NYU Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
ECAC DIII
Mets
UAA
IC4A/ECAC
DIII Atlantic Region
AARTFC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Adams, Zachary
Ali, Khayre
Allington, Grant
Andrade, Shawn
Ashraf, Abdulrahman
Beit, Robert
Booth, Vincent
Brown, Budd
Bunch, Joshua
Coaxum, Jonathan
Cusick, Yuji
Desisto, Robert
Fandel, Jacob
Floyd, Isaac
Forrler, Joseph
Gonzalez, Alejandro
Gregory, Austin
Grimes, Ezra
Haderle, Ben
Heintz, Benjamin
Hepp, Grayson
Jacob, Oliver
Kamat, Soham
Karam, Benjamin
King, Sherman
Klein, Samuel
Kopperud, Grayson SR
Lee, William
Leigh, Lamin
Lillian, Jack
Lin, Jonathan
Marrufo, Julian
Miller, Xavier
Montilus, Julian
Montilus, Malcolm
Mudd, Max
Nimcevic, Boris
Ogedegbe, Tomatse
Osman, El-Khalil
Praveen, Sam
Prendergast, Payton
Reyes, Jordan
Rieger, Daniel
Riley, Connor
Sabarese, Mike
Saddler, Neil
Setya, Karn
Shirazi, Brandon
Sovich, Daniel
Specter, Dillon
Su, Caleb
Su, Yohan
Sussman, Johnathan
Takami, Robin
Torsitano, Nick
Trajano, Cyrus
Turlip, Justin SR
Whitehouse, Tyler
Xu, Patrick
Latest Results
Meet
Princeton Indoor Invitational
NYU DIII Invitational
Mets Indoor Track & Field Championships
Boston University John Thomas Terrier Classic
Dr. Sander Invitational Armory Challenge (College/Open)
Ramapo College Season Opener
NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships
MIT Division III Final Qualifying Meet
ECAC DIII Outdoor Track & Field Championships
Swarthmore Final Qualifier
Upcoming Meets
Date Meet
2/24 - 2/25/18 UAA Indoor Track & Field Championships
3/2 - 3/3/18 ECAC DIII Indoor Track & Field Championship
3/2/18 Carthage Final Qualifier
3/2/18 2018 ECAC-IC4A Indoor Championships
3/2 - 3/3/18 AARTFC Indoor Track & Field Championships
3/3/18 Tufts National Qualifying Meet
3/3/18 Roanoke Maroons NCAA Final Qualifier
3/9 - 3/10/18 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships
3/10/18 McNeese Cowboy Relays
3/15 - 3/17/18 Alan Connie Shamrock Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Miller, Xavier FR-1 7.07
200m Indoor Miller, Xavier FR-1 23.14
400m Indoor Montilus, Malcolm SO-2 48.85
500m Indoor Booth, Vincent SR-4 1:07.02
800m Indoor Booth, Vincent SR-4 1:56.63
1,000m Indoor Heintz, Benjamin SO-2 2:33.53
1 Mile Indoor Shirazi, Brandon JR-3 4:17.62
3,000m Indoor Saddler, Neil SR-4 8:17.19
5,000m Indoor Reyes, Jordan SR-4 15:33.97
60m H Indoor Montilus, Julian SO-2 8.73
4 x 400m Relay Indoor   3:23.37
4 x 800m Relay Indoor   8:15.50
4,000m Distance Medley Indoor   10:19.41
High Jump Indoor Lee, William JR-3 1.94m
Pole Vault Indoor King, Sherman SR-4 4.26m
Long Jump Indoor Floyd, Isaac FR-1 6.61m
Triple Jump Indoor Adams, Zachary FR-1 12.82m
Shot Put Indoor Grimes, Ezra FR-1 8.67m
Available Years (top times):
Current

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2002