Adams State Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Rocky Mountain AC
DII South Central Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Bogina, Kaylee
Brehe, Carlee
Chosa, Jazmine
Christensen, Tiffany
Cotter, Stephanie
Darioosh-Bonnet, Kianna
Dennie, Renae
Dorin, Amailia
Flanagan, Eilish
Flanagan, Roisin
Foster, Amanda
Gomez, Caelyn
Hill, Angelique
Hunter-Galvan, HaLeigh
Hykes, Morgan
Ibarra, Anita
Kelley, Kaitlyn JR
Lawrence, Nicole
Levine, Megan
Meuwissen, Piper
Moloney, Sorcha
Morales, Paige
Nilsen, Julie
Paredes, Reina
Robles, Brianna
Rosado, Phoebe
Simon, Jessica
Stonebarger, Erin
Topping, Alexis
Watson, Oweneika
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
2019 Oxy Invitational
TTU Masked Rider Open
Payton Jordan Invitational
RMAC Outdoor Track & Field Championships
Beach Invitational
Mt. SAC Relays
Bryan Clay Invitational
Mines Kit Mayer Invite
WT Classic & Multi
Upcoming Meets
Date Meet
12-06-19 Air Force Holiday Open
01-10-20 Spartan Invite 2020
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
02/07-02/08/20 Hillsdale "Wide-Track" Classic
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
02/14-02/15/20 2020 Husky Classic (College)
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Thomas, Kandace SR-4 7.18
100m Outdoor Johnson, Dianna SR-4 11.29
200m Outdoor Johnson, Dianna SR-4 23.25
200m Indoor Thomas, Kandace SR-4 23.63
400m Outdoor Martinez, Malakah FR-1 55.15
400m Indoor Martinez, Malakah SO-2 55.80
600m Indoor Martinez, Malakah SO-2 1:34.12
800m Outdoor Flanagan, Roisin JR-3 2:08.34
800m Indoor Cotter, Stephanie FR-1 2:09.49
1,500m Outdoor Flanagan, Roisin JR-3 4:16.42
1 Mile Indoor Flanagan, Roisin JR-3 4:46.32
3,000m Outdoor Jansen, Ashley SR-4 11:29.57
3,000m Indoor Flanagan, Roisin SR-4 9:18.24
5,000m Outdoor Flanagan, Eilish JR-3 16:00.39
5,000m Indoor Flanagan, Eilish JR-3 16:16.09
10,000m Outdoor Grover, Malena SR-4 34:55.08
60m H Indoor Watson, Oweneika JR-3 8.46
100m H Outdoor Watson, Oweneika JR-3 13.54
400m H Outdoor Hill, Angelique FR-1 1:17.47
3,000m Steeple Outdoor Flanagan, Eilish JR-3 9:55.25
4 x 400m Relay Outdoor   4:00.26
4 x 400m Relay Indoor   3:57.80
4,000m Distance Medley Indoor   11:21.24
High Jump Outdoor Smith, Katherine SR-4 1.43m
High Jump Indoor Smith, Katherine SR-4 1.53m
Long Jump Outdoor Watson, Oweneika JR-3 5.83m
Long Jump Indoor Thomas, Kandace SR-4 6.32m
Shot Put Outdoor Chosa, Jazmine SO-2 12.70m
Shot Put Indoor Chosa, Jazmine SO-2 12.87m
Discus Throw Outdoor Doyle, Ally FR-1 32.94m
Javelin Outdoor Smith, Katherine SR-4 29.66m
Indoor Pentathlon Indoor Smith, Katherine SR-4 3433
Heptathlon Outdoor Smith, Katherine SR-4 4446
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2002