Embry-Riddle Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Peach Belt
DII South Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Adams, Ta'Leah
Allen, Maggie
Beckwith, Ukeyvia
Braselton, Jessy
Burke, Marissa
Champer, Taylor
Chummar, Nithya
Coward, Sierra
Dalberg, Olivia
Dudley, Morgan
Eaton, Kaley
Edge, Ravyn
Friday, Devonne
Funke, Kara
Gilligan, Tara
Grotzinger, Brianna
Gustely, Phoebe
Gustely, Sophia
Harris, Briannica
Harrison, Samiya
Hayden, Kalani
Hill, Susan
Iller, Grayson
Jones, Rachel
Kimes, Piper
Kirschner, Maxime
Konitzer, Noel
McBride, Laura
Miller, Anna
Moore, Ashley
Morris, Madison
Patrice, Shenya
Perez, Victoria
Persson, Maria
Richardson, Nina
Rider, Alaina
Roan, Kamri
Rolle, Kirsten
Rosolino, Lynnlee
Sauer, Amber
Saunders, Dejah
Schubitzke, Kylene
Sorenson, Emma
Steffens, Kelly
Talley, Jamie
Tallman-Bogusta, Laina
Towers, Sara
Turner, Tanija
Valley, Abby
Van Gorder, Paris
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
Lee University Last Chance
Mount Olive First Chance
UMO Multis Meet Only
North Florida Collegiate Invitational
Peach Belt Outdoor Track & Field Championships
South Florida Invitational
Embry-Riddle Spike's Classic College/Open
UCF Knights Invite
Black and Gold Invite
Upcoming Meets
Date Meet
01/13-01/14/23 VMI Invitational
01/27-01/28/23 Winter Classic
02-05-23 Richard Drake Invitational
02/10-02/11/23 DII Indoor Track & Field Pre-Nationals
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Patrice, Shenya FR-1 7.78
100m Outdoor Patrice, Shenya FR-1 11.90
200m Outdoor Richardson, Nina FR-1 24.69
200m Indoor Patrice, Shenya FR-1 25.88
400m Outdoor Beckwith, Ukeyvia JR-3 55.08
400m Indoor Dudley, Morgan SO-2 58.98
800m Outdoor Beckwith, Ukeyvia JR-3 2:05.83
800m Indoor Beckwith, Ukeyvia JR-3 2:07.73
1,500m Outdoor Miller, Anna FR-1 4:42.96
1 Mile Indoor Miller, Anna JR-3 5:06.39
3,000m Outdoor Miller, Anna FR-1 11:13.97
3,000m Indoor Jones, Rachel JR-3 10:53.10
5,000m Outdoor Steffens, Kelly FR-1 17:55.12
5,000m Indoor Steffens, Kelly FR-1 18:53.74
10,000m Outdoor Allen, Maggie JR-3 40:57.09
60m H Indoor Coward, Sierra JR-3 8.86
100m H Outdoor Coward, Sierra JR-3 14.37
400m H Outdoor McBride, Laura FR-1 1:02.49
3,000m Steeple Outdoor Steffens, Kelly FR-1 11:43.93
4 x 100m Relay Outdoor   48.20
4 x 400m Relay Outdoor   3:45.84
4 x 400m Relay Indoor   3:55.12
4,000m Distance Medley Indoor   12:05.52
High Jump Outdoor Beckwith, Ukeyvia JR-3 1.69m
High Jump Indoor Beckwith, Ukeyvia JR-3 1.65m
Pole Vault Outdoor Kimes, Piper FR-1 3.25m
Pole Vault Indoor Kimes, Piper FR-1 3.10m
Long Jump Outdoor Coward, Sierra JR-3 5.59m
Long Jump Indoor Coward, Sierra JR-3 5.32m
Triple Jump Outdoor Roan, Kamri SR-4 11.54m
Triple Jump Indoor Champer, Taylor JR-3 10.60m
Shot Put Outdoor Adams, Ta'Leah SR-4 12.69m
Shot Put Indoor Sauer, Amber SO-2 11.81m
Discus Throw Outdoor Morris, Madison FR-1 43.56m
Hammer Throw Outdoor Adams, Ta'Leah SR-4 60.19m
Weight Throw Indoor Sauer, Amber SO-2 15.15m
Javelin Outdoor Gustely, Sophia JR-3 45.72m
Indoor Pentathlon Indoor Coward, Sierra JR-3 3047
Heptathlon Outdoor Coward, Sierra JR-3 4769
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008