UC Riverside Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Big West
MPSF
NCAA DI West Region (OTF)
DI West Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abdelmagid, Ashraf
Adams, Evann
Avalos, Musashi
Billings, Martin
Black, Calvin
Briscoe, Justin
Cadima, Zachary
Carr, Liam
Caster, Sean
Cervanka, George
Davis, Aiden
Dawes, Luke
Day, Reggie
Diaz, Felix
Donovan, Kienan
Eikemeyer, John
Gb, Dauda
Gbujama, Dauda
Harris, Cameron
Irani, Arman
Jackson, Andrew
Joseph, Mateo
Lee, Jonathan
Lee, Joshua
Lewis, Cameron
Martin, Deven
McBeth, Jacob
Mendoza, Joshua
Murasmith, Noah
Nnoli, Brian
Ober III, John
Oh, Jacob
Orona, Kevin
Parkinson, Andrew
Read, Julian
Reyes, Anthony
Ruotolo, Titan
Samuels, Ethan
Tambalo, Albert
Welton, Ryan
Williams, Quinn
Latest Results
Meet
NCAA West Preliminary Round
Big West Track Field Championships
Big West Multi Championships
adidas/Steve Scott Invitational
Fresno State Invitational
Chris Rinne Twilight
62nd Annual Mt. SAC Relays (Collegiate)
Bryan Clay Invitational
2022 UCSD Triton Invitational (College/University)
The Vince O'Boyle Track and Field Classic
Upcoming Meets
Date Meet
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
05-06-23 2023 Huskie Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Lee, Joshua FR-1 7.02
100m Outdoor Cervanka, George JR-3 10.86
200m Outdoor Cervanka, George JR-3 21.97
200m Indoor Jackson, Andrew FR-1 21.88
400m Outdoor Jackson, Andrew SO-2 47.89
400m Indoor Jackson, Andrew FR-1 48.42
600m Indoor Joseph, Mateo FR-1 1:23.14
800m Outdoor Joseph, Mateo FR-1 1:50.50
800m Indoor Joseph, Mateo FR-1 1:55.62
1,500m Outdoor Caster, Sean SO-2 3:51.45
1 Mile Outdoor Davis, Aiden FR-1 4:10.74
1 Mile Indoor Davis, Aiden FR-1 4:13.52
3,000m Outdoor Welton, Ryan FR-1 9:09.48
3,000m Indoor Murasmith, Noah 8:35.84
5,000m Outdoor Davis, Aiden FR-1 14:14.30
5,000m Indoor Mendoza, Joshua FR-1 14:53.19
10,000m Outdoor Mendoza, Joshua SO-2 30:26.84
60m H Indoor Williams, Quinn SR-4 8.34
110m H Outdoor Lee, Joshua SO-2 15.63
400m H Outdoor Williams, Quinn SR-4 53.88
3,000m Steeple Outdoor Murasmith, Noah FR-1 9:29.31
4 x 100m Relay Outdoor   42.52
4 x 400m Relay Outdoor   3:15.93
4 x 400m Relay Indoor   3:16.36
4,000m Distance Medley Indoor   10:40.62
High Jump Outdoor Orona, Kevin FR-1 1.91m
High Jump Indoor Orona, Kevin FR-1 1.94m
Pole Vault Outdoor Read, Julian JR-3 4.11m
Long Jump Outdoor Reyes, Anthony SR-4 6.91m
Long Jump Indoor Lewis, Cameron SO-2 6.74m
Triple Jump Outdoor Reyes, Anthony SR-4 14.97m
Triple Jump Indoor Ruotolo, Titan SO-2 14.39m
Shot Put Outdoor Donovan, Kienan FR-1 15.05m
Shot Put Indoor Donovan, Kienan FR-1 14.35m
Discus Throw Outdoor Ober III, John JR-3 50.38m
Hammer Throw Outdoor Donovan, Kienan FR-1 41.24m
Weight Throw Indoor Donovan, Kienan FR-1 13.70m
Javelin Outdoor Ober III, John JR-3 64.98m
Decathlon Outdoor Read, Julian JR-3 6005
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2003