Waynesburg Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
ECAC DIII
Presidents AC
DIII Mideast Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Baldwin, Nistal
Brownfield, Ryan
Burnette, Justin
Cappelli, R. Michael SR
Cokley , Jac
Colomb, Morrison
Crumb, Dozhay
Derosiers, Casey
Derricott, Joshua
Dougher, Matthew
Durgin, Matt
Farelli, Jerry
Greene, Colby
Greenlee, Kevin
Hardy, Dorian
Hilarzewski, Matt
Hurt, Kyeir
Jackson, James
Jecelin, Nathan
Jones, Jawuan 0
Kemerer, Andrew
Klopp, Mason
Kurka, Micah
Lessard, Roman
Lewis, Justin
Mansfield, Matt
Mays, Silas
McCamick, Justice
McDiffitt, Kaleb
McElligott, Cullen 0
Miller, Scott
Orahood, Isaac
Ortiz, Victor
Payne, Jordan
Rondon, Chase
Scott, Jared
Sheely, Aiden
Tibbe, Connor
Townsend, Eric
Trax, Michael
Vantine, Ryan 0
Warmbein, Kyle
Latest Results
Meet
ECAC DIII Outdoor Track & Field Championship
2019 Marty Goldberg Gator Invitational
Presidents AC Outdoor Track & Field Championships
SRU OPEN
John Falconi Invite
Westminster Invitational 2019
Dave Labor Invitational
Bethany Invitational
West Virginia Open
Muskie Duals
Upcoming Meets
Date Meet
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-06-20 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi
03-07-20 South Region Final Qualifier
03-07-20 Tufts National Qualifying Meet
04-04-20 McNeese Spring Time Classic
04/23-04/25/20 54th Annual Hillsdale "GINA" Relays
05-07-20 Hillsdale "Last-Chance" Classic w/ Multi
05-08-20 2020 Pacesetter Sports Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Jones, Jawaun FR-1 7.10
100m Outdoor Orahood, Isaac SO-2 11.97
200m Outdoor Orahood, Isaac SO-2 24.46
200m Indoor Jones, Jawaun FR-1 23.43
400m Outdoor Mays, Silas FR-1 50.67
400m Indoor Mays, Silas FR-1 51.51
800m Outdoor Mays, Silas FR-1 1:58.30
800m Indoor Mays, Silas FR-1 2:04.17
1,000m Indoor McDiffitt, Kaleb FR-1 3:04.30
1,500m Outdoor Jecelin, Nathan SO-2 4:13.68
1 Mile Indoor Jecelin, Nathan SO-2 4:42.95
3,000m Outdoor Durgin, Matt SO-2 9:47.96
3,000m Indoor Durgin, Matt SO-2 9:37.60
5,000m Outdoor Durgin, Matt SO-2 16:26.08
5,000m Indoor Durgin, Matt SO-2 16:44.71
10,000m Outdoor Durgin, Matt SO-2 34:34.25
60m H Indoor Hager, Patrick SR-4 9.86
110m H Outdoor Hager, Patrick SR-4 19.48
400m H Outdoor Hardy, Dorian FR-1 1:00.86
2,000m Steeple Outdoor Mansfield, Matt SO-2 7:08.20
3,000m Steeple Outdoor Mansfield, Matt SO-2 10:39.16
4 x 100m Relay Outdoor   46.36
4 x 200m Relay Indoor   1:37.71
4 x 400m Relay Outdoor   3:27.68
4 x 400m Relay Indoor   3:36.95
4,000m Distance Medley Indoor   11:40.96
High Jump Outdoor Derricott, Joshua FR-1 1.78m
High Jump Indoor Derricott, Joshua FR-1 1.84m
Pole Vault Outdoor Miller, Scott FR-1 3.60m
Pole Vault Indoor Olive, Joshua SR-4 3.50m
Long Jump Outdoor Trax, Michael JR-3 6.79m
Long Jump Indoor Trax, Michael JR-3 6.52m
Triple Jump Outdoor Trax, Michael JR-3 13.29m
Triple Jump Indoor Trax, Michael JR-3 13.33m
Shot Put Outdoor Vantine, Ryan JR-3 13.14m
Shot Put Indoor Vantine, Ryan JR-3 12.99m
Discus Throw Outdoor Feldner, Blake SR-4 38.68m
Weight Throw Indoor Feldner, Blake SR-4 14.29m
Javelin Outdoor Lessard, Roman SO-2 51.18m
Decathlon Outdoor McDiffitt, Kaleb FR-1 4531
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006