Illinois Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Big Ten
NCAA DI West Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Aduma, Amira
Appino, Delaney
Ayoola, Ololade
Bassey, Jacqueline
Bruce, Madeline
Callahan, Kelli
Carr, Nya
Cast, Nicki
Cho, Nicole
Craddock, Rebecca
Dade, Shaheeda
Davis, Emone
Delahanty, Brooke
Driver, Briana
Fix, Caroline
Flaherty, Vanessa
Garbutt, Shanice
Hargrove, Sade
Held, Josie
Hylton, Kayla
Jones, Alexis
Katz, Lauren
Kendziera, Brenda
Lucki, Mikaela
Lux-Rulon, Lucy
Mans, Katie
Marasco, Madison
Mayes, Jade'
Mays, Tarynn
McGrath, Allison
McKeeman, Sara
Milburn, Emma
Morello, Alyssa
Nwoko, Chisom
Nye, Carolyn
Oliver, Olivia
Olsen, Mikayla
Osborne, Camille
Phillips, Felicia
Rogers, Grace
Rogers, Janile
Schulz, Morgan
Schwarz, Tayla 0
Seay, Maya
Slaughter, Kristin
Smyers-Jones, Kortni
Stapleton, Katie
Stewart, Jayla
Weaver, Kionna
Witte, Katie
Wormack, Wynda
Latest Results
Meet
NCAA Division I West Region Preliminary Rounds
Big Ten Championships
2019 Kip Janvrin Open
Drake Relays presented by Hy-Vee
War Eagle Invitational 2019
Illinois Twilight
The Reveille Meet
Ole Miss Classic
Stanford Invitational
Mike Fanelli Track Classic
Upcoming Meets
Date Meet
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-25-20 VMI Team Challenge
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-07-20 South Region Final Qualifier
04/03-04/04/20 Tiger Track Classic 2020
04/17-04/18/20 War Eagle Invitational 2020
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Hargrove, Sade SR-4 7.56
100m Outdoor Carr, Nya FR-1 11.89
200m Outdoor Rogers, Janile SR-4 23.92
200m Indoor Nwoko, Chisom JR-3 24.74
400m Outdoor Nwoko, Chisom JR-3 54.03
400m Indoor Nwoko, Chisom JR-3 53.77
600m Indoor Phillips, Felicia JR-3 1:38.13
800m Outdoor Lucki, Mikaela SO-2 2:10.11
800m Indoor Marasco, Madison FR-1 2:12.12
1,500m Outdoor Lucki, Mikaela SO-2 4:26.56
1 Mile Indoor Craddock, Rebecca SO-2 4:49.84
3,000m Outdoor Callahan, Kelli SO-2 10:39.21
3,000m Indoor Craddock, Rebecca SO-2 9:30.97
5,000m Outdoor Fix, Caroline SO-2 17:04.39
5,000m Indoor Fix, Caroline SO-2 17:05.03
10,000m Outdoor McGrath, Allison SO-2 35:16.16
60m H Indoor Jones, Alexis SO-2 8.69
100m H Outdoor Seay, Maya SO-2 13.80
400m H Outdoor Aduma, Amira SO-2 1:00.59
3,000m Steeple Outdoor Cast, Nicki SO-2 10:34.55
4 x 100m Relay Outdoor   44.65
4 x 400m Relay Outdoor   3:41.61
4 x 400m Relay Indoor   3:41.20
4 x 800m Relay Outdoor   8:55.81
4 x 800m Relay Indoor   9:26.08
1,600m Sprint Medley Outdoor   3:55.79
4,000m Distance Medley Outdoor   11:52.02
4,000m Distance Medley Indoor   11:21.85
High Jump Outdoor Ayoola, Ololade SO-2 1.65m
High Jump Indoor Ayoola, Ololade SO-2 1.67m
Pole Vault Outdoor Nye, Carolyn JR-3 3.90m
Pole Vault Indoor Nye, Carolyn SR-4 3.80m
Long Jump Outdoor Rogers, Janile SR-4 6.22m
Long Jump Indoor Driver, Briana SR-4 6.04m
Triple Jump Outdoor Hargrove, Sade SR-4 11.89m
Triple Jump Indoor Hargrove, Sade SR-4 12.32m
Shot Put Outdoor Schwarz, Tayla FR-1 12.55m
Discus Throw Outdoor Schwarz, Tayla FR-1 40.59m
Hammer Throw Outdoor Witte, Katie FR-1 41.90m
Weight Throw Indoor Witte, Katie FR-1 14.04m
Available Years (top times):
Current

2018