Holy Cross Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Patriot League
NEICAAA
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Abbott, Russell
Alloway, Jordsn
Breuer, Kane
Campagna, Alessandro
Christman, Liam
Corbett, Andrew
Culley, Kyle
Dempsey, Daniel
Doerr, Joseph
Duclos, Zackery
Duggan, Timothy (TJ)
Fay, Brendan
Fitzpatrick, Sean
Flaherty, Sean
Fortin, Garrett
Gnibus, John
Halloran, Fredrik
Hornyak, William
Jackson, Brooks
Kirchgaesser, Alexander
Kumamoto, Corey
Leland, Joseph
Lloyd, Cameron
Mastrandrea, Jacob
McNerney, Connor
Mitchell, Peter
Newton, Jacob
Nichols, Graydon
O'Brien, Michael
O'Connell, Thomas
Pichay, Michael
Piepergerdes, Gabriel
Seitz, Karter
Shakespeare, Christopher
Skelley, Jackson
Techeira, Nicholas
Tilton, Jonathan
Tuzzio, Robert
Vandermark, Kyle
Wallace, Christopher
Welch, Jack
Latest Results
Meet
2020 Great Dane Classic
Beantown Challenge
Boston University Sharon Colyear-Danville Season Opener
IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships
New England Outdoor Championship - NEICAAA
Patriot League Outdoor Track & Field Championships
Stonehill Skyhawk Invitational
Holy Cross Men's Meet
Holy Cross Invitational 2019
Ocean State Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-18-20 UNH vs Holy Cross
01-19-20 2020 Greater Boston Track Club Invitational (GBTC)
01-25-20 VMI Team Challenge
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
01/31-02/01/20 NEICAAA Indoor Track & Field Championship
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02-08-20 URI Coaches Tribute Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Abbott, Russell JR-3 7.35
200m Indoor Fortin, Garrett SR-4 22.64
400m Indoor Piepergerdes, Gabriel JR-3 50.30
500m Indoor Hornyak, William SO-2 1:07.50
600m Indoor Halloran, Fredrik SR-4 1:23.15
800m Indoor Hornyak, William SO-2 1:55.99
1,000m Indoor Kumamoto, Corey SO-2 2:30.70
1 Mile Indoor Nichols, Graydon FR-1 4:38.02
3,000m Indoor Leland, Joseph SR-4 8:53.38
5,000m Indoor Seitz, Karter SO-2 15:19.28
60m H Indoor Lloyd, Cameron FR-1 9.02
4 x 400m Relay Indoor   3:24.73
High Jump Indoor Dempsey, Daniel SO-2 1.95m
Pole Vault Indoor Duggan, Timothy (TJ) SO-2 4.35m
Long Jump Indoor Abbott, Russell JR-3 6.48m
Triple Jump Indoor Wallace, Christopher FR-1 14.12m
Shot Put Indoor Fitzpatrick, Sean SO-2 13.33m
Weight Throw Indoor Fitzpatrick, Sean SO-2 11.68m
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004