Dickinson Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
Centennial Conference
DIII Mideast Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Altman, Kate FR
Beck, Jenny
Bonwin, Wrutoe
Brown, Sophie
Cardi, Isabel SO
Cassell, Elizabeth FR
Cassidy, Tessa
Charest, Eve
Clancy, Elaina FR
Dougherty, Cara
Fife, Isabella FR
Fitzgerald, Mallorey
Fox, Macallan
Ginez, Natalie
Hallock, Amelia
Healy, Teressa
Herzon, Hannah FR
House, Sarah
Ionescu, Candice
Ionescu, Lucile
Johnston, Emma
Kitchen, Micaela
Lantz, Eveyn
Lufrano, Amelia
Maddie, Etzel FR
Messer, Emily
Nelson, Eryn
Porras, Sofia SO
Ramos, Kyra
Shalala, Kylie
Smith, Mary
Spaulding, McKenna
Stricker, Ruby
Suess, Lauren
Suess, Natalie
Tabtiang, Liana
Thompson, Naji
Ulian, Annie
Yanega, Allyson
Yanega, Sarah
Latest Results
Meet
NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships
Mideast Invitational
Swarthmore Final Qualifier Meet
Centennial Conference Outdoor Track & Field Championships
The Blue Jay Tune-Up
Penn Relays
2018 Mason-Dixon Invitational
Shippensburg University Mid-Week College Invite
Bison Outdoor Classic
2018 Messiah Multi/Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01-19-19 Sycamore Team Invitational
04/19-04/20/19 Pacesetter Sports Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Bonwin, Wrutoe SO-2 7.89
60m Indoor Thompson, Naji JR-3 8.01
100m Outdoor Suess, Natalie SO-2 13.11
200m Outdoor Suess, Natalie SO-2 26.22
200m Indoor Thompson, Naji JR-3 26.89
400m Outdoor Suess, Natalie SO-2 57.88
400m Indoor Suess, Natalie SO-2 59.71
800m Outdoor Yanega, Allyson FR-1 2:15.99
800m Indoor Yanega, Allyson FR-1 2:20.67
1,000m Indoor Beck, Jenny FR-1 3:52.79
1,500m Outdoor Horowitz, Kelsey SR-4 4:43.41
1 Mile Outdoor Horowitz, Kelsey SR-4 5:12.43
1 Mile Indoor Horowitz, Kelsey SR-4 5:19.56
3,000m Outdoor Stricker, Ruby FR-1 13:17.14
3,000m Indoor Canning, Sofia SR-4 10:09.23
5,000m Outdoor Canning, Sofia SR-4 17:05.38
5,000m Indoor Canning, Sofia SR-4 17:09.74
10,000m Outdoor Canning, Sofia SR-4 36:06.18
55m H Indoor Nelson, Eryn JR-3 9.91
60m H Indoor Nelson, Eryn JR-3 10.64
100m H Outdoor Nelson, Eryn JR-3 18.26
400m H Outdoor Nelson, Eryn JR-3 1:15.46
3,000m Steeple Outdoor Ionescu, Lucile JR-3 11:52.28
4 x 100m Relay Outdoor   50.28
4 x 200m Relay Indoor   1:49.78
4 x 400m Relay Outdoor   4:01.73
4 x 400m Relay Indoor   4:09.76
4 x 800m Relay Outdoor   9:24.69
4 x 800m Relay Indoor   9:57.63
4 x 1,600m Relay Indoor   22:27.04
4,000m Distance Medley Indoor   12:37.00
High Jump Outdoor Suess, Natalie SO-2 1.50m
High Jump Indoor Suess, Natalie SO-2 4'  11"
Long Jump Outdoor Kitchen, Micaela FR-1 4.62m
Long Jump Indoor Suess, Lauren SO-2 4.51m
Triple Jump Outdoor Suess, Natalie SO-2 10.29m
Triple Jump Indoor Suess, Natalie SO-2 10.04m
Shot Put Outdoor Phillips, Niomi SR-4 10.73m
Shot Put Indoor Phillips, Niomi SR-4 11.21m
Discus Throw Outdoor Phillips, Niomi SR-4 35.47m
Hammer Throw Outdoor Smith, Mary SO-2 35.90m
Weight Throw Indoor Smith, Mary SO-2 10.87m
Javelin Outdoor Phillips, Niomi SR-4 38.74m
Indoor Pentathlon Indoor Messer, Emily SO-2 1727
Heptathlon Outdoor Messer, Emily SO-2 2377
Available Years (top times):
Current

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006