Penn State Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Big Ten
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Bacon, Cecelia
Baublitz, Alexis
Bradley, Antoinette
Brooks, Yasmin
Brundage, Ryann
Ciasullo, Megan
Coppolino, Madison SO
Culver, Isabella
Deichert, Marisa
Demko, Andrea SO
Ellis, Erica
Fedkina, Natasha
Fedko, Katherine
Gallagher, Kathleen
Gambrell, Breana
Gearing, Rachel
Givens, Taylor
Guerra, Julia
Holmberg, Madeline
Hupalo, Ekaterina
Jede, Taylor
Jones, Katie
Kane, Kileigh
Kauffman, Mallory
Klinger, Piper
Koopman, Audra
Krebs, Makenna
Lehman, Sarah
Lester, Kiara SR
Lewis, Allyson
Madson, Jane
Mazza, Sera
McDavid, Mary
Montana, Payden
Munks, Kathryn
Nottoli, Carena
Obichere, Chibugo
Parks, Alexa
Paternain, Julia SO
Rao, Gianna
Rivers, Danae
Smith, Madison
Starr, Jean
Stravach, Samantha
Tachinski, Victoria
Taylor, Rae Rae
Terrette, Paige
Thomas, Amariah
Welty, Maggie SO
Williams, Brooke-Lynn
Williams, Jordan
Willingmyre, Alison
Willshaw, Kate
Wilson, Carlie
Zurich, Hailey
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
Big Ten Championships
Jim Thorpe
125th Penn Relays
Team Challenge
Virginia Challenge
Bison Outdoor Classic
LSU Battle on the Bayou
Raleigh Relays
Upcoming Meets
Date Meet
12/06-12/07/19 Bison Opener
12-08-19 10th Annual Bill Ward Meet
12/13-12/14/19 Penn State Blue/White
01-11-20 Dick Taylor Carolina Challenge
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-17-20 NYC Gotham Cup
01-17-20 Arkansas Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01/23-01/25/20 Dr Sander Columbia Challenge
01/24-01/25/20 2020 Rod McCravy Memorial T&F Meet
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Williams, Brooke-Lynn SO-2 7.46
100m Outdoor Albury, Keianna SR-4 11.59
200m Outdoor Holmes, Alexis FR-1 23.53
200m Indoor Lester, Kiara JR-3 23.71
400m Outdoor Holmes, Alexis FR-1 52.08
400m Indoor Holmes, Alexis FR-1 52.14
600m Indoor Tachinski, Victoria SO-2 1:30.79
800m Outdoor Rivers, Danae JR-3 2:02.94
800m Indoor Rivers, Danae JR-3 2:02.94
1,000m Indoor Rivers, Danae JR-3 2:38.58
1,500m Outdoor Rivers, Danae JR-3 4:15.17
1,500m Indoor Rivers, Danae JR-3 4:11.24
1 Mile Outdoor Rivers, Danae JR-3 4:29.47
1 Mile Indoor Rivers, Danae JR-3 4:29.47
3,000m Outdoor O'Shea, Moira 9:29.19
3,000m Indoor O'Shea, Moria SO-2 9:29.19
5,000m Outdoor Paternain, Julia FR-1 16:00.10
5,000m Indoor Munks, Kathryn 16:41.39
10,000m Outdoor Munks, Kathryn JR-3 33:22.19
60m H Indoor Holmberg, Madeline SR-4 8.52
100m H Outdoor Hupalo, Ekaterina FR-1 15.05
400m H Outdoor Bradley, Antoinette FR-1 1:00.13
3,000m Steeple Outdoor Sheva, Marissa JR-3 10:34.87
4 x 100m Relay Outdoor   44.59
4 x 400m Relay Outdoor   3:36.62
4 x 400m Relay Indoor   3:36.62
1,600m Sprint Medley Outdoor   3:45.25
4,000m Distance Medley Indoor   11:09.85
High Jump Outdoor Parks, Alexa SO-2 1.76m
High Jump Indoor Parks, Alexa SO-2 1.74m
Pole Vault Outdoor Nottoli, Carena FR-1 4.02m
Pole Vault Indoor Nottoli, Carena FR-1 3.99m
Long Jump Outdoor Holmberg, Madeline SR-4 6.22m
Long Jump Indoor Holmberg, Madeline SR-4 6.22m
Triple Jump Outdoor Vieira, Kelsey JR-3 12.47m
Triple Jump Indoor Vieira, Kelsey JR-3 12.47m
Shot Put Outdoor Montana, Payden FR-1 16.41m
Shot Put Indoor Montana, Payden FR-1 15.59m
Discus Throw Outdoor Montana, Payden FR-1 49.47m
Hammer Throw Outdoor Rao, Gianna FR-1 59.05m
Weight Throw Indoor Rao, Gianna FR-1 19.57m
Javelin Outdoor Smith, Madison SO-2 52.85m
Indoor Pentathlon Indoor Holmberg, Madeline SR-4 4227
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003