Rider Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Metro Atlantic
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abraham, Alvin SR
Aidoo, Benjamin
Alexander, Chris SR
Avolio, Thomas
Bagnell, Christopher
Belay, Danniel
Bowie, Nate SR
Boyd, Shaquille
Boyer, Jerome
Brown, Marcell SR
Brown, Matthew
Campbell, Cody SR
Cephas, Michael
Chesonis, Stephen
Collado, Eric
Daurio, Danny
Dowie, Ethan SR
Duffy, Conor
Fitzpatrick, Demetrious SR
Gonzalez, Mathew
Gorman, Patrick
Gowdy, Tyler
Green, James
Gromlich, Connor
Hackley, Dalin SR
Heredia, Kevin
Horn, Michael SR
Ingraham, Tahkwan
Isabella, Paul
Jadoo, Vijesh SR
Jean-Baptiste, Isaiah
Killiebrew, Allen SR
Killiebrew, Avery SR
Kolli, Soham
Kraemer, Matthew
Lazorcak, Andrew
Lee, Devynn
Long, Tom
Maid, Adam
Malko, Russell SR
Mazzei, Mike
Oyewole, Ayomide
Parris, Quamel
Poetsch, Kyle
Poloso, Greg
Ragusa, Anthony
Ramos, Mario SR
Riley, Connor
Rivera-Sharp, Noah
Rodriguez, Luis
Ruskan, Scott
Santana, Julian
Sawyer, Sherman
Siley, Matt
Smallwood, Marcquis
Solomon, Alex SR
Souffrant, Kenley
Spector, Will
St. Clair, Darnell
Steinberg, Seth
Thomas, Justin
Vineyard, Donny
White, La'Shan
Woodward, Ben
Zappala, Jake
Latest Results
Meet
Metro Atlantic Indoor Track & Field Championships
2019 TCNJ VS Rider Dual
Penn State National
Boston University John Thomas Terrier Classic
NYC Gotham Cup
Spartan Invitational
Wagner College Invitational
Princeton New Year's Invitational
Fastrack Metro Season Opener
Swarthmore Final Qualifier Meet
Upcoming Meets
Date Meet
02-22-19 Armory Last Chance
02-23-19 Cougar Invitational
03/01-03/03/19 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
03-02-19 Roanoke Maroons NCAA Final Qualifier
03-09-19 Adonica Ferguson Classic
03-09-19 McNeese Cowboy Relays (University)
03-16-19 CSU Spring Break Invitational
03-23-19 Buccaneer Invitational
03-30-19 Rider 5-Way
04/04-04/06/19 2018 Colonial Relays
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Aidoo, Benjamin JR-3 6.55
60m Indoor Aidoo, Benjamin JR-3 6.98
200m Indoor Santana, Julian FR-1 22.14
400m Indoor Malko, Russell SR-4 48.53
500m Indoor Malko, Russell SR-4 1:04.41
800m Indoor Heredia, Kevin FR-1 1:54.49
1,000m Indoor Zappala, Jake FR-1 2:42.55
1 Mile Indoor Belay, Danniel SR-4 4:13.42
3,000m Indoor Spector, Will FR-1 8:48.16
5,000m Indoor Daurio, Danny SO-2 15:11.81
55m H Indoor Aidoo, Benjamin JR-3 7.99
60m H Indoor Bowie, Nate JR-3 8.22
4 x 200m Relay Indoor   1:30.67
4 x 400m Relay Indoor   3:15.95
4 x 800m Relay Indoor   7:48.64
4,000m Distance Medley Indoor   10:03.38
High Jump Indoor Lee, Devynn FR-1 2.00m
Pole Vault Indoor Jadoo, Vijesh SR-4 3.80m
Long Jump Indoor Oyewole, Ayomide FR-1 7.37m
Triple Jump Indoor Killiebrew, Allen SR-4 14.70m
Shot Put Indoor Maid, Adam SO-2 16.70m
Weight Throw Indoor Kraemer, Matthew SR-4 17.59m
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010