York (Pa.) Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
Capital Athletic Conference
DIII Mideast Region
More Teams: Men's T&F
Women's XC
Men's XC
Team Roster
Name Year
Banchiere, Rachel
Barrett, Emma SO
Becker, Steph
Clark, Emily
Davis, Emily
DeBruin, Alayna
Delker, Lucy SO
DelViscio, Jessica
Emeigh, Gabby
Fitzwater, Sydney SO
Gillcrist, Georgia
Kendrick, Aerial
Kerstetter, Megan
Krutz, Katie
Llamas, Nancy SO
Miller, Olivia SO
Rogers, Emma
Sykes, Abby
Szukalski, Sarah
Treffinger, Grace SO
Wagner, Jillian
Wasserleben, Nicole
Winkelspecht, Rylee
Latest Results
Meet
Swarthmore Final Qualifier Meet
Capital Athletic Conference Outdoor Track & Field Championsh
14th Annual Paul Kaiser Classic
Greyhound Invitational
Bison Outdoor Classic
2018 Messiah Multi/Invitational
36th Millersville Metrics
York College Twilight Meet
UMW Opener
Capital Athletic Conference Indoor Championships
Upcoming Meets
Date Meet
01-19-19 Sycamore Team Invitational
01-19-19 2019 Collegeville Classic
02-23-19 Cougar Invitational
03-09-19 Adonica Ferguson Classic
03-23-19 Ursinus College Outdoor Invitational
04/19-04/20/19 Pacesetter Sports Invitational
04/19-04/20/19 2019 Morgan State Legacy Track & Field Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Langrill, Kristin FR-1 8.24
100m Outdoor Gillcrist, Georgia SO-2 12.74
200m Outdoor Gillcrist, Georgia SO-2 26.45
200m Indoor Gillcrist, Georgia SO-2 27.50
400m Outdoor Gillcrist, Georgia SO-2 1:01.77
400m Indoor Gillcrist, Georgia SO-2 1:01.62
500m Indoor Jones, Morgan SR-4 1:26.62
800m Outdoor DelViscio, Jessica JR-3 2:22.60
800m Indoor DelViscio, Jessica JR-3 2:26.14
1,000m Indoor DelViscio, Jessica JR-3 3:13.46
1,500m Outdoor DelViscio, Jessica JR-3 4:47.69
1 Mile Indoor DelViscio, Jessica JR-3 5:22.11
3,000m Outdoor Massa, Kim SR-4 12:24.01
3,000m Indoor DeBruin, Alayna JR-3 10:38.87
5,000m Outdoor DeBruin, Alayna JR-3 18:13.29
5,000m Indoor DeBruin, Alayna JR-3 18:49.56
10,000m Outdoor Howell, Oriana SR-4 43:10.38
60m H Indoor Quenzer, Ericka SR 10.07
100m H Outdoor Plante, Emily SR-4 16.37
400m H Outdoor Measley, Anne SR-4 1:05.58
3,000m Steeple Outdoor DeBruin, Alayna JR-3 11:34.57
4 x 100m Relay Outdoor   52.19
4 x 200m Relay Indoor   2:04.25
4 x 400m Relay Outdoor   4:10.48
4 x 400m Relay Indoor   4:10.27
4 x 800m Relay Outdoor   10:22.59
4,000m Distance Medley Indoor   13:20.38
High Jump Outdoor Clark, Emily SO-2 1.50m
High Jump Indoor Clark, Emily SO-2 1.45m
Pole Vault Outdoor Krutz, Katie SO-2 3.27m
Pole Vault Indoor Krutz, Katie SO-2 3.05m
Long Jump Outdoor Clark, Emily SO-2 4.64m
Long Jump Indoor Quenzer, Ericka SR 4.53m
Triple Jump Outdoor Clark, Emily SO-2 10.57m
Triple Jump Indoor Clark, Emily SO-2 9.90m
Shot Put Outdoor Emeigh, Gabby SO-2 10.21m
Shot Put Indoor Fitzwater, Sydney FR-1 11.64m
Discus Throw Outdoor Fitzwater, Sydney FR-1 38.64m
Hammer Throw Outdoor Emeigh, Gabby SO-2 41.39m
Weight Throw Indoor Emeigh, Gabby SO-2 12.62m
Javelin Outdoor Emeigh, Gabby SO-2 35.13m
Available Years (top times):
Current

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007