Purdue Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Big Ten
NCAA DI East Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Araya, Yonas
Becker, Justin
Bluish, Christopher
Bowling, Tyler
Brewer, Jalil
Burgwald, Theo
Carpenter, Jaret
Colebrooke, Samson
Dotson, Malcolm
Eckstein, Curtis
Faust, Brian
Fleming, Alec 0
Foertsch, Lucas
Greene, Tamar
Griffith, Kyle
Hanawalt, Jake
Hollis, Jordan
Hornbuckle, Kenneth
Hunter, Ian
Johnson, Sean
Kricheff, Seth
Lee, Garrett
Mak, Tyler
Martin, Isaiah
McIntire, Bailey
McLaren, Shawndail
Montgomery IV, Blanchard
Oketona, Ife
Pieper, John
Selm, Blake
Smith, Brody
Stephens, Bruce
Strange, Jah
Thomasson, Dane
Tippmann, Greg
Vanos, Johnny
Weller, Michael JR
Williams, Waseem
Wray, Dainon
Wright, Terry
Young, William
Latest Results
Meet
UTSA Invitational
NCAA Division I Indoor Track & Field Championships
Big Ten Indoor Track and Field Championships
2019 Alex Wilson Invitational
Clemson Tiger Paw Invitational
Iowa State Classic
Fred Wilt Open
2019 Meyo Invitational
Razorback Invitational
Larry Wieczorek Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
03/22-03/23/19 SIU Bill Cornell Spring Classic
03/28-03/30/19 Mike Fanelli Track Classic
03/28-03/30/19 Florida Relays (College Section/Open)
03/29-03/30/19 Stanford Invitational (College)
03/29-03/30/19 Stanford Invitational Late Window (College)
04/04-04/05/19 2019 Jim Click Combined events
04-06-19 Jim Click Shootout
04/12-04/13/19 Louisville Invitational
04-18-19 Pacific Coast Intercollegiate
04/19-04/20/19 Cardinal Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Colebrooke, Samson JR-3 6.65
100m Outdoor Williams, Waseem JR-3 10.41
200m Outdoor Williams, Waseem JR-3 21.41
200m Indoor Colebrooke, Samson JR-3 21.19
300m Indoor Colebrooke, Samson JR-3 33.87
400m Outdoor Dotson, Malcolm SR-4 48.62
400m Indoor Faust, Brian SO-2 46.70
500m Indoor Faust, Brian SO-2 1:01.70
600m Indoor Faust, Brian SO-2 1:17.66
800m Outdoor Bluish, Christopher SR-4 1:54.65
800m Indoor Bluish, Christopher SR-4 1:54.55
1,000m Indoor Young, William SO-2 2:37.07
1,500m Outdoor Griffith, Kyle SO-2 4:03.26
1 Mile Indoor Carpenter, Jaret JR-3 4:06.75
3,000m Indoor Carpenter, Jaret JR-3 8:00.67
5,000m Indoor Carpenter, Jaret JR-3 13:43.14
60m H Indoor Montgomery IV, Blanchard FR-1 8.07
110m H Outdoor Montgomery IV, Blanchard FR-1 14.65
400m H Outdoor Montgomery IV, Blanchard FR-1 53.12
2,000m Steeple Outdoor Smith, Brody JR-3 5:51.61
4 x 100m Relay Outdoor   41.22
4 x 400m Relay Outdoor   3:18.32
4 x 400m Relay Indoor   3:07.81
4,000m Distance Medley Indoor   9:51.82
High Jump Indoor Hornbuckle, Kenneth JR-3 1.92m
Pole Vault Indoor Kricheff, Seth FR-1 4.65m
Long Jump Outdoor Strange, Jah JR-3 6.91m
Long Jump Indoor Strange, Jah JR-3 7.34m
Triple Jump Indoor Strange, Jah JR-3 15.99m
Shot Put Indoor Brewer, Jalil SO-2 19.58m
Discus Throw Outdoor Brewer, Jalil SO-2 46.07m
Hammer Throw Outdoor Brewer, Jalil SO-2 41.99m
Weight Throw Indoor Lucas, Ashmon SO-2 18.77m
Javelin Outdoor Weller, Michael JR-3 61.44m
Heptathlon Indoor Martin, Isaiah FR-1 5355
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010