Alabama Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
SEC
NCAA DI East Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Baker, D'Jai
Barnes, Kristoni
Berryhill, Allie
Billman, Rebecca
Brackin, Lauren
Brooks, Caroline
Buteau, Rebecca
Cecil, Kayla
Chelangat, Mercy
Clark, Tamara
Cruz, Alexa
Darius, Symone
Dickinson, Abigail
Dooley, Margot
Duben, Lea
Dunbar, Nickolette
Funcheon, Katie
Gitahi, Esther
Gorum, Taylor
Hanle, Leah
Holloway, Anya
Hopkins, Kristen
Howard, Hannah
Kohtala, Camille
Kunza, Samantha
Kwarteng, Abigail
Lampkin, Daija
Lewis, Talaya
Lightfoot, Katie
Mami, Leahrose
Marsh, Shannon
McDonald, Natassha
McGrath, Caroline
Milani, Sydney
Murray, Cherisse Freshman
Noethlich, Savannah
Patton, Megan
Pickett, Taylor
Reed, Jami
Roberson, Takyera
Schelp, Riley
Stuchell, Avery
Tolson, Brittany
Tomaine, Sydney
Turner, Lauren
Tyynismaa, Amaris
White, Riley
Wilkins, Alex
Williams, Karmen
Wilson, Allison
Witherspoon, Eliza
Wright, Haley
Zelden, Samantha
Latest Results
Meet
2020 Husky Classic (College)
Texas Tech Shootout
Music City Challenge
2020 New Mexico Collegiate Classic
2020 Indiana University Relays
Samford January Invite 2020
UAB Blazer Invitational
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
SEC Outdoor Track & Field Championships
Upcoming Meets
Date Meet
02-28-20 Fastrack Last Chance Meet
02/28-02/29/20 SEC Indoor Track & Field Championships
03/06-03/07/20 South Region Final Qualifier & Multi
03/13-03/14/20 NCAA Division I Indoor Track & Field Championships
03/26-03/27/20 2020 FSU Relays - Collegiate
03/27-03/28/20 Raleigh Relays (College/University)
04/03-04/04/20 Tiger Track Classic 2020
04/03-04/04/20 Stanford Invitational (Late Entry Window)
04-04-20 McNeese Spring Time Classic
04/15-04/17/20 Bryan Clay Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Clark, Tamara JR-3 7.21
200m Indoor Clark, Tamara JR-3 22.81
300m Indoor Clark, Tamara JR-3 36.56
400m Indoor McDonald, Natassha SR-4 52.64
500m Indoor Milani, Sydney SO-2 1:15.64
600m Indoor Milani, Sydney SO-2 1:31.09
800m Indoor Milani, Sydney SO-2 2:10.22
1,000m Indoor Tyynismaa, Amaris FR-1 2:58.31
1 Mile Indoor Tyynismaa, Amaris FR-1 4:47.37
3,000m Indoor Gitahi, Esther SR-4 9:16.42
5,000m Indoor Chelangat, Mercy SO-2 15:37.35
60m H Indoor Lightfoot, Katie FR-1 9.26
4 x 400m Relay Indoor   3:31.74
4,000m Distance Medley Indoor   11:41.17
High Jump Indoor Kwarteng, Abigail SR-4 1.74m
Pole Vault Indoor Pickett, Taylor JR-3 3.95m
Long Jump Indoor Kohtala, Camille FR-1 5.42m
Shot Put Indoor Dunbar, Nickolette JR-3 16.55m
Weight Throw Indoor Gorum, Taylor JR-3 20.30m
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2002