Auburn Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
SEC
NCAA DI East Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Allen, Sherwayne
Antonucci, Cade
Blaire, Evan
Brooks, Jaron
Burks, Joshua
Ciul, Caden
Clark, Craig
Courson, James
Davis, Javaris
Draghi, Benedict
Ebel, Erik
Hasan, Khalil
Hill, Dontavious
Igbinoghene, Noah
Kipngetich, Silas SR
Lee, Ryan SR
McDonough, Tommy
Metivier, Malik
Parker, Marrel
Parker, Marrel
Putnam, John
Reese, Jason
Rogers, Jack
Rubalcaba, Mark
Schwartz, Anthony
Shivers, Shaun
Smith, Andy SR
Squadrito, Jonathon
Stone, Chris
Tenkiang, Chiason SR
Thomas, Jackson
Tucker, Alex
Wyss, Kevin
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
SEC Outdoor Track & Field Championships
Torrin Lawrence Memorial
125th Penn Relays
War Eagle Invitational 2019
Tennessee Relays
Tiger Track Classic 2019
Ole Miss Classic
Florida Relays
Upcoming Meets
Date Meet
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-25-20 VMI Team Challenge
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-07-20 South Region Final Qualifier
04/03-04/04/20 Tiger Track Classic 2020
04/17-04/18/20 War Eagle Invitational 2020
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Schwartz, Anthony FR-1 6.59
100m Outdoor Schwartz, Anthony FR-1 10.21
200m Outdoor Shivers, Shaun FR-1 20.99
200m Indoor Shivers, Shaun FR-1 21.54
300m Indoor Tenkiang, Chiason JR-3 35.44
400m Outdoor Tenkiang, Chiason JR-3 48.15
400m Indoor Tenkiang, Chiason JR-3 48.70
500m Indoor Allen, Sherwayne JR-3 1:11.08
600m Indoor Lee, Ryan SR-4 1:24.11
800m Outdoor Kipngetich, Silas JR-3 1:53.13
800m Indoor Rogers, Jack SO-2 1:57.42
1,000m Indoor Tucker, Alex SR-4 2:39.07
1,500m Outdoor Kipngetich, Silas JR-3 3:48.04
1 Mile Indoor McDonough, Tommy SO-2 4:16.46
3,000m Outdoor Kipngetich, Silas JR-3 8:22.73
3,000m Indoor Wyss, Kevin SR-4 8:16.99
5,000m Outdoor Wyss, Kevin SR-4 14:25.03
5,000m Indoor Wyss, Kevin SR-4 14:40.10
10,000m Outdoor Wyss, Kevin SR-4 30:12.52
60m H Indoor Clark, Craig FR-1 8.21
110m H Outdoor Clark, Craig SO-2 14.36
400m H Outdoor Allen, Sherwayne JR-3 52.78
3,000m Steeple Outdoor Kipngetich, Silas JR-3 8:58.86
4 x 100m Relay Outdoor   39.70
4 x 200m Relay Outdoor   1:23.95
4 x 400m Relay Outdoor   3:27.96
4 x 400m Relay Indoor   3:17.20
4,000m Distance Medley Indoor   10:04.34
High Jump Outdoor Hill, Dontavious FR-1 2.17m
High Jump Indoor Hill, Dontavious FR-1 2.16m
Pole Vault Outdoor Courson, James FR-1 5.00m
Pole Vault Indoor Stone, Chris SR-4 5.00m
Long Jump Outdoor Igbinoghene, Noah SO-2 7.58m
Long Jump Indoor Igbinoghene, Noah SO-2 7.71m
Triple Jump Outdoor Rubalcaba, Mark SR-4 14.70m
Triple Jump Indoor Rubalcaba, Mark SR-4 15.18m
Shot Put Outdoor Blaire, Evan SO-2 15.83m
Shot Put Indoor Blaire, Evan SO-2 15.08m
Discus Throw Outdoor Stone, Chris JR-3 41.82m
Hammer Throw Outdoor Ebel, Erik FR-1 57.62m
Weight Throw Indoor Ebel, Erik FR-1 17.85m
Javelin Outdoor Antonucci, Cade SO-2 72.37m
Heptathlon Indoor Stone, Chris SR-4 5318
Decathlon Outdoor Stone, Chris JR-3 7212
Available Years (top times):
Current

2018