Harding Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Great American
DII Central Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Ashmore, Andrew FR
Baker, Caleb
Bouric, Jean-Louis
Bowman, Colton
Brock, Collin
Bush, Dakarai FR
Caraway, Mason FR
Chelelgo, Keneth
Clark, Will JR
Cooper, Evan FR
Davis, Buddy
Davis, Paxton
Douglas, Dylan
Earhart, Todd SO
Ferris, Ben FR
Flatt, Benton FR
Gable, Cedric FR
Harrod, Tyler
Hill, Jamaric
Hindman, Alex JR
Hipshire, Matt JR
Jones, Joel FR
Kessler, Mitchell SR
Kinser, Britton FR
Kipchirchir, Ardison
Konwent, Steven
Koonce, Trevor
Kwiecinski, Bartek
McCallister, Tyler SR
McCoy, Gus JR
Meredith, Will
Naceanceno, Kaleb
Olson, Curran
Parrish, Austin JR
Pruim, Jackson
Reed, Zach
Rivera, Moses
Shaw, Wesley FR
Shved, Matthew FR
Townsley, Kendall
Wall, Jonathon FR
Watkins, Garrett
Watrous, Daniel
Watson, Krishaun FR
Wiedower, Bryce JR
Zerby, Jaden
Latest Results
Meet
Memphis Tiger invitational
Great American Conference Outdoor Championships
UCA OPEN
Rhodes College 7-Way Meet
Southern Arkansas University Dan Veach Invitational
Harding Invitational
2019 Rhodes Invitational Track & Field Meet
Hendrix Alumni Open
2019 GAC Championships/All-Comers
4th Annual Indoor Gorilla Classic
Upcoming Meets
Date Meet
01-10-20 Spartan Invite 2020
01-11-20 UAB Vulcan Invitational
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
02/14-02/15/20 2020 Husky Classic (College)
03-07-20 South Region Final Qualifier
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Martin, Nick FR-1 6.35
60m Indoor Meredith, Will FR-1 7.08
100m Outdoor Meredith, Will FR-1 10.78
200m Outdoor Meredith, Will FR-1 21.85
200m Indoor Meredith, Will FR-1 22.90
400m Outdoor Mayes, Mitchell FR-1 51.50
400m Indoor Akins, Jared FR-1 51.76
800m Outdoor Langat, Micah SO-2 1:54.42
800m Indoor Langat, Micah SO-2 1:54.78
1,000m Indoor Hipshire, Matt SO-2 2:54.36
1,500m Outdoor Chelelgo, Keneth JR-3 4:00.84
1 Mile Outdoor Chelelgo, Keneth JR-3 4:27.33
1 Mile Indoor Windley, Tucker SR-4 4:31.58
3,000m Indoor Chelelgo, Keneth JR-3 9:17.19
5,000m Outdoor Kipchirchir, Ardison FR-1 15:47.08
5,000m Indoor Reed, David FR-1 16:43.16
10,000m Outdoor Reed, David FR-1 34:48.08
55m H Indoor Bowie, James SR-4 7.95
60m H Indoor Bowie, James SR-4 8.42
110m H Outdoor Bowie, James SR-4 14.51
400m H Outdoor Bowie, James SR-4 56.44
3,000m Steeple Outdoor Chelelgo, Keneth JR-3 9:37.97
4 x 100m Relay Outdoor   42.12
4 x 400m Relay Outdoor   3:21.31
4 x 400m Relay Indoor   3:26.39
4,000m Distance Medley Indoor   10:30.03
High Jump Outdoor Watkins, Garrett FR-1 1.90m
High Jump Indoor Watkins, Garrett FR-1 1.83m
Pole Vault Outdoor Konwent, Steven FR-1 4.35m
Pole Vault Indoor Hipshire, Matt SO-2 4.35m
Long Jump Outdoor Naceanceno, Kaleb FR-1 6.30m
Long Jump Indoor Naceanceno, Kaleb FR-1 6.31m
Triple Jump Outdoor Hill, Jamaric FR-1 12.47m
Triple Jump Indoor Akins, Jared FR-1 12.90m
Shot Put Outdoor Drew, Brian JR-3 13.52m
Shot Put Indoor Drew, Brian SO-2 11.94m
Discus Throw Outdoor Baker, Caleb FR-1 39.16m
Hammer Throw Outdoor Graves, Wiil JR-3 45.32m
Weight Throw Indoor Baker, Caleb FR-1 12.43m
Javelin Outdoor Clark, Will SO-2 56.41m
Heptathlon Indoor Hipshire, Matt SO-2 4319
Decathlon Outdoor Jackson, James FR-1 5238
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2002