CCNY Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
ECAC DIII
CUNYAC
CTC
IC4A/ECAC
DIII Atlantic Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Al Muhaymin, Mohammed
Amarasinghe, Kavindu
Brown, Bradley
Butler, Solomon
Day, Jules
Dhaniram, Dominic
Diaz, Octavio
Domond , Luke
Espinoza, Joseph
Ford, Malik
Hamlet, Ulric
Herbert, Justin
Kish, Richard
Leonardo, Albert
Lin, Timothy SR
Obadina, Samuel
Padilla Jr., Merlin
Parola , Claude
Peguero-Liriano, Christopher
Qadri, Muhammed JR
Sullivan, Thomas
Latest Results
Meet
Widener Invitational
Coach O Invite
TCNJ Invitational
24th Annual Monmouth Season Opener
ECAC DIII Indoor Track & Field Championship
CUNYAC Indoor Track & Field Championships
Princeton Indoor Invitational
13th Giegengack Invitational
NYC DIII Invitational
2019 Collegeville Classic
Upcoming Meets
Date Meet
04/26-04/27/19 2019 Lions Invitational
04-28-19 2019 Yale Springtime Invitational
04-28-19 Peacocks and Brick City Classic 19
05-04-19 2019 Tom Farrell Classic
05/10-05/11/19 Mount Olive First Chance and Multi
05-11-19 McNeese State Last Chance (University)
05/11-05/12/19 IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships
05-12-19 CUNYAC Outdoor Track & Field Championships
05-12-19 2019 Mount Olive Final Qualifier
05-13-19 Swarthmore Final Qualifier Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Lin, Timothy SR-4 7.23
100m Outdoor Lin, Timothy SR-4 11.36
200m Outdoor Lin, Timothy SR-4 23.31
200m Indoor Lin, Timothy SR-4 23.51
400m Outdoor Day, Jules SO-2 50.51
400m Indoor Day, Jules SO-2 51.17
800m Outdoor Day, Jules SO-2 1:56.21
800m Indoor Day, Jules SO-2 1:59.28
1,000m Indoor Day, Jules SO-2 2:35.41
1,500m Outdoor Qadri, Muhammed SO-2 4:16.58
1 Mile Outdoor Qadri, Muhammed SO-2 4:39.86
1 Mile Indoor Padilla Jr., Merlin JR-3 4:41.22
3,000m Outdoor Leonardo, Albert SR-4 9:53.42
3,000m Indoor Padilla Jr., Merlin JR-3 9:37.77
5,000m Outdoor Padilla Jr., Merlin JR-3 16:12.27
5,000m Indoor Padilla Jr., Merlin JR-3 16:12.27
10,000m Outdoor Sullivan, Thomas SR-4 35:22.85
60m H Indoor Hamlet, Ulric FR-1 10.89
400m H Outdoor Brown, Bradley JR-3 1:15.42
3,000m Steeple Outdoor Espinoza, Joseph SR-4 10:05.88
4 x 100m Relay Outdoor   45.51
4 x 400m Relay Outdoor   3:32.30
4 x 400m Relay Indoor   3:32.36
4 x 800m Relay Outdoor   8:46.39
4,000m Distance Medley Indoor   11:27.19
High Jump Outdoor Hamlet, Ulric FR-1 1.68m
High Jump Indoor Hamlet, Ulric FR-1 1.68m
Long Jump Outdoor Herbert, Justin SR-4 6.68m
Long Jump Indoor Herbert, Justin SR-4 6.50m
Triple Jump Outdoor Hamlet, Ulric FR-1 13.61m
Triple Jump Indoor Hamlet, Ulric FR-1 13.61m
Shot Put Outdoor Peguero-Liriano, Christopher FR-1 10.80m
Shot Put Indoor Peguero-Liriano, Christopher FR-1 10.80m
Discus Throw Outdoor Ford, Malik FR-1 29.81m
Hammer Throw Outdoor Ford, Malik FR-1 23.93m
Weight Throw Indoor Peguero-Liriano, Christopher FR-1 8.13m
Javelin Outdoor Peguero-Liriano, Christopher FR-1 19.83m
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010