyner, Erin SO-2 18:41.07
60m H Indoor Szumloz, Abbey JR-3 11.25
4 x 200m Relay Indoor   1:53.64
4 x 400m Relay Indoor   4:18.68
1,600m Sprint Medley Indoor   4:37.26
4,000m Distance Medley Indoor   14:11.69
High Jump Indoor Merriwether, Sarah FR-1 1.56m
Long Jump Indoor Leahey, McKenzie FR-1 5.05m
Triple Jump Indoor Leahey, McKenzie FR-1 9.90m
Shot Put Indoor Pighetti, Gabrielle SO-2 11.45m
Weight Throw Indoor Blankenberg, Grace SO-2 14.30m
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006