Air Force Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Mountain West
NCAA DI West Region (OTF)
DI Mountain Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Bennett, Eli
Bostic, Javin
Boyle, Aidan
Breier, Cameron
Bullock, Hayden
Charlebois, Ben
Child, Ryan
Colizzi, John
Combs, Luke
Connelly, Jackson
Eldridge, John
Fraser, Niko
Gilman, Sam
Glenn, Teagun
Grim, Gabriel
Hackett, Darek
Harmon, Justin
Harris, Cameron
Holcombe, Braeden
Hubbard, Brian
Hundl, Philip
Johnson, Ryan
Kitzhaber, Will
Knight, Jett
Larrier, Zac
Lentz, Bryce
Lindner, Brandon
Macktinger, Caiden
Maison, Scott
Maison, Sean
Marshall, Ethan
Meador, Seth
Nizich, Joe
Oswald, Keith
Patton, Alex
Pittman, Jace
Postell, Robert
Prete, Jaret
Renze, Jason
Rivers, Jalan
Scheller, Nick
Schulz, Collin
Stevens-Long, Travon
Stroka, Cooper
Tamminga, Gerrit
Trach, Jacob
Whitcomb, Charles
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA West Preliminary Round
APU Last Chance
2022 Mountain West Outdoor Track & Field Championships
Air Force Twilight Open
Fresno State Invitational
Drake Relays
Jack Christiansen Invitational
Beach Invitational 2022
62nd Annual Mt. SAC Relays (Collegiate)
Upcoming Meets
Date Meet
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
05-06-23 2023 Huskie Classic
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Murphy, Wyatt SR-4 6.78
100m Outdoor Dimnwaobi, CJ SR-4 10.46
200m Outdoor Larrier, Zac JR-3 20.99
200m Indoor Larrier, Zac JR-3 20.95
300m Indoor Dimnwaobi, CJ SR-4 34.37
400m Outdoor Larrier, Zac JR-3 47.68
400m Indoor Geither, Sean SR-4 48.29
600m Indoor Rossi, Frank SR-4 1:21.14
800m Outdoor Rossi, Frank SR-4 1:53.13
800m Indoor Rossi, Frank SR-4 1:51.98
1,000m Indoor Holcombe, Braeden SO-2 2:43.16
1,500m Outdoor Gilman, Sam JR-3 3:44.06
1 Mile Indoor Gilman, Sam JR-3 4:06.84
3,000m Outdoor Wittig, Joseph SR-4 8:35.46
3,000m Indoor Gilman, Sam JR-3 7:47.93
5,000m Outdoor Gilman, Sam JR-3 13:30.82
5,000m Indoor Gilman, Sam JR-3 13:25.17
10,000m Outdoor Ioanidis, Ryan SR-4 28:44.03
60m H Indoor Harris, Cameron JR-3 8.04
110m H Outdoor Harris, Cameron JR-3 14.08
400m H Outdoor Hackett, Darek FR-1 51.59
3,000m Steeple Outdoor Lentz, Bryce FR-1 8:39.73
4 x 100m Relay Outdoor   40.12
4 x 400m Relay Outdoor   3:10.49
4 x 400m Relay Indoor   3:13.23
4 x 440 yd Relay Indoor   3:18.79
4,000m Distance Medley Outdoor   9:58.25
4,000m Distance Medley Indoor   9:40.40
High Jump Outdoor Hall, Jake SR-4 2.11m
High Jump Indoor Schulz, Collin FR-1 2.14m
Pole Vault Outdoor Gardner, Ethan SR-4 5.15m
Pole Vault Indoor Gardner, Ethan SR-4 5.15m
Long Jump Outdoor Murphy, Wyatt SR-4 7.30m
Long Jump Indoor Stevens-Long, Travon FR-1 7.30m
Triple Jump Outdoor Taylor, LaShawn SR-4 15.03m
Triple Jump Indoor Taylor, LaShawn SR-4 15.19m
Shot Put Outdoor Broadus, Will SR-4 15.39m
Shot Put Indoor Bullock, Hayden JR-3 17.02m
Discus Throw Outdoor Bullock, Hayden JR-3 54.26m
Hammer Throw Outdoor Prete, Jaret JR-3 62.49m
Weight Throw Indoor Prete, Jaret JR-3 20.02m
Javelin Outdoor Nizich, Joe FR-1 67.23m
Heptathlon Indoor Murphy, Wyatt SR-4 5442
Decathlon Outdoor Holcombe, Braeden SO-2 7267
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002