Maryland Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Big Ten
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Augelli, Caroline
Barnsdale, Alice
Barrick, Molly
Blackall, Leah
Bracher, Emily
Castellanos, Maria
Cooper, Thaila
Fagan , Venida SR
Gearhart, Kathryn
Go, Gabrielle
Gray , Imani
Hackett, Nadia
Henderson, Kamryn
Hill, Lillian
Jones, Cheyenne
Kass, Yasmine
Keller, Kiernan
Lang, Brittany
Latzko, Anna
Laurie, Christine
Lefebvre-Oatis, Mikella
Lucki, Alexandra
Mack, Bria
Mann, Courtney
McAllister, Emily
Morgan, Mackenzie
Novak, Paige
Onwukwe, Obichi
Reicin, Julia
Santiago, Xahria
Smith, Bayli
Smith , Jaida
Smith, Jewel
Tiamfook, Jasmine
Walz, Kirstin
Ward, Destiny
Woltjen, Alexa
Zeckowski, Gwendolyn
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
Big Ten Championships
Kehoe Twilight Meet
125th Penn Relays
2019 Larry Ellis Invitational
Virginia Challenge
George Mason Spring Invitational
Bison Outdoor Classic
Hopkins Loyola Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
12-08-19 10th Annual Bill Ward Meet
01-11-20 Dick Taylor Carolina Challenge
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-17-20 NYC Gotham Cup
01-17-20 Arkansas Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01/23-01/25/20 Dr Sander Columbia Challenge
01/24-01/25/20 2020 Rod McCravy Memorial T&F Meet
01-25-20 VMI Team Challenge
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Mack, Bria SO-2 7.58
100m Outdoor Mack, Bria SO-2 11.83
200m Outdoor Santiago, Xahria SO-2 24.26
200m Indoor Ward, Destiny SO-2 24.75
300m Indoor Ward, Destiny SO-2 39.49
400m Outdoor Santiago, Xahria SO-2 54.08
400m Indoor Jones, Cheyenne SO-2 55.47
600m Indoor Morgan, Mackenzie FR-1 1:35.88
800m Outdoor Lucki, Alexandra SR-4 2:11.17
800m Indoor Morgan, Mackenzie FR-1 2:12.25
1,000m Indoor Laurie, Christine SO-2 2:56.00
1,500m Outdoor Lucki, Alexandra SR-4 4:18.62
1 Mile Outdoor Laurie, Christine SO-2 4:54.26
1 Mile Indoor Laurie, Christine SO-2 4:54.26
3,000m Outdoor Lucki, Alexandra SR-4 9:43.19
3,000m Indoor Lang, Brittany JR-3 9:49.28
5,000m Outdoor Lucki, Alexandra SR-4 16:20.01
5,000m Indoor Lang, Brittany JR-3 17:16.62
10,000m Outdoor Gearhart, Kathryn JR-3 35:07.77
60m H Indoor Smith, Jewel SR-4 8.65
100m H Outdoor Hackett, Nadia SO-2 13.98
400m H Outdoor Santiago, Xahria SO-2 56.88
2,000m Steeple Outdoor Reicin, Julia SO-2 7:30.19
3,000m Steeple Outdoor Reicin, Julia SO-2 11:35.94
4 x 100m Relay Outdoor   45.94
4 x 200m Relay Outdoor   1:37.00
4 x 400m Relay Outdoor   3:35.90
4 x 400m Relay Indoor   3:42.27
1,600m Sprint Medley Outdoor   3:56.53
4,000m Distance Medley Outdoor   11:24.02
4,000m Distance Medley Indoor   11:45.77
High Jump Outdoor Lefebvre-Oatis, Mikella JR-3 1.77m
High Jump Indoor Lefebvre-Oatis, Mikella JR-3 1.71m
Pole Vault Outdoor Zeckowski, Gwendolyn FR-1 3.72m
Pole Vault Indoor Zeckowski, Gwendolyn FR-1 3.65m
Long Jump Outdoor Smith, Jewel SR-4 6.21m
Long Jump Indoor Smith, Jewel SR-4 6.16m
Triple Jump Outdoor Blackall, Leah JR-3 12.96m
Triple Jump Indoor Blackall, Leah JR-3 12.37m
Shot Put Outdoor Henderson, Kamryn FR-1 13.12m
Shot Put Indoor Henderson, Kamryn FR-1 12.68m
Discus Throw Outdoor Smith, Bayli SO-2 38.91m
Hammer Throw Outdoor Barnsdale, Alice JR-3 62.75m
Weight Throw Indoor Barnsdale, Alice SO-2 17.75m
Javelin Outdoor Hill, Lillian FR-1 42.72m
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2002