St. Joseph's (Pa.) Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Atlantic 10
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Amaral, Antonio
Anderson, Greg
Angelina, Joey
Antone, Harrison
Baumgarten, Michael
Boyle, Danny
Branco, Justin
Bryant, David
Bunch, Ben
Cassidy, Joe
Clark, Joshua
Crilly, Collin SR
D'Auria, Matt
Daly, Ira
Daly, Jack
Dao, Ryan
Davies, Will
Dwyer, Phillip
Eaton, Sebastian
Eddinger, Dylan
Edobi, Kris
Gallagher, Colin
Giordano, Vincent
Hastie, Bobby
Higley, Tommy
Houston, Rory
Hutchison, Shawn
Lemma, Aaron
Linares-Martin, Javier
Lodge, Markell
Macpherson, Jimmy
Macpherson, Sean
Magee, Kyle
McClellan, Stephen
McCoy, Barren
McGrory, Jon
Michon, Zachary
Mink, Dan
Morelli, Anthony SR
Morris, Harrison
Moscoe, Justin
Mullin-Garcia, Matthew
Parker, Colin
Podles, John
Price, Brendan
Price, Tom
Princivalle, Sean
Richard, Josh
Roberts, Christian
Robinson, Trae'
Sauer, Aidan
Scarpill, Matt
Smith, Zach
Sponaugle, Will
Steinhoff, George
Swan, Eron
Szwed, Michael
Walker, John
Welde, Michael
Latest Results
Meet
Bison Outdoor Classic
Rider Invitational 2019
2019 Colonial Relays
Rider 5-Way
IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
Fastrack Last Chance
Fastrack National Invite
2019 Frank Colden Invitational
Villanova Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
04/19-04/20/19 2019 Larry Ellis Invitational
04/19-04/20/19 Widener Invitational
05-02-19 Payton Jordan Invitational
05/04-05/05/19 Atlantic 10 Outdoor Championships
05/10-05/11/19 Mount Olive First Chance and Multi
05/11-05/12/19 IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships
05-12-19 2019 Mount Olive Final Qualifier
05-13-19 Swarthmore Final Qualifier Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Bryant, David JR-3 7.12
100m Outdoor Bryant, David JR-3 11.23
200m Outdoor Bryant, David JR-3 22.33
200m Indoor Bryant, David JR-3 22.33
400m Outdoor Robinson, Trae' JR-3 48.89
400m Indoor Welde, Michael FR-1 49.42
500m Indoor Szwed, Michael FR-1 1:04.72
600m Indoor Robinson, Trae' JR-3 1:20.81
800m Outdoor Houston, Rory SR-4 1:52.49
800m Indoor Houston, Rory SR-4 1:53.97
1,000m Indoor Michon, Zachary JR-3 2:27.06
1,500m Outdoor Michon, Zachary JR-3 3:48.06
1 Mile Outdoor Michon, Zachary JR-3 4:06.14
1 Mile Indoor Michon, Zachary JR-3 4:06.14
3,000m Outdoor Crilly, Collin SR-4 8:40.22
3,000m Indoor Michon, Zachary JR-3 8:20.51
5,000m Outdoor Michon, Zachary JR-3 14:10.53
5,000m Indoor Hastie, Bobby SO-2 15:11.25
10,000m Outdoor Hastie, Bobby SO-2 31:41.25
400m H Outdoor Magee, Kyle FR-1 55.55
3,000m Steeple Outdoor Scarpill, Matt SO-2 9:51.32
4 x 100m Relay Outdoor   42.52
4 x 200m Relay Outdoor   1:27.84
4 x 400m Relay Outdoor   3:15.66
4 x 400m Relay Indoor   3:15.66
4 x 800m Relay Outdoor   7:37.38
4 x 800m Relay Indoor   7:37.38
4 x 1,500m Relay Outdoor   15:51.09
1,600m Sprint Medley Outdoor   3:31.04
4,000m Distance Medley Outdoor   9:57.16
4,000m Distance Medley Indoor   10:03.62
High Jump Outdoor Lodge, Markell SR-4 1.99m
High Jump Indoor Martin, Jack 1.80m
Long Jump Outdoor Giordano, Vincent SO-2 6.37m
Long Jump Indoor Dwyer, Phillip SO-2 6.25m
Triple Jump Outdoor Martin, Jack FR-1 12.30m
Triple Jump Indoor Martin, Jack FR-1 12.30m
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010