Embry-Riddle Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Peach Belt
DII South Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Adriaanse, Heinrich
Bai, John
Bankston, Johnny
Barnes, Aidan
Beam, Josh
Black, Bradon
Blair, Micah
Brookins, Vincent
Brooks, Jack
Brown, Justin
Brownrigg, Shane
Bullock, Shaun
Cole, Simon
Collins, Josh
Cribben, Seth
Cutshall, Barrett
D'Aleo, Jacob
Dedrick, Craig
Deloatch, Jahi
El-Kadi, Adam
Ellington, Gary
Epstein, Austin
Flournoy, Ryan
Gammichia, Noah
Hamilton, Rohan
Hill, Eric
Hopfe, Pete
Hruda, Charles
Johnson, Joey
Johnson, Thaxton
Klein, Mike
Kotey, Michael
Kraemer, Paul
Kwiecinski, Bartosz
Lyons, Jake
McGregor, Justin
McHugh, Colin
McNally, Colin
McPherson, Ajani
Mog, Jeremy
Moten, Will
Musil, Ryan
Nauman, Justin
Niemiec, Jeremy
Noltemeyer, Garrett
O'Flynn, Connor
Page, Connor
Paul, Revendy
Prisby, Conrad
Robbins, Noah
Roberts, Jahi
Rosolino, Tanner
Shea, Brendon
Sorenson, James
Soto, Josiah SR
Strauber, Aaron
Sydnor, Jhaden
Szklany, Ryan
Taylor, Brandon
Tempert, Zackary
Thomas, Darrell
Troxler, Corey
Washington, Johnathan
Willingham, Michael
Zaller, Alec
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
Lee University Last Chance
UMO Multis Meet Only
North Florida Collegiate Invitational
Peach Belt Outdoor Track & Field Championships
UF Tom Jones Memorial
Joe Walker Invitational
South Florida Invitational
Embry-Riddle Spike's Classic College/Open
UCF Knights Invite
Upcoming Meets
Date Meet
01/13-01/14/23 VMI Invitational
01/27-01/28/23 Winter Classic
02-05-23 Richard Drake Invitational
02/10-02/11/23 DII Indoor Track & Field Pre-Nationals
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Sydnor, Jhaden FR-1 7.08
100m Outdoor McPherson, Ajani JR-3 10.88
200m Outdoor Black, Bradon SO-2 21.42
200m Indoor Black, Bradon SO-2 22.10
400m Outdoor Roberts, Jahi FR-1 48.89
400m Indoor Black, Bradon SO-2 49.77
800m Outdoor Kraemer, Paul FR-1 1:53.48
800m Indoor Hruda, Charles FR-1 1:54.36
1,000m Indoor Sorenson, James FR-1 2:54.06
1,500m Outdoor Kraemer, Paul FR-1 3:43.28
1 Mile Indoor Collins, Josh SR-4 4:22.17
3,000m Outdoor Beam, Josh FR-1 8:57.71
3,000m Indoor Kraemer, Paul FR-1 8:02.83
5,000m Outdoor Shea, Brendon FR-1 14:44.78
5,000m Indoor Rosolino, Tanner SO-2 15:00.61
10,000m Outdoor Szklany, Ryan SO-2 30:56.18
60m H Indoor Cribben, Seth FR-1 8.59
110m H Outdoor Cribben, Seth FR-1 15.17
400m H Outdoor McHugh, Colin FR-1 57.11
2,000m Steeple Outdoor Beam, Josh FR-1 6:22.24
3,000m Steeple Outdoor Shea, Brendon FR-1 9:24.83
4 x 100m Relay Outdoor   42.30
4 x 400m Relay Outdoor   3:19.39
4 x 400m Relay Indoor   3:25.37
4,000m Distance Medley Indoor   10:02.23
High Jump Outdoor Mog, Jeremy FR-1 1.90m
High Jump Indoor Adriaanse, Heinrich SO-2 1.88m
Pole Vault Outdoor Prisby, Conrad FR-1 4.66m
Pole Vault Indoor Prisby, Conrad FR-1 4.45m
Long Jump Outdoor Sydnor, Jhaden FR-1 7.18m
Long Jump Indoor Adriaanse, Heinrich SO-2 6.06m
Triple Jump Outdoor Bankston, Johnny FR-1 11.58m
Shot Put Outdoor Willingham, Michael SR-4 14.39m
Shot Put Indoor Adriaanse, Heinrich SO-2 11.66m
Discus Throw Outdoor Willingham, Michael SR-4 48.87m
Hammer Throw Outdoor Willingham, Michael SR-4 53.45m
Javelin Outdoor Flournoy, Ryan FR-1 58.42m
Heptathlon Indoor Adriaanse, Heinrich SO-2 4491
Decathlon Outdoor Adriaanse, Heinrich SO-2 6487
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008