Rice Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Conference USA
NCAA DI West Region
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Allen, Hailey
Balandran, Alyssa
Bangala, Johanna
Bonzil, Christelle
Coutee-McCullum, Justice
Dorsett, Tanae
Fey, Morgan
Fokam, Michelle
Forbes, Grace
Forbes, Maddie
Goddard, Loren
Goddard, Natalie
Goodson, Ali
Gunnarsdottir, Erna
Gustafson, Kendall
Halow, Stephanie
Harrison, Emily
Hassan, Maryam
Heckel, Emma
Ho, Audrey
Hunter-Galvan, Taigen
Ivackovic, Sara
Kadmon, Gal
Kraule, Eliza
Lee, Caroline
Messineo, Ashley
Mpagi, Teesa
Neal, Mary Claire 0
Neal, Mary Clare
Nwadei, Kenechukwu
Okafor, Ginikanwa
Patel, Khayla
Perez, Julie
Saley, Addison
Schmeltzer, Katlyn
Schweiker, Ellie
Shelkey, Kayla
Shoemaker, Rachel
Siemens, Elena
Simms, Lindsay
Simpson-Sullivan, Tara
Turner, Kate
Vivas de Lorenzi, Lourdes
Waterman, Grace
Watson, Ruby
Wosika, Caitlin
Wosika, Caitlin
Yusem, Liza
Latest Results
Meet
Texas A&M Team Invitational
Houston Alumni
Sound Running College Invite
The 38th Victor Lopez Classic
93rd Clyde Littlefield Texas Relays
Cougar Spring Break
NCAA Division I Indoor Track & Field Championships
Rice Invitational
Longhorn Invitational
H-Town SpeedCity Series IV
Upcoming Meets
Date Meet
04/15-04/16/21 Gibson Invitational Heptathlon & Decathlon
04/15-04/17/21 Roadrunner Invitational
04/16-04/17/21 2021 Morgan State Legacy Track & Field Meet - Cancelled
04/22-04/24/21 54th Annual Hillsdale College "GINA" Relays
04-24-21 Sycamore Open
05-07-21 Arkansas Twilight
05-07-21 Tom Tellez Invitational
05-13-21 Hillsdale Last-Chance Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Kadmon, Gal FR-1 7.78
100m Outdoor Turner, Kate FR-1 12.43
200m Outdoor Coutee-McCullum, Justice FR-1 25.13
200m Indoor Kadmon, Gal FR-1 25.11
400m Outdoor Bangala, Johanna FR-1 55.97
400m Indoor Simms, Lindsay FR-1 1:00.69
800m Outdoor Hunter-Galvan, Taigen FR-1 2:13.89
800m Indoor Hunter-Galvan, Taigen SO-2 2:15.96
1,500m Outdoor Hunter-Galvan, Taigen FR-1 4:40.59
1 Mile Indoor Forbes, Grace SO-2 4:37.53
3,000m Outdoor Shelkey, Kayla FR-1 11:04.80
3,000m Indoor Forbes, Grace SO-2 9:04.82
5,000m Outdoor Patel, Khayla SR-4 17:44.48
5,000m Indoor Forbes, Grace SO-2 15:50.38
10,000m Outdoor Forbes, Grace FR-1 32:24.38
60m H Indoor Coutee-McCullum, Justice SO-2 8.69
100m H Outdoor Coutee-McCullum, Justice FR-1 13.70
2,000m Steeple Outdoor Goddard, Natalie JR-3 7:33.61
3,000m Steeple Outdoor Goddard, Natalie JR-3 11:13.01
4 x 100m Relay Outdoor   47.15
4 x 400m Relay Outdoor   3:56.01
4 x 400m Relay Indoor   3:57.74
4,000m Distance Medley Indoor   11:56.19
High Jump Outdoor Nwadei, Kenechukwu JR-3 1.71m
High Jump Indoor Nwadei, Kenechukwu JR-3 1.72m
Pole Vault Outdoor Goodson, Ali JR-3 3.75m
Pole Vault Indoor Goodson, Ali JR-3 3.71m
Long Jump Outdoor Fokam, Michelle SR-4 6.13m
Long Jump Indoor Bonzil, Christelle FR-1 5.38m
Triple Jump Outdoor Fokam, Michelle SR-4 13.52m
Triple Jump Indoor Okafor, Ginikanwa FR-1 12.11m
Shot Put Outdoor Gunnarsdottir, Erna SO-2 16.72m
Shot Put Indoor Gunnarsdottir, Erna JR-3 16.95m
Discus Throw Outdoor Perez, Julie SO-2 53.79m
Hammer Throw Outdoor Simpson-Sullivan, Tara FR-1 65.53m
Weight Throw Indoor Simpson-Sullivan, Tara SO-2 18.28m
Javelin Outdoor Kraule, Eliza FR-1 31.46m
Indoor Pentathlon Indoor Kraule, Eliza FR-1 3431
Heptathlon Outdoor Kraule, Eliza FR-1 4898
Available Years (top times):
Current

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002