Adams State Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
Rocky Mountain AC
DII South Central Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abarca, Sunday FR
Adams, Kale
Andrade, Justin
Ballantyne, Micah
Beckum, Dillon
Bell, Evan
Bender, Joey
Blomquist, Dane
Collie, Tamarco
Dominguez, Danny
Freeman, James
Galaviz, George
Gedyon, Elias
Gidabuday, Sydney
Gomez, Jayden
Graham, Dalton
Hall, Alec
Harrop, Kade
Hochanadel, John
Hopkins, Logan
Johnson, Shemar
Jones, Cody
Joseph, Joshua
Kerr, Ian
Kinnischtzke, Aaron
Larranaga, Augie
Larson, Jordan
Martinez, Oscar
Morgan, Michael
O'Neil, Riley
Papineau, Seth
Paredes, Devin
Paschal, Ro
Reid, Samuel
Robb, Paddy
Roberts, Jackson
Rodarte, Isaiah
Saims, Colin
Sayler, Jackson
Speer, Austin
Umba, Danny
Van Waes, Brecht
Varner, David
Vasquez, Paulo
Villar, Miguel
Wheat, Jacob
Latest Results
Meet
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
2019 Oxy Invitational
TTU Masked Rider Open
Payton Jordan Invitational
RMAC Outdoor Track & Field Championships
UNC Invite
Beach Invitational
Mt. SAC Relays
Bryan Clay Invitational
Mines Kit Mayer Invite
Upcoming Meets
Date Meet
01-10-20 Spartan Invite 2020
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Kerr, Ian SR-4 6.85
100m Outdoor Ballantyne, Micah SR-4 10.48
200m Outdoor Ballantyne, Micah SR-4 21.12
200m Indoor Kerr, Ian SR-4 21.40
400m Outdoor Larranaga, Augie JR-3 48.51
400m Indoor Larranaga, Augie JR-3 49.18
600m Indoor Larranaga, Augie JR-3 1:23.10
800m Outdoor Robb, Paddy SO-2 1:54.56
800m Indoor Hall, Alec SO-2 1:55.04
1,500m Outdoor Gedyon, Elias SR-4 3:47.93
1 Mile Indoor Gedyon, Elias SR-4 4:06.77
3,000m Indoor Gidabuday, Sydney SR-4 8:24.33
5,000m Outdoor Gedyon, Elias SR-4 13:45.66
5,000m Indoor Gidabuday, Sydney SR-4 13:46.34
10,000m Outdoor Graham, Dalton SR-4 30:16.56
60m H Indoor Varner, David SO-2 8.45
110m H Outdoor Varner, David SO-2 15.77
400m H Outdoor Collie, Tamarco SO-2 57.18
3,000m Steeple Outdoor Sayler, Jackson SR-4 8:45.39
4 x 100m Relay Outdoor   40.92
4 x 400m Relay Indoor   3:22.89
4,000m Distance Medley Indoor   10:08.41
High Jump Indoor Morgan, Michael FR-1 1.88m
Long Jump Indoor Varner, David SO-2 6.52m
Shot Put Outdoor Reid, Samuel SR-4 19.58m
Shot Put Indoor Reid, Samuel SR-4 18.28m
Discus Throw Outdoor Reid, Samuel SR-4 48.25m
Hammer Throw Outdoor Van Waes, Brecht JR-3 49.22m
Weight Throw Indoor Hochanadel, John FR-1 15.57m
Javelin Outdoor Harrop, Kade FR-1 49.03m
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010