Vermont Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
America East
NEICAAA
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Adams, Dawson
Amsden, Owen
Asanya, Chike
Baker, Jackson
Beard, Seth
Benner, John
Carmody, Jack
Caulfield, Neville
Chess, Andy
Comstock, Bill
Crompton, Andrew
Daly, Patrick
DeBlieck, Dan
Denis, Ian
Ferro, Mike
Garcia, Steven
Gelfand, Kasey
Gish, Chris
Groff, Christian
Grosner, Isaac
Guerino, Ryan
Horton, Walker
Huff, Brennan
Hynes, Matt
Jensen, Dillon
Joyce, Joe
Juniper, William
Keegan, Ben
Kitchen, Patrick
Liechty, Justin
Lindsey, Elias
Looke, Stephen
Marshall, Tyler
Matyas, Wyatt
McLaughlin, Cam
Morton, Luke
Mullin, Wade
Nassar, Trevor
O'Connor, Shane
O'Driscoll, Steve
Ogilvie, Eli
Parasky, Alex
Peretta, Henry
Petela, Luke
Poquette, Trey
Ransom, Clifford
Reed, Jasper
Reservitz, Zane
Rittenburg, Liam
Russom, Zane 0
Schmeck, Gavin
Smith, Liam
Snide, DJ
Stine, Nathan
Toborg, David
Tuttle, Reno
Warner, Alex
Williams, Blake
Wilson, Brian
Wofford, Tre
Zada, Haven
Latest Results
Meet
UNH vs Maine vs Vermont vs Dartmouth
Middlebury Invitational
Boston University John Thomas Terrier Classic
Middlebury Winterfell
2020 Dartmouth Relays - College & Open
Dartmouth vs Maine vs Vermont
New England Outdoor Championship - NEICAAA
Army West Point Twilight
2019 America East Outdoor Championships
2019 UNH Pre-Conference Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
01/31-02/01/20 NEICAAA Indoor Track & Field Championship
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
02/14-02/15/20 2020 Husky Classic (College)
02-14-20 Fastrack National Invite
02-28-20 Howlin Husky Last Chance Qualifier
02-28-20 Fastrack Last Chance Meet
03/06-03/07/20 South Region Final Qualifier & Multi
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Beard, Seth SO-2 7.03
200m Indoor Liechty, Justin SR-4 21.96
400m Indoor Liechty, Justin SR-4 48.86
500m Indoor Garcia, Steven JR-3 1:08.89
600m Indoor Rittenburg, Liam FR-1 1:27.78
800m Indoor Comstock, Bill SO-2 1:52.51
1,000m Indoor Benner, John SR-4 2:28.24
1 Mile Indoor Benner, John SR-4 4:12.80
3,000m Indoor Caulfield, Neville SR-4 8:21.83
60m H Indoor Parasky, Alex SR-4 8.71
4 x 200m Relay Indoor   1:31.67
4 x 400m Relay Indoor   3:22.65
4 x 800m Relay Indoor   7:53.20
4,000m Distance Medley Indoor   10:40.39
High Jump Indoor Parasky, Alex SR-4 1.87m
Pole Vault Indoor Chess, Andy SR-4 4.40m
Long Jump Indoor Guerino, Ryan FR-1 6.63m
Triple Jump Indoor Reed, Jasper SO-2 13.62m
Shot Put Indoor O'Connor, Shane SR-4 14.95m
Weight Throw Indoor O'Connor, Shane SR-4 15.01m
Heptathlon Indoor Parasky, Alex SR-4 4815
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005