Bemidji State Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Northern Sun
DII Central Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Baklund, Genavieve
Adams, Cheri'a
Anderson, Courtney
Barker, Jada
Beck, Faith
Becker, Lexi
Benson, Christa
Bond, Jonae
Brouette, Mikayla
Christensen, Zoe
Christenson, Libby
Cole, Janice
Coleman, Alexandria
Crump, Kayla
Decko, Carissa
Doss, Tierra
Dudley, Andrea
Ekereke, Kendra
Evans, Mackenzie
Fabre, Analise
Gehrig, Alexis
Grube, Regan
Halvorson, Mara
Hamilton, Afrika
Herdering, Ashley
Hernesman, Amanda
Hillstrom, Brittny
Hiltner, Elizabeth
Hurley, Kelsey
Johnson, Lily
Kinghorn, Shania
Kinnard, Ashley
Kjelland, Beatrice
Klein, Anastasia
Loop, Kira
McComas, Lauren
Millerman, Paige
Monson, Kylie
Morgenstern, Marissa
Niznik, Tricia
O'Neil, Molly
Olson, Savanah
Petron, Kristen
Prigge, Ryne
Rascon, Jasmine
Realing, Emma
Rezabek, Nicole
Scapanski, Anna
Schmitz, Lillian
Schroeder, Becky
Smith, Amanda
Stewart, Venice
Storms, Allyna
Straus, Allyson
Teiken, Ellen
Tobeck, Samara
Tucker, Aneesa
Velde, Samantha
Wagner, Katelyn
Witt, Sharnea
Ziegler, Cassidy
Latest Results
Meet
The Opener
Dakota Classic
2019 NSIC Outdoor Track & Field Championship
MSU Twilight
Concordia-BSU Duel
NSIC Multi Event
33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC
Cobber Twilight
Cobber Twilight
Lady Bear Twilight
Upcoming Meets
Date Meet
01-10-20 Spartan Invite 2020
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-25-20 Cobber Open
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
02/14-02/15/20 2020 Husky Classic (College)
03-07-20 South Region Final Qualifier
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Barker, Jada SR-4 7.89
200m Indoor Barker, Jada SR-4 25.58
400m Indoor Crump, Kayla SO-2 1:01.45
600m Indoor Evans, Mackenzie FR-1 1:45.93
800m Indoor Tucker, Aneesa JR-3 2:33.20
1 Mile Indoor Prigge, Ryne SO-2 5:19.27
60m H Indoor Beck, Faith SO-2 9.29
4 x 400m Relay Indoor   4:21.80
High Jump Indoor Christenson, Libby JR-3 1.49m
Pole Vault Indoor Beck, Faith SO-2 3.05m
Long Jump Indoor Adams, Cheri'a JR-3 5.43m
Triple Jump Indoor Fabre, Analise JR-3 10.84m
Shot Put Indoor Christensen, Zoe SO-2 13.98m
Weight Throw Indoor Christensen, Zoe SO-2 16.71m
Indoor Pentathlon Indoor Tucker, Aneesa JR-3 2889
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008