Utah State Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Mountain West
NCAA DI West Region (OTF)
DI Mountain Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Altice, Bridger
Andam, Skyler
Anderson, Heston
Armstrong, Caleb
Athay, Mitch
Beierle, Gavin
Bell, Zack
Benson, Brennan
Bentil, Dominic
Berlin, Ben
Chenworth, Kelton
Cole, Walker
Cooper, Haydon
Crandall, Mark
Cruz, Johnny
Dixon, Will
Dupee, Caden
Earley, Garen
Eldridge, Spencer
Evans, Wyatt
Franz, Nate
Garnica, Caleb
Harman, Darren
Hartvigsen, Josh
Hodges, Justin
Hoffman, Ben
Hopkins, Dovani
Kauffman, Chris
Kaufusi, Nathan
Kidd, Mikhail
Knapp, Calvin
Lamb, Carter
Leach, Chase
Maggard, Dillon
Meyer, Zach
Morris, Kyle
Nelson, Spencer
Ovington, Brandon
Pancake, Devin
Porras, Roberto
Rasmussen, Marshall
Simonsen, Andrew
Sonnenberg, Christian
Stutz, Spencer
Thompson, Patrick
Todd, Camren
Walker, Robbie
Weaver, Connor
Wehrli, Max
Williams, Brandon
Wintch, Josh
Woodhouse, Garrett
Latest Results
Meet
NCAA West Preliminary Round
2022 Mountain West Outdoor Track & Field Championships
2022 Idaho State Bengal Invitational
Fresno State Invitational
Payton Jordan Invitational
2022 BYU Robison Invitational
Beach Invitational 2022
62nd Annual Mt. SAC Relays (Collegiate)
Bryan Clay Invitational
2022 Aggie Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
05-06-23 2023 Huskie Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Kidd, Mikhail SR-4 6.93
100m Outdoor Andam, Skyler SO-2 10.92
200m Outdoor Bentil, Dominic SO-2 20.99
200m Indoor Bentil, Dominic SO-2 21.17
400m Outdoor Bentil, Dominic SO-2 47.33
400m Indoor Eldridge, Spencer JR-3 48.18
600m Indoor Williams, Brandon SO-2 1:21.79
800m Outdoor Kauffman, Chris SO-2 1:51.08
800m Indoor Kauffman, Chris FR-1 1:51.97
1,000m Indoor Dupee, Caden JR-3 2:48.22
1,500m Outdoor Pancake, Devin JR-3 3:43.30
1 Mile Outdoor Armstrong, Caleb FR-1 4:17.46
1 Mile Indoor Pancake, Devin JR-3 4:05.32
3,000m Outdoor Wehrli, Max FR-1 8:27.13
3,000m Indoor Garnica, Caleb JR-3 8:14.45
5,000m Outdoor Nelson, Spencer JR-3 13:48.09
5,000m Indoor Weaver, Connor SR-4 13:49.16
10,000m Outdoor Weaver, Connor SR-4 28:54.55
60m H Indoor Meyer, Zach JR-3 8.10
110m H Outdoor Meyer, Zach JR-3 14.14
400m H Outdoor Simonsen, Andrew SO-2 56.09
3,000m Steeple Outdoor Wehrli, Max FR-1 8:43.11
4 x 100m Relay Outdoor   41.27
4 x 400m Relay Outdoor   3:15.52
4 x 400m Relay Indoor   3:14.40
4,000m Distance Medley Indoor   9:53.81
High Jump Outdoor Chenworth, Kelton SO-2 2.09m
High Jump Indoor Hoffman, Ben SO-2 2.12m
Pole Vault Outdoor Walker, Robbie FR-1 4.81m
Pole Vault Indoor Rasmussen, Marshall FR-1 4.80m
Long Jump Outdoor Andam, Skyler SO-2 7.27m
Long Jump Indoor Hartvigsen, Josh FR-1 7.01m
Triple Jump Indoor Rasmussen, Marshall FR-1 13.05m
Shot Put Outdoor Beierle, Gavin SO-2 17.35m
Shot Put Indoor Beierle, Gavin SO-2 17.82m
Discus Throw Outdoor Sonnenberg, Christian JR-3 52.91m
Hammer Throw Outdoor Franz, Nate FR-1 50.59m
Weight Throw Indoor Franz, Nate FR-1 16.43m
Javelin Outdoor Hopkins, Dovani FR-1 56.92m
Heptathlon Indoor Dupee, Caden JR-3 5192
Decathlon Outdoor Dupee, Caden JR-3 6744
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003