Columbus St. Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Peach Belt
DII Southeast Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Brimidge, Devin
Brooks, Kenneth
Cannon, Tyler
Collier, Kameron
Conn, Ryan
Corley, Carl SR
Dalton, Jailen
French, Colin
Fulks, Jackson
George, Aaron
Griffin, Davarius
Grimes, Gary
Herron, Luke
Horvath, Kaleb
Johns, William
Jones, Isaac
Kendall, Alexander
Lewis, Blake
Lumpkin, Stacy
Mitchum, Tereil
Nembhard, Gavin
Olatunde, Afolabi
Pfledderer, Matthew
Phillips, Nicholas
Player, William
Rogers, Cameron
Rush, Aidan
Sells, Marcellus
Shanmugam, Ajay
Shepherd, Ethan
Sires, Elijah
Southern, Tyler
Stone, Donovan
Tandoh, Mcdonald
Taylor, DVonyea
Taylor, Savian
Thomas, Ervin
Trammell, Roosevelt
Upchurch, Nicholas
Veasley, Devin
Walls, Dante
Warren, Tyreik
Latest Results
Meet
Lee University Last Chance
Torrin Lawrence Memorial Invite
Peach Belt Outdoor Track & Field Championships
Berry Field Day Invitational 2022
War Eagle Invitational 2022
Annual Alice Coachman Invitational
UWG Legends Invitational
Emory Thrills in the Hills Open
2022 Falcon Classic & Multi Invite
Victor Ice Breaker Duals 2022
Upcoming Meets
Date Meet
12-03-22 VMI Team Challenge
01/13-01/14/23 VMI Invitational
01/27-01/28/23 Winter Classic
02-05-23 Richard Drake Invitational
02/10-02/11/23 DII Indoor Track & Field Pre-Nationals
03-04-23 Victor Ice Breaker Duals 2023
03/17-03/18/23 Trojan Opener
03/17-03/18/23 Emory Spring Break Classic 2023
03/24-03/25/23 Emory Thrills in the Hills 2023
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Fulks, Jackson JR-3 6.84
100m Outdoor Fulks, Jackson JR-3 10.60
200m Outdoor Fulks, Jackson JR-3 21.30
200m Indoor French, Colin FR-1 22.86
400m Outdoor Dalton, Jailen FR-1 50.30
400m Indoor Taylor, Savian FR-1 50.17
800m Outdoor Taylor, Savian SO-2 1:50.38
800m Indoor Lewis, Blake FR-1 1:58.91
1,500m Outdoor Taylor, Savian SO-2 3:59.67
3,000m Indoor Rush, Aidan FR-1 9:00.83
5,000m Outdoor Rush, Aidan SO-2 15:30.47
5,000m Indoor Phillips, Nicholas FR-1 16:39.92
10,000m Outdoor Phillips, Nicholas FR-1 33:24.55
60m H Indoor Grimes, Gary FR-1 8.75
110m H Outdoor Grimes, Gary SO-2 15.06
400m H Outdoor Walls, Dante FR-1 54.40
3,000m Steeple Outdoor Phillips, Nicholas FR-1 10:22.89
4 x 100m Relay Outdoor   41.42
4 x 400m Relay Outdoor   3:23.00
4 x 800m Relay Outdoor   7:55.23
High Jump Outdoor Fulks, Jackson JR-3 1.86m
Pole Vault Outdoor Player, William SO-2 4.64m
Pole Vault Indoor Kendall, Alexander FR-1 4.25m
Long Jump Outdoor Nembhard, Gavin SO-2 7.12m
Long Jump Indoor Fulks, Jackson JR-3 6.79m
Triple Jump Outdoor Nembhard, Gavin SO-2 14.98m
Triple Jump Indoor Collier, Kameron SR-4 12.89m
Shot Put Outdoor Mitchum, Tereil FR-1 13.58m
Shot Put Indoor Mitchum, Tereil FR-1 13.00m
Discus Throw Outdoor Southern, Tyler SO-2 39.65m
Hammer Throw Outdoor Mitchum, Tereil FR-1 38.65m
Weight Throw Indoor Mitchum, Tereil FR-1 12.62m
Javelin Outdoor Southern, Tyler SO-2 47.27m
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009