Saint Francis University Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
NEC
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Alaban-Tafon, Rhoda
Beitel, Jenna
Broehl, Jacqueline
Cody, Shannon
Conrad, Olivia
Cooper, Marie-Therese
Crews, Mylan
Davis, Kiara Ann
DeSalve, Dayna
Fiebig, Moira
Fyock, Caroline
Gentile, Emma
Golden, Adiya
Gregg, Monica
Hallinan, Lindsey
Hildebrand, Michelle
Jacobs, Marlena
Jaskowak, Catherine
Jones, Hannah
Lafferty, Ashley
LaRosa, Vittoria
Lunger, Emily
McElhenny, Quinn
McElheny, Mandy
McLaughlin, Katherine
Moore, Jalurah
Murphy, Madeline
Nebiker, Gabrielle
Neborg, Nicole
Page, Adrian
Phelan, Sara
Prestash, Hailey
Ratchford, Caroline
Robinson, Kiana
Roth, Laura
Stanavich, Gabrielle
Vandergrift, Aaliyah
Walker, Mackenzie
Weaver, Taylor
Whitfield, Taya
Wicks, Zoe
Wright, Madison
Latest Results
Meet
Akron Invitational
SU Challenge
Penn State National Open
Gulden Invitational
VMI Keydet Invitational
2020 Great Dane Classic
Bison Opener
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships
Upcoming Meets
Date Meet
02/21-02/22/20 NEC Indoor Rosters (Admin Use Only)
02-21-20 2020 UW Last Chance College Elite
02/21-02/22/20 2020 NEC Indoor Track & Field Championships
02-28-20 Fastrack Last Chance Meet
03/06-03/07/20 South Region Final Qualifier & Multi
03/06-03/08/20 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
03/13-03/14/20 NCAA Division I Indoor Track & Field Championships
03/20-03/21/20 Bill Webb Combined Events/Bob Davidson Memorial Invitational
03/27-03/28/20 Raleigh Relays (College/University)
04/03-04/04/20 Stanford Invitational (Late Entry Window)
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Crews, Mylan SO-2 7.69
200m Indoor Moore, Jalurah SO-2 25.31
300m Indoor Moore, Jalurah SO-2 43.62
400m Indoor Lunger, Emily SO-2 58.44
500m Indoor Alaban-Tafon, Rhoda FR-1 1:21.01
800m Indoor Whitfield, Taya JR-3 2:22.66
1,000m Indoor Gregg, Monica FR-1 3:11.99
1 Mile Indoor Roth, Laura SR-4 5:24.64
3,000m Indoor Roth, Laura SR-4 10:30.57
5,000m Indoor Roth, Laura SR-4 18:23.86
4 x 400m Relay Indoor   3:59.89
4 x 800m Relay Indoor   10:07.55
High Jump Indoor Lunger, Emily SO-2 1.70m
Pole Vault Indoor Weaver, Taylor JR-3 3.95m
Long Jump Indoor Murphy, Madeline FR-1 5.31m
Triple Jump Indoor Murphy, Madeline FR-1 11.48m
Shot Put Indoor Hallinan, Lindsey SO-2 12.38m
Weight Throw Indoor Hildebrand, Michelle SR-4 13.96m
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002