Florida State Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
ACC
NCAA DI East Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Aponte, Kelly
Baysinger, Mackenzie
Bernicke, Kathryn
Blankenbaker, Julia
Breske, Nicole
Bush, Deja
Caldwell, Janae
Candiano, Sarah
Cobb, Elizabeth
Coggins, Addison
Cunningham, Kimmie
Davis, Karimah
Demone, Ginelle
Dorsett, Shaquania
Easterly, Kayla
Flagg, Nia
Funderburk, Elizabeth
Golicher, Mollie
Green, Trentorria
Harris, Madison
Heaven, Amani
Helps, Shauna
Hendry, Hailey
Hewitt, Althea
Hooker, Claire
Jaffer, Fatema
Jenkins, Elizabeth
Jones, Cortney
Judd, Jodie
Kanuchova, Veronika
Karr, Eliana
Kirkland, Jayla
Kissel, Macy
Kuhn, Katherine
Lewis, Amanda
Lewis, Anna
Lima, Jennifer
Lonas, Jessica
Love, Shanice
Maczuga, Kayla
Maffo, Nadia
McConnell, Nicole
McMillon, Asia
Miller, Ashley
Mircheva, Militsa
Mooney, Megan
Myers, Sarah
Oakes-Lottridge, Sidney
Ogles, Olivia
Omoregie, Eleonora
Parrish, Sarah
Petrokaite, Jogaile
Phelps, Erin
Reyna-Lopez, Alondra
Schafers, Summer
Seymour, Ka'Tia
Skyring, Maudie
Sow, Rougui
Stevenson, Kaia
Stewart, Alina
Swigler, Ella
Torres, Micaela
Wallace, Eleanor
Warren, Emma
Williams, Peta-Gay
Zagra, Juliana
Zupan, Mariah
Zyla, Melissa
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
ACC Championships
UF Tom Jones Memorial
125th Penn Relays
Beach Invitational
Mt. SAC Relays
Bryan Clay Invitational
Crimson Tide Invitational
UNF Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01-11-20 2020 Clemson Orange & Purple Elite
01-11-20 Dick Taylor
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-17-20 Arkansas Invitational
01/17-01/18/20 2020 Clemson Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01/24-01/25/20 2020 Clemson Bob Pollock Invitational
01-25-20 VMI Team Challenge
01/30-02/01/20 Texas Tech Invitational
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Seymour, Ka'Tia SO-2 7.19
100m Outdoor Seymour, Ka'Tia SO-2 11.08
200m Outdoor Seymour, Ka'Tia SO-2 22.55
200m Indoor Kirkland, Jayla SO-2 23.00
400m Outdoor Davis, Karimah FR-1 53.18
400m Indoor Davis, Karimah FR-1 53.02
800m Outdoor Skyring, Maudie SO-2 2:06.27
800m Indoor Harris, Madison SR-4 2:10.21
1,500m Outdoor Skyring, Maudie SO-2 4:16.12
1 Mile Indoor Skyring, Maudie SO-2 4:40.17
3,000m Indoor Mircheva, Militsa SR-4 9:07.33
5,000m Outdoor Mircheva, Militsa SR-4 15:45.97
5,000m Indoor Mircheva, Militsa SR-4 15:43.30
10,000m Outdoor Mircheva, Militsa SR-4 32:30.07
60m H Indoor Jones, Cortney JR-3 8.06
100m H Outdoor Jones, Cortney JR-3 12.72
400m H Outdoor Cunningham, Kimmie JR-3 1:03.57
4 x 100m Relay Outdoor   43.13
4 x 400m Relay Outdoor   3:38.89
4 x 400m Relay Indoor   3:39.66
4,000m Distance Medley Indoor   11:13.05
High Jump Outdoor Omoregie, Eleonora JR-3 1.75m
High Jump Indoor Maczuga, Kayla JR-3 1.69m
Pole Vault Outdoor Breske, Nicole JR-3 3.97m
Pole Vault Indoor Breske, Nicole JR-3 3.65m
Long Jump Outdoor Sow, Rougui SR-4 6.49m
Long Jump Indoor Sow, Rougui SR-4 6.49m
Triple Jump Outdoor Green, Trentorria FR-1 12.88m
Triple Jump Indoor Green, Trentorria FR-1 12.01m
Discus Throw Outdoor Love, Shanice JR-3 62.69m
Hammer Throw Outdoor Kanuchova, Veronika JR-3 67.37m
Weight Throw Indoor Maffo, Nadia SR-4 20.40m
Javelin Outdoor Paredes, Laura SO-2 55.38m
Available Years (top times):
Current

2018

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002