Albany Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
America East
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Archibald, Zyann
Ayandeji, Adeyosola
Bailey, Shannon
Bigness, Samantha
Bigsby, Shelby
Brogan, Madelyn
Brown, Emily
Brundige, Lynda
Butterfield, Kaitlyn
Campos, Ludith
Carr, Namara
Chambers, Amanda
Coddington, Sydney
Coleman, Jahari
Cooke, Adelaide
Cooper, Zanaya
Dodrill, Nicole
Foster, Jade
Galette-Rowe, Shiana
Gbadamosi, Lynne
Goddard, Rashida
Grady, Alicia
Guilfoyle, Noreen
Harris, Venique
Hyde, Stephanie
Iocca, Kelly
Jinks, Asia
Keown, Jamie
Lacey, Jonel
Leonard, Olivia
Lowe, Rori
Machabee, Holly
Magassouba, Mariam
Martes, Franchesca
Martinez, Samantha
Matthew, Chidinma
McKenzie, Kristina
Meade, Kayla
Membreno, Brittny
Mercado, Kaylen
Muamba, Mecca
Nolan, Laura
Onah, EJ
Osei-Boateng, Marion
Owens, Kiyah
Payne, Alexandria
Planavsky, Mercedes
Quarshie, Kaylah
Reid, Tori
Reinhardt, Hannah
Robinson, Kayleigh
Rowe, Naomi
Rutt, Samantha
Santana, Brenda
Scott, Shania
Sherman, Cara
Smith, Kai
Thornton, Hailey
Trott, Alexis
White, Jada
Wiles, DiDi
Williams, Dorcia
Wilson, Anyia
Zitomer, Samantha
Latest Results
Meet
2020 Great Dane Classic
Crimson Opener
Boston University Sharon Colyear-Danville Season Opener
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships
Army West Point Twilight
2019 America East Outdoor Championships
2019 RPI Capital District Classic
125th Penn Relays
Upcoming Meets
Date Meet
01/23-01/25/20 Dr Sander Columbia Challenge
01-25-20 VMI Team Challenge
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
01-31-20 Crimson Elite
02-01-20 Boston University Bruce Lehane Scarlet and White Invite
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02-07-20 2020 UAlbany Winter Classic
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
02-14-20 Fastrack National Invite
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Matthew, Chidinma JR-3 7.50
200m Indoor Coleman, Jahari SR-4 24.91
300m Indoor Matthew, Chidinma JR-3 39.35
400m Indoor Lacey, Jonel SR-4 58.94
500m Indoor Owens, Kiyah SR-4 1:15.95
600m Indoor Owens, Kiyah SR-4 1:36.52
1,000m Indoor Quarshie, Kaylah JR-3 2:56.29
1 Mile Indoor Reinhardt, Hannah SR-4 4:51.89
3,000m Indoor Leonard, Olivia SO-2 11:07.89
5,000m Indoor Reinhardt, Hannah SR-4 16:21.44
60m H Indoor Jinks, Asia JR-3 8.51
4 x 400m Relay Indoor   3:48.51
4 x 440 yd Relay Indoor   3:56.88
High Jump Indoor Muamba, Mecca JR-3 1.66m
Pole Vault Indoor Martinez, Samantha SO-2 3.35m
Long Jump Indoor Onah, EJ SO-2 6.19m
Triple Jump Indoor Brundige, Lynda SR-4 11.86m
Shot Put Indoor Scott, Shania FR-1 14.19m
Weight Throw Indoor Bigsby, Shelby SO-2 17.55m
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002