Minnesota Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Big Ten
NCAA DI West Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Ali, Hamza
Ali, Obsa
Baker, Matthew
Basten, Alec
Dahlberg, Declan
Davis, Elliott
Duerr, Joey
Eliason, Seth
Fahim, Michael
Ferlic, Evan
Frid, Teddy SR
Fuller, Grant
Gucinski, Ben
Herauf, Mike
Hoeft, Owen
Houston, Sammie
Hussein, Kahlid
Johnson, Clayton
Johnson, Jonathan
LaRance, Dawson
Lucas, Hunter
MacIntosh, Jordan
Manderscheid, Jack
McKeag, Kieran
Morrison, Joe
Nelson, Zach
Nerdal, Jon
Olson, Connor
Plasencia, Alex
Psicihulis, Ben
Rink, Nick
Roomes, Mason
Roos, Patrick
Rosen, Matt
Rousemiller, Connor
Rousemiller, Eric
Sieffert, Collin
Siekmeier, Kaleb
Staack, Hunter
Streich, Shane
Tharaldsen, Jonathan
Tracy, Josh
Trapp, Lucas
Travis, James
Trotter, Chris
Uchytil, John
Wagner, Robert
Walker, Eric
Webb, Jonathan
Wellenstein, Jack
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I West Region Preliminary Rounds
Big Ten Championships
Meet of The UnSaintly
Payton Jordan Invitational
Minnesota Men's Twilight
Bolstorff Twilight
2019 Kip Janvrin Open
Drake Relays presented by Hy-Vee
Duke Invitational
Upcoming Meets
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Nelson, Zach SO-2 6.83
100m Outdoor Nelson, Zach SO-2 10.50
200m Outdoor Nelson, Zach SO-2 21.32
200m Indoor Webb, Jonathan JR-3 21.35
400m Outdoor Davis, Elliott JR-3 46.81
400m Indoor Davis, Elliott JR-3 47.51
600m Indoor Psicihulis, Ben SO-2 1:17.87
800m Outdoor LaRance, Dawson SO-2 1:48.84
800m Indoor Trapp, Lucas SO-2 1:51.67
1,000m Indoor LaRance, Dawson SO-2 2:26.24
1,500m Outdoor MacIntosh, Jordan FR-1 3:49.07
1 Mile Indoor Hoeft, Owen SO-2 4:05.76
3,000m Indoor Ali, Obsa SR-4 7:54.92
5,000m Outdoor Ali, Obsa SR-4 13:48.67
5,000m Indoor Ali, Obsa SR-4 13:38.41
60m H Indoor Walker, Eric JR-3 8.09
110m H Outdoor Walker, Eric JR-3 14.46
400m H Outdoor Sieffert, Collin FR-1 52.22
3,000m Steeple Outdoor Ali, Obsa SR-4 8:31.15
4 x 100m Relay Outdoor   40.73
4 x 400m Relay Outdoor   3:09.11
4 x 400m Relay Indoor   3:09.61
4 x 800m Relay Outdoor   7:26.42
4,000m Distance Medley Indoor   9:59.72
High Jump Outdoor Gucinski, Ben SO-2 1.96m
High Jump Indoor Gucinski, Ben SO-2 2.09m
Pole Vault Outdoor Herauf, Mike FR-1 5.05m
Pole Vault Indoor Uchytil, John JR-3 4.89m
Long Jump Outdoor Roomes, Mason SO-2 7.57m
Long Jump Indoor Roomes, Mason SO-2 7.25m
Triple Jump Outdoor Houston, Sammie JR-3 15.42m
Triple Jump Indoor Houston, Sammie JR-3 15.28m
Shot Put Outdoor Tharaldsen, Jonathan JR-3 19.93m
Shot Put Indoor Tharaldsen, Jonathan JR-3 19.50m
Discus Throw Outdoor Siekmeier, Kaleb FR-1 55.23m
Hammer Throw Outdoor McKeag, Kieran SO-2 68.01m
Weight Throw Indoor McKeag, Kieran SO-2 21.97m
Heptathlon Indoor Uchytil, John JR-3 4771
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010