Central Connecticut Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
NEC
NEICAAA
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Arredondo, Julio
Baum, Matt
Borecki, Sam
Creech, Jarred
Fye-Moore, Miles
Gadson, Amaziah
Godfrey, Jack 0
Grudzwick, Richard
Henry, Tyrik
Hertzog, Ryan
Heyward, Christian
Hopwood, Jeremy
Horner, Darryn
Kissi, Nana
Langual, Adonys
Latham, Tyler
Norstrom, Alex
Perrett, Gordon
Piotto, Roberto
Sanchez, Quincy
Smith, Akiel
Smith, KJ
Sneh, Jero
St Clair, Jack
Trainor, Austin
Walker, Evan
Ward, Marquis
Welch, Kyle
Welsh, Kevorni
Wise, Darius
Latest Results
Meet
NCAA East Preliminary Round
IC4A/ECAC DI Outdoor Track & Field Championships
Northeast Conference Championship
CCSU Track & FIeld Invitational
2018 Larry Ellis Invitational
Bison Outdoor Classic
UCONN Northeast Challenge
SCSU Northeast Combined Events Challenge
2018 Mark Young Invitational
Sam Howell Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
12/07-12/08/18 Elm City Challenge
12-07-18 Wagner College Shootout
01-12-19 Marshall Women's Classic
01/18-01/19/19 Keydet Invitational
01-19-19 Sycamore Team Invitational
01/25-01/26/19 Thundering Herd Invitational and Multi Events
01-26-19 Virginia Military Institute Team Challenge
02/08-02/09/19 Winter Relays 2019
02/08-02/09/19 Chipotle Invitational
02-23-19 Cougar Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Smith, Akiel SO-2 6.88
100m Outdoor Smith, Akiel SO-2 10.58
200m Outdoor Smith, Akiel SO-2 21.77
200m Indoor Smith, Akiel SO-2 21.77
400m Outdoor St Clair, Jack SO-2 49.84
400m Indoor St Clair, Jack SO-2 50.21
500m Indoor Gill, Jonathan FR-1 1:06.95
800m Outdoor Gill, Jonathan FR-1 1:52.14
800m Indoor Gill, Jonathan FR-1 1:52.14
1,000m Indoor Trainor, Austin SR-4 2:27.80
1,500m Outdoor Grudzwick, Richard SO-2 3:51.28
1 Mile Outdoor Trainor, Austin SR-4 4:05.25
1 Mile Indoor Trainor, Austin SR-4 4:05.25
3,000m Outdoor Norstrom, Alex JR-3 8:36.64
3,000m Indoor Norstrom, Alex JR-3 8:31.50
5,000m Outdoor Norstrom, Alex JR-3 14:30.71
5,000m Indoor Norstrom, Alex JR-3 14:30.71
10,000m Outdoor Norstrom, Alex JR-3 29:57.96
60m H Indoor Alston, Edwin JR-3 8.01
110m H Outdoor Sanchez, Quincy JR-3 14.70
400m H Outdoor Latham, Tyler SR-4 54.26
3,000m Steeple Outdoor Trainor, Austin SR-4 8:57.78
4 x 100m Relay Outdoor   42.11
4 x 400m Relay Outdoor   3:23.03
4 x 400m Relay Indoor   3:23.03
4 x 800m Relay Outdoor   7:49.69
4,000m Distance Medley Indoor   10:25.68
High Jump Outdoor Ward, Marquis SO-2 2.04m
High Jump Indoor Ward, Marquis SO-2 2.04m
Pole Vault Outdoor Borecki, Sam SR-4 4.95m
Pole Vault Indoor Borecki, Sam SR-4 4.95m
Long Jump Outdoor Ward, Marquis SO-2 7.14m
Long Jump Indoor Lang, Mike JR-3 6.99m
Triple Jump Outdoor Welsh, Kevorni SO-2 14.31m
Triple Jump Indoor Welsh, Kevorni SO-2 14.31m
Shot Put Outdoor Kissi, Nana SO-2 14.52m
Shot Put Indoor Kissi, Nana SO-2 14.52m
Discus Throw Outdoor Heyward, Christian FR-1 39.40m
Weight Throw Indoor Kissi, Nana SO-2 12.98m
Javelin Outdoor Latham, Tyler SR-4 62.06m
Heptathlon Indoor Borecki, Sam SR-4 4733
Decathlon Outdoor Latham, Tyler SR-4 6631
Available Years (top times):
Current

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002