Olivet Nazarene Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NAIA
NCCAA
Chicagoland Collegiate
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Benavides, Francisco
Bernadit, Ranulfo
Blanton, Skyler
Brooks, Boston
Christopherson, Jacob
Colclasure, Hayden
Dallal, Isaiah
DeRamus, Daniel
Domagalski, Payton
Dunnigan, Jalen
Ernest, Seth
Fryer, Jacob
Giuliano, Vincent
Grant, Max
Haab, Connor
Hallom, Ian
Hannah, George
Haynes, Esau
Hobson, Peyton
Hodel, Ethan
Hudson, Andrew
Hulliberger, Brett
Hutchins, Aaron
Inorio, Caleb
Kasap, Austin
Kayser, Elijah
Laiton, German
LeGrand, James
Mayo, Nate
Mclain, Aiden
Metschuleit, Drew
Mmbumba, Mabaraka
Patterson, Brentlee
Piacenti, Ethan
Powell, Alex
Prather, Flynn
Price, Connor
Richter, Erik
Romo, Enrique
Scharpenberg, Joshua
Sears, Noah
Smith, Alexander
Tavares, Ben
Vallangeon, Taylor
Vollrath, Brody
Williams, Bishop
Williams, Ivan
Latest Results
Meet
NAIA Outdoor Track & Field Championships
St. Francis Fighting Chance Invite
Carius/Gregory Invitational 2022
Chicagoland Collegiate AC Outdoor Championships
ONU Outdoor Invitational
Drake Relays
ONU Tiger Invite
Don Kleinow Memorial Invitational
Circle logistics presents The Monday Meet @ Indiana Tech
ONU/USF Throws Invite
Upcoming Meets
Date Meet
02-04-23 IWU Midwest Classic
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Haynes, Esau FR-1 7.04
100m Outdoor Giuliano, Vincent SO-2 10.63
200m Outdoor Giuliano, Vincent SO-2 21.18
200m Indoor Giuliano, Vincent FR-1 22.33
400m Outdoor Giuliano, Vincent SO-2 48.65
400m Indoor Giuliano, Vincent FR-1 50.62
600m Indoor Hodel, Ethan JR-3 1:21.01
800m Outdoor Hodel, Ethan SR-4 1:54.55
800m Indoor Hodel, Ethan JR-3 1:55.36
1,000m Indoor Richter, Eric FR-1 2:32.67
1,500m Outdoor Vallangeon, Taylor JR-3 4:02.15
1 Mile Outdoor Mayo, Nate JR-3 4:22.97
1 Mile Indoor Mayo, Nate JR-3 4:22.97
3,000m Outdoor Romo, Enrique JR-3 9:04.90
3,000m Indoor Vallangeon, Taylor SO-2 8:38.90
5,000m Outdoor Vallangeon, Taylor SO-2 14:54.54
5,000m Indoor Vallangeon, Taylor SO-2 14:54.54
10,000m Outdoor Romo, Enrique JR-3 33:57.62
3,000m RW Indoor LeGrand, James JR-3 14:44.61
5,000m RW Outdoor LeGrand, James SR-4 28:52.94
60m H Indoor Hutchins, Aaron FR-1 9.04
110m H Outdoor Hutchins, Aaron FR-1 15.84
400m H Outdoor Grant, Max JR-3 57.12
3,000m Steeple Outdoor Hulliberger, Brett SO-2 10:38.32
4 x 100m Relay Outdoor   41.21
4 x 400m Relay Outdoor   3:16.66
4 x 400m Relay Indoor   3:24.07
4 x 800m Relay Outdoor   7:40.57
4 x 800m Relay Indoor   7:56.81
High Jump Outdoor Benavides, Francisco FR-1 1.92m
High Jump Indoor Benavides, Francisco FR-1 1.91m
Pole Vault Outdoor Sears, Noah SO-2 4.80m
Pole Vault Indoor Sears, Noah SO-2 4.80m
Long Jump Outdoor Williams, Ivan FR-1 6.75m
Long Jump Indoor Williams, Ivan FR-1 6.75m
Triple Jump Outdoor Powell, Alex FR-1 13.22m
Triple Jump Indoor Powell, Alex FR-1 13.22m
Shot Put Outdoor Kasap, Austin SO-2 14.91m
Shot Put Indoor Kasap, Austin SO-2 14.91m
Discus Throw Outdoor DeRamus, Daniel SO-2 45.57m
Hammer Throw Outdoor Kasap, Austin JR-3 51.57m
Weight Throw Indoor Kasap, Austin SO-2 17.19m
Javelin Outdoor Vollrath, Brody SO-2 50.82m
Heptathlon Indoor Grant, Max JR-3 4366
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008