Michigan Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Big Ten
NCAA DI East Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Badger, Sydney
Baker, Bailey
Belf, Audrey
Biggs, Lauren
Bostic, Courtney
Brand, Maddie
Click, Haley
Cochrane, Charlotte
Coleman, Rachel
Connor, Erin
Darmofal, Meg
Davre, Camille
Deering, Kayla
DeGenero, Micaela
Echols, Akili
Finn, Erin
Fish, Jeryne
Forsyth, Anne
Forsyth, Katherine
Foster, Chloe
Goodson, Miranda
Hacker, Kendall
Hall, Julia
Harrison, Jade
Hill, Alice
House, Kathryn
Jacobsen, Courtney
Jansohn, Carola
Jansohn, Eva
Johnson, Torisa
Keane, Kayla
Kieffer-Wright, Claire 0
Lane, Emma
Larson, Jessi
Luton, Tiana
Mayanja, Theresa
McCarthy, Maegan
McGinley, Sydney
McNamara, Mary Kate
Meier, Hannah
Mercier, Jessica
Metwalli, Jena
Miner, Katt
Monaghan, Meghan
Morgan, Lauren
Munley, Lexi
Nelson, Briana
Overdier, Jacalyn
Palomino, Hannah
Powers, Raquel
Reid, Jenna
Reynolds, Faith
Rodriguez, Lauren
Rynda, Aurora
Saenz, Samantha
Schaare, Amanda
Schultz, Christine 0
Sliney, Margaret
Sullivan, Julia
Swider, Gabby
Theis, Olivia
Thomas, Michaiah
Trevisan, Maddy
Vanitvelt, Julia
VanVlierbergen, Lauren
West, Anna
Wimberly, Jada
Worrel, Megan
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
Big Ten Championships
Len Paddock Open
Virginia Challenge
Cardinal Classic
Louisville Invitational
2019 Triton Invitational
Stanford Invitational
Vanderbilt Black & Gold Invitational
Upcoming Meets
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Harrison, Jade JR-3 7.77
100m Outdoor Echols, Akili SO-2 12.22
200m Outdoor Foster, Chloe SO-2 24.53
200m Indoor Harrison, Jade JR-3 24.27
400m Outdoor Foster, Chloe SO-2 54.47
400m Indoor Harrison, Jade JR-3 54.24
600m Indoor Rynda, Aurora FR-1 1:29.55
800m Outdoor Rynda, Aurora FR-1 2:05.49
800m Indoor Rynda, Aurora FR-1 2:06.38
1,500m Outdoor DeGenero, Micaela SO-2 4:20.30
1 Mile Indoor Meier, Hannah SR-4 4:32.46
3,000m Outdoor Darmofal, Meg JR-3 9:28.50
3,000m Indoor Meier, Hannah SR-4 9:20.34
5,000m Outdoor Finn, Erin SR-4 16:09.94
5,000m Indoor House, Kathryn SO-2 16:30.85
10,000m Outdoor Finn, Erin SR-4 33:21.56
60m H Indoor Thomas, Michaiah FR-1 8.64
100m H Outdoor Mayanja, Theresa FR-1 14.22
400m H Outdoor Foster, Chloe SO-2 58.48
2,000m Steeple Outdoor Worrel, Megan FR-1 6:57.13
3,000m Steeple Outdoor Hill, Alice SO-2 10:04.58
4 x 100m Relay Outdoor   46.72
4 x 400m Relay Outdoor   3:40.31
4 x 400m Relay Indoor   3:39.67
4,000m Distance Medley Indoor   10:54.47
High Jump Outdoor Kieffer-Wright, Claire SR-4 1.76m
High Jump Indoor Miner, Katherine JR-3 1.70m
Pole Vault Outdoor Mercier, Jessica FR-1 4.17m
Pole Vault Indoor Mercier, Jessica FR-1 3.94m
Long Jump Outdoor Fish, Jeryne JR-3 5.80m
Long Jump Indoor Fish, Jeryne JR-3 5.69m
Shot Put Outdoor Nelson, Briana JR-3 14.98m
Shot Put Indoor Nelson, Briana SO-2 14.62m
Discus Throw Outdoor Baker, Bailey SR-4 51.09m
Hammer Throw Outdoor Baker, Bailey SR-4 61.90m
Weight Throw Indoor Deering, Kayla SR-4 19.53m
Javelin Outdoor Luton, Tiana SO-2 32.15m
Indoor Pentathlon Indoor Mayanja, Theresa FR-1 3408
Heptathlon Outdoor Mayanja, Theresa FR-1 4401
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010