Bucknell Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Patriot League
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Amaddio, Kate
Angiullo, Isabella
Bain, Sarah
Beebe, Riley
Beer, Hanna
Bellucci, Mia
Bennett, Nora
Beyer, Hope
Birch, Taylor
Blair, Ashley
Blumberg, Phoebe
Bordash, Kelsey
Bourgeois, Lea
Bracken, Michaela
Butz, Alexandra
Castellano, Jessie
Chakos, Julia
Contrino, Sydney
Davis, Hanna
Deschler, Emily
Dolen, Emma
Downey, Sophie
Dunne, Abigail
Dyer, Olivia
Falla, Jamie
Fiamoncini, Maura
Fischer, Valerie
Forker, Karly
Forrestal, Lexy
Gambrell, Ariana
Gray, Lexi
Gronbeck, Lauren
Haas, Sarah
Haberfield, Meredith
Helm, Jacqueline
Horvath, Mikayla
Hunt, Madeleine
Kender, Anna
Kennedy, Taylor
Killiany, Samantha
Koumas, Alexandra
Kubinski, Lucie
Lalonde, Bridget
Line, Danielle
Lopes, Samantha
Lussier, Camille
Lyons, Tara
Macones, Gianna
McCormack, Ally
McGann, Caroline
McGrath, Kaitlin
Miller, Katie
Mincone, Gianna
Misler, Daija
O'Brien, Taylor
Oxley, Taylor
Penson, Elyssa
Phillips, Jenna
Phillips, Katie
Ramos, Ashlyn
Rizzo, Baillie
Rooney, Rebecca
Rustad, Asta
Ryan, Kaitlin
Salisbury, Kaitlin
Scott, Jennifer
Segall, Ruth
Sement, Defne
Shapiro, Abby
Shaw, Emma
Shewbrooks, Meaghan
Sipe, Delia
Tambaro, Julia
Tardy, Tiara
Turner, Emily
Turner, Mackenzie
Veenhof, Alyssa
Ward, Katie
Warful, Ava
Whitaker, Abby
Wisotsky, Katherine
Zavattaro, Lia
Latest Results
Meet
IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
Patriot League Indoor Track and Field Championships
Bucknell Tune Up
SU Invitational
Kent St - Doug Raymond National Qualifier
Sykes & Sabock Challege
Bison Open and Multi
Penn State National Open
Gulden Invitational
Angry Birds Challenge 2020
Upcoming Meets
Date Meet
04/16-04/17/21 2021 Morgan State Legacy Track & Field Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Salisbury, Kaitlin SR-4 7.52
200m Indoor Salisbury, Kaitlin SR-4 24.69
300m Indoor Castellano, Jessie FR-1 42.15
400m Indoor Fischer, Valerie FR-1 57.37
500m Indoor Fischer, Valerie FR-1 1:15.48
600m Indoor Mincone, Gianna SR-4 1:36.86
800m Indoor Lyons, Tara SO-2 2:13.61
1,000m Indoor Forker, Karly SO-2 2:52.62
1 Mile Indoor Forker, Karly SO-2 5:01.19
3,000m Indoor Ramos, Ashlyn SO-2 9:59.78
5,000m Indoor Ramos, Ashlyn SO-2 17:02.96
60m H Indoor Macones, Gianna SO-2 9.04
4 x 400m Relay Indoor   3:55.83
4 x 800m Relay Indoor   9:24.71
4,000m Distance Medley Indoor   12:06.42
High Jump Indoor Butz, Alexandra JR-3 1.67m
Pole Vault Indoor Butz, Alexandra JR-3 3.65m
Long Jump Indoor Macones, Gianna SO-2 5.79m
Triple Jump Indoor Salisbury, Kaitlin SR-4 11.60m
Shot Put Indoor Sipe, Delia JR-3 14.78m
Weight Throw Indoor Line, Danielle JR-3 15.55m
Indoor Pentathlon Indoor Bracken, Michaela SO-2 3300
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002