Army West Point Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Patriot League
NCAA DI East Region (OTF)
IC4A/ECAC
DI Northeast Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Aganus, Saydee
Albornoz, Patricia
Alderman, Jazmine
Andrews, Hannah
Antwi, Barbara
Arndt, Emma
Beeler, Katie
Bell, Evie
Bentley, Leah
Blakey, Hannah
Bonzelet, Shayla
Cantu, Nataleigh
Chapman, Holli
Collins, Quinn
Comeau, Jackie
Crandall, Isabel
Davis, Monica
Douglas, Kersten
Dykstra, Sophia
Eggleston, Zoe
Elegon, Ever
Elliott, Lauren
Fink, Emily
Fullerton-Sander, Shade
Green, Abigail
Halfhill, Joanna
Hancock, Olivia
Hicks, Cherith
Ingram, Gabrielle
Jachim, Melissa
Jackson, Lily
Jean, Thorin
Jones, Georgia
Jones, Jordan
Kopotic, Katherine
Lape, Nadia
McGrath, Katherine
McIlvain, Abigail
Mikoud, Emily
Nunnery, Lily
Ogrinc, Deanna
Owoyele, Modupeoluwa
Palchak, Isabella
Parcell, Karly
Potter, Megan
Powers, Kalliauna
Ragazzini, Kayley
Rapp, Erika
Reddeman, Megan
Reinhardt, Grace
Sabo, Clara
Sacchinelli, Nicole
Salas, Aysia
Sandy, Sophia
Shearer, Helen
Sheppard-Moore, Samantha
Sisneros, Laurynn
Smith, Lindsey
Smith, Monica
Stratman, Brooke
Talkington, Sophie
Taylor, Emma
Thornton, Shailah
Wehrle, Mary
Westwood-Marsh, Lara
Zaczynski, Alexah
Zlotnick, Arielle
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA East Preliminary Round
2022 Princeton Elite Invitational
IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships
Patriot League Outdoor Track & Field Championships
West Point Twilight
Bucknell Team Challenge
Virginia Challenge
Larry Ellis Invitational
Bison Outdoor Classic
Upcoming Meets
Date Meet
12-03-22 VMI Team Challenge
01/13-01/14/23 VMI Invitational
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
05-06-23 2023 Huskie Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Alderman, Jazmine SO-2 7.67
100m Outdoor Douglas, Kersten SR-4 12.00
200m Outdoor Alderman, Jazmine SO-2 24.81
200m Indoor Alderman, Jazmine SO-2 25.08
300m Indoor Blakey, Hannah SR-4 40.22
400m Outdoor Tovkach, Anna SR-4 53.88
400m Indoor Taylor, Emma SO-2 56.57
500m Indoor Tovkach, Anna SR-4 1:13.57
600m Indoor Andrews, Hannah FR-1 1:39.24
800m Outdoor Tovkach, Anna SR-4 2:05.01
800m Indoor Tovkach, Anna SR-4 2:05.39
1,000m Indoor Bell, Evie SO-2 2:58.16
1,500m Outdoor Jones, Georgia SO-2 4:33.06
1 Mile Outdoor Jones, Georgia SO-2 4:50.20
1 Mile Indoor Jones, Georgia SO-2 4:50.20
3,000m Outdoor Jones, Georgia SO-2 9:32.14
3,000m Indoor Jones, Georgia SO-2 9:32.14
5,000m Outdoor Jones, Georgia SO-2 16:30.56
5,000m Indoor Jones, Georgia SO-2 16:53.17
10,000m Outdoor Nunnery, Lily JR-3 36:21.28
60m H Indoor Aganus, Saydee JR-3 8.64
100m H Outdoor Aganus, Saydee JR-3 14.13
400m H Outdoor Blakey, Hannah SR-4 1:00.60
3,000m Steeple Outdoor Jachim, Melissa FR-1 10:53.61
4 x 100m Relay Outdoor   46.74
4 x 400m Relay Outdoor   3:46.62
4 x 400m Relay Indoor   3:48.06
4 x 800m Relay Outdoor   8:53.72
4 x 800m Relay Indoor   8:53.72
4,000m Distance Medley Indoor   12:05.81
High Jump Outdoor Reinhardt, Grace SR-4 1.70m
High Jump Indoor Palchak, Isabella SO-2 1.68m
Pole Vault Outdoor Sheppard-Moore, Samantha SO-2 3.80m
Pole Vault Indoor Crandall, Isabell SO-2 3.76m
Long Jump Outdoor Smith, Lindsey SO-2 5.84m
Long Jump Indoor Smith, Lindsey SO-2 5.67m
Triple Jump Outdoor Ingram, Gabrielle SR-4 11.89m
Triple Jump Indoor Ingram, Gabrielle SR-4 11.61m
Shot Put Outdoor Fink, Emily FR-1 16.43m
Shot Put Indoor Fink, Emily FR-1 16.43m
Discus Throw Outdoor Dykstra, Sophia FR-1 49.86m
Hammer Throw Outdoor Mikoud, Emily SR-4 66.64m
Weight Throw Indoor Mikoud, Emily SR-4 21.89m
Javelin Outdoor Stratman, Brooke SO-2 47.98m
Indoor Pentathlon Indoor Eggleston, Zoe FR-1 2912
Heptathlon Outdoor Eggleston, Zoe FR-1 4251
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002