Utah State Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Mountain West
NCAA DI West Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Allen, Darcy
Angwin, Sarah
Bailey, Tori
Ball, Josie
Bedke, Rae
Bitner, Jenny
Bonds, Talie
Brandt, Jordan
Brownell, Emma
Bryant, Abbey
Carter, Kashley
Christensen, Jennifer
Christensen, Karen
Clarkson, Corinne
Clement, Kennedy
Crapse, Stephanie
Davidson, Hannah
Drecksel, Aspen
Drollinger, Paytin
Dutson, Hannah
Dutson, Tavia
Eastmond, Elli
Flint, Brenn
Fronk, Rachel
Fullmer, Lily
Garnett, Maren
Garren, Maia
Garrett, Audrey
Gibbons, Grace
Givens, Josie
Hirschi, Alyssa
Hubner, Emily
Hutchison, Presli
Jacobs, Sydney
Jones, Jessica
Jude, Nakyla
Koetitz, Alexis
Larkin, LeAnn
Lawrynowicz, Kasia
Leavitt, Olivia
Maloney, Shannon
Maseda, Bailey
McGaughey, Hannaly
Miller-Moylan, Lexus
Moriconi, Olivia
Mosman, Jensen
Muncy, Melanie
Nack, Coya
Nielson, Danielle
Parker, Bailee
Patterson, Chyrese
Pierson, Lauren
Rivera, Micaela
Rollins, Maddie
Ryan, Megan
Simmons, Cierra
Skabelund, Whitney
Snyder, Alyssa
Strawder, Tajanell
Struthers, Katie
Taylor, Madison
Vail, Macy
Whitby, Halli
Williams, Josiah
Wirthlin, Camille
Wright, Stephanie
Yamauchi, Kelsey
Zilkey, Michala
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I West Region Preliminary Rounds
2019 BYU Cougar Invitational
Mountain West Outdoor Track & Field Championship
Payton Jordan Invitational
2019 Weber State Twilight Meet
2019 BYU Robison Invitational
Beach Invitational
Mt. SAC Relays
Bryan Clay Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-25-20 VMI Team Challenge
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-07-20 South Region Final Qualifier
03-26-20 UC-Riverside Spring Track Classic 2020
03/27-03/28/20 42nd Aztec Invitational
04-04-20 McNeese Spring Time Classic
04/17-04/18/20 2020 Gibson Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Fronk, Rachel FR-1 7.40
60m Indoor Strawder, Tajanell SO-2 7.88
100m Outdoor Strawder, Tajanell SO-2 12.28
200m Outdoor Mosman, Jensen JR-3 25.19
200m Indoor Strawder, Tajanell SO-2 24.69
400m Outdoor Mosman, Jensen JR-3 55.58
400m Indoor Mosman, Jensen JR-3 56.79
600m Indoor Christensen, Karen SO-2 1:35.83
800m Outdoor Christensen, Karen SO-2 2:11.35
800m Indoor Christensen, Karen SO-2 2:12.76
1,500m Outdoor Ryan, Megan SR-4 4:34.90
1 Mile Outdoor Wirthlin, Camille FR-1 5:07.66
1 Mile Indoor Simmons, Cierra SR-4 4:45.21
3,000m Outdoor Rivera, Micaela FR-1 9:54.04
3,000m Indoor Simmons, Cierra SR-4 9:23.86
5,000m Outdoor Snyder, Alyssa JR-3 16:32.35
5,000m Indoor Parker, Bailee SO-2 17:09.05
10,000m Outdoor Snyder, Alyssa JR-3 33:50.95
55m H Indoor Jude, Nakyla JR-3 8.59
60m H Indoor Bonds, Talie SO-2 8.52
100m H Outdoor Bonds, Talie SO-2 13.47
400m H Outdoor Koetitz, Alexis FR-1 1:03.15
3,000m Steeple Outdoor Simmons, Cierra SR-4 9:56.58
4 x 100m Relay Outdoor   47.87
4 x 400m Relay Outdoor   3:48.24
4 x 400m Relay Indoor   3:53.75
4,000m Distance Medley Indoor   11:31.69
High Jump Outdoor Christensen, Jennifer SR-4 1.76m
High Jump Indoor Christensen, Jennifer SR-4 1.75m
Pole Vault Outdoor Garnett, Maren FR-1 3.74m
Pole Vault Indoor Wright, Stephanie SO-2 3.78m
Long Jump Outdoor Bonds, Talie SO-2 5.68m
Long Jump Indoor Bonds, Talie SO-2 5.67m
Triple Jump Outdoor Maseda, Bailey SO-2 11.83m
Triple Jump Indoor Maseda, Bailey SO-2 11.51m
Shot Put Outdoor Flint, Brenn SR-4 16.55m
Shot Put Indoor Flint, Brenn SR-4 16.41m
Discus Throw Outdoor Flint, Brenn SR-4 53.47m
Hammer Throw Outdoor Zilkey, Michala JR-3 57.45m
Weight Throw Indoor Garren, Maia JR-3 19.49m
Javelin Outdoor Bitner, Jenny FR-1 45.30m
Indoor Pentathlon Indoor Bonds, Talie SO-2 3762
Heptathlon Outdoor Bonds, Talie SO-2 5145
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003