Colorado Mines Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Rocky Mountain AC
DII South Central Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abueg, Ben
Bejarano, Jacob
Cathcart, Chris
Clark, Zach
Colligan, Grant
Dudley, Koby
Fuhr, Danny
Gregory, Joshua
Hagen , Luc
Hinkle, Brandon
Julian , Luke
Kabbara, Nassim
Kettle, Miller
Ko, Dylan
Lockman , Trevor
Maguire, Joey
McLean, Chase
McLean, Connor
Mitchem , Jake
Moran, Kyle
Pinkston, Jake
Redmond, Grant
Reiley, John
Sass, John
Sather, Hayden
Sevcik, Max
Steele, Derek
Tadla, Jared
Thompson, Kevin
Twombly, Ben
Vandiver, Joe
Veidmark, Arvid
Webster, Gavin
Whitney, Joe
Wolfe, Joseph
Woolf, Jonathan
Workman , Vincent
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
West Texas A&M Last Chance
2019 Oxy Invitational
Azusa Pacific Twilight & Multi
Air Force Twilight Open
RMAC Outdoor Track & Field Championships
Mines Nature's Bakery Invite
Bryan Clay Invitational
Mines Kit Mayer Invite
Colorado Invitational 2019
Upcoming Meets
Date Meet
12/05-12/06/19 Mines Alumni Classic & Multi
12-06-19 GVSU Holiday Open
01-10-20 Spartan Invite 2020
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
02/07-02/08/20 Hillsdale "Wide-Track" Classic
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Limon, Elias SR-4 6.91
100m Outdoor Limon, Elias SR-4 10.70
200m Outdoor Limon, Elias SR-4 21.49
200m Indoor Limon, Elias SR-4 22.08
400m Outdoor Webster, Gavin FR-1 49.10
400m Indoor Sisneros, Triston SR-4 49.42
800m Outdoor Gram, Bryan SO-2 1:57.46
800m Indoor Kettle, Miller JR-3 1:55.58
1,000m Indoor Sather, Hayden JR-3 2:45.93
1,500m Outdoor Julian , Luke FR-1 3:48.42
1 Mile Indoor Julian , Luke SO-2 4:15.84
3,000m Indoor Hoskinson, Josh SR-4 8:08.00
5,000m Outdoor Hoskinson, Josh SR-4 14:04.33
5,000m Indoor Hoskinson, Josh SR-4 14:07.16
10,000m Outdoor Schneiderman, Ben SR-4 30:36.78
60m H Indoor Sisneros, Triston SR-4 8.13
110m H Outdoor McLean, Connor JR-3 15.13
400m H Outdoor Sisneros, Triston SR-4 52.14
3,000m Steeple Outdoor Mitchem , Jake SO-2 9:01.72
4 x 100m Relay Outdoor   41.82
4 x 400m Relay Outdoor   3:20.53
4 x 400m Relay Indoor   3:19.83
4,000m Distance Medley Indoor   10:09.61
High Jump Outdoor Dudley, Koby SO-2 2.05m
High Jump Indoor Dudley, Koby SO-2 2.04m
Pole Vault Outdoor McLean, Connor JR-3 5.20m
Pole Vault Indoor McLean, Connor JR-3 5.26m
Long Jump Outdoor Sisneros, Triston SR-4 6.88m
Long Jump Indoor Sisneros, Triston SR-4 7.24m
Triple Jump Outdoor Arnsberger, Luke SR-4 14.48m
Triple Jump Indoor Arnsberger, Luke SR-4 13.73m
Shot Put Outdoor Veidmark, Arvid FR-1 16.41m
Shot Put Indoor Root, Jack JR-3 16.22m
Discus Throw Outdoor Veidmark, Arvid FR-1 48.35m
Hammer Throw Outdoor Root, Jack JR-3 59.86m
Weight Throw Indoor Root, Jack JR-3 19.47m
Javelin Outdoor Gregory, Joshua SO-2 50.65m
Heptathlon Indoor McLean, Chase SO-2 5108
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2002