Minnesota State Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Northern Sun
DII Central Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Aguilera, Carter
Andres, Kevin
Ayobamidele, Stephen
Blanks, D'Monte
Bohlman, Matt
Bokoyo, Josue
Bright, Cornelius
Bristol, Logan
Brown, Bryant
Brown, Deveyonn
Buckles, Ethan
Buetow, Michael
Calderon-Pitchford, Elijah
Cowles, Caleb
DePrenger, Max
Dittel, Carson
Durnin, Nick
Forbes, William
Fox, Nathan
Fox, Nathan
Gloudemans, Parker
Hebert, Ethan
Henke, Zachary
Hodge, Jack
Huhn, Parker
Johnson, Kyle
Johnston, Jake
Kath, Caleb
Krannich, Trey
Kucera, Tommy 0
Kwateh, Leroy
Lewison, Drew
Maier, Tanner
Mason, Kyle
Mayfield, Aaron
McCaffrey, Mason
McCormick, Connor
McPherson, Mark
Naba, Bedale
Nesvold, Carter
Norby, Nicholas
Ogren, Tanner
Phelps, Josh
Rabata, Isaiah
Ramnarine, Cameron
Ruiz, Andrew
Schmied, Ben
Shaner, Jon
Sharma, Nicholas
Taormina, Justin
Thomas, Brayden
Twomey, Kayleb
Wiesen, Marquan
Yardley, Austin
Yaya, Mohammed
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
2019 NSIC Outdoor Track & Field Championship
MSU Twilight
Minnesota Men's Twilight
SMSU Mustang Twilight
NSIC Multi Event
Gustavus Alternative
2019 Viking Classic
Drake Relays presented by Hy-Vee
USD Twilight
Upcoming Meets
Date Meet
12/06-12/07/19 2019 SDSU Holiday Invite and Multi
12-07-19 Chuck Petersen Open
01-10-20 Spartan Invite 2020
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-24-20 2020 SDSU D2 Invitational
01/31-02/01/20 Black and Gold Premier
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Brown, Bryant JR-3 6.80
100m Outdoor Diamond, Reid SR-4 10.42
200m Outdoor Diamond, Reid SR-4 21.20
200m Indoor Selman, Paul JR-3 21.87
300m Indoor Diamond, Reid SR-4 34.80
400m Outdoor Schuster, John SR-4 47.39
400m Indoor Schuster, John SR-4 47.86
500m Indoor Schuster, John SR-4 1:03.28
600m Indoor Wiesen, Marquan FR-1 1:21.91
800m Outdoor Pasch, Austin SR-4 1:52.59
800m Indoor Pasch, Austin SR-4 1:55.23
1,000m Indoor Wahlers, Jacob SO-2 2:26.61
1,500m Outdoor Pasch, Austin SR-4 3:52.34
1 Mile Indoor Pasch, Austin SR-4 4:09.02
3,000m Indoor Pasch, Austin SR-4 8:19.73
5,000m Outdoor Burke, Caleb SR-4 14:49.98
5,000m Indoor Yardley, Austin JR-3 14:56.88
10,000m Outdoor Burke, Caleb SR-4 30:44.07
60m H Indoor Davis, Sydne SR-4 7.98
110m H Outdoor Hunter, Myles SR-4 13.54
400m H Outdoor Davis, Sydne SR-4 51.79
3,000m Steeple Outdoor Pasch, Austin SR-4 8:57.74
4 x 100m Relay Outdoor   40.90
4 x 400m Relay Outdoor   3:09.77
4 x 400m Relay Indoor   3:11.41
4 x 800m Relay Outdoor   7:46.38
1,600m Sprint Medley Outdoor   3:22.62
4,000m Distance Medley Outdoor   10:06.18
4,000m Distance Medley Indoor   9:50.98
High Jump Outdoor Brown, Deveyon FR-1 2.10m
High Jump Indoor Brown, Deveyon FR-1 2.00m
Pole Vault Outdoor Johnson, Kyle SO-2 4.70m
Pole Vault Indoor Johnson, Kyle SO-2 4.53m
Long Jump Outdoor Ogeka, Victor SR-4 7.06m
Long Jump Indoor Curtis, Jack SR-4 6.99m
Triple Jump Outdoor Ogeka, Victor SR-4 15.60m
Triple Jump Indoor Calderon-Pitchford, Elijah JR-3 15.23m
Shot Put Outdoor LaPlante, Jayme JR-3 17.50m
Shot Put Indoor Naba, Bedale SO-2 16.78m
Discus Throw Outdoor LaPlante, Jayme JR-3 52.89m
Hammer Throw Outdoor McCormick, Connor JR-3 61.46m
Weight Throw Indoor McCormick, Connor SO-2 19.30m
Javelin Outdoor Thomas, Brayden FR-1 52.45m
Heptathlon Indoor Curtis, Jack SR-4 5201
Decathlon Outdoor Curtis, Jack SR-4 6319
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007