Dartmouth Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Heptagonals
Ivy League
NEICAAA
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Aerts, Masaki
Andrus, Cole
Cashman, Ryan SO
Colby, Trevor
Cooney, Quinn
Crowley, Greg
Eaton, Will SO
Eschholz, Alec
Feffer, Nick
Freeman, Mattieu
Frye, Max
Gabriel, Michael
Hinz, Julien SO
Holt, Myles
Horton, Reed
Jamieson, Liam SO
Johnson, Parker
Kerin, Jack
Kushen, Alexander
Laverty, Sean
Leonovicz, Jack
Lingard, Thomas SO
Mackey, Griffin
Marx, Will SO
Mass, Brian
Matejka, Ben
Mayes, Corbin
Morton, Sam
Myers, Christian SO
O'Brien, Patrick
Ohazuruike, Shawn
Ose, Benjamin
Palermo, Andrew SO
Phinney, William
Pompilj, Marco
Raymond, Henry
Repucci, Dom
Ribeiro, Lucas
Ritz, Owen
Ruh, Ethan
Scanlon, Jesse
Schreck, Myles SO
Siegel, Samuel
Simons, Ahria
Sindelar, Matthew
Spearman, Donovan
Szuhaj, Ben
Tanner, Simpson
Thompson, Drew SO
Thurston, Michael
Wade, Charlie SO
Walter, Seth
Wang, Jason SO
Weber, Isaac
Whims, Parker
Widman, Skylar
Zepf, Tim
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
New England Outdoor Championship - NEICAAA
Ivy League Outdoor Track & Field Championships
2019 UNH Pre-Conference Invitational
2019 Larry Ellis Invitational
Jay Carisella Coaches Invitational
Virginia Challenge
2019 Dartmouth Outdoor Invitational
Sam Howell Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
12-07-19 Emmanuel College Indoor Opener
12-14-19 Joe Donahue Games Opener
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-25-20 VMI Team Challenge
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
03-07-20 South Region Final Qualifier
04-03-20 Sam Howell Invitational
04/17-04/18/20 Virginia Challenge (Full Teams)
04/17-04/18/20 2020 Larry Ellis Invitational
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Spearman, Donovan SO-2 6.82
100m Outdoor Spearman, Donovan SO-2 10.54
200m Outdoor Spearman, Donovan SO-2 21.11
200m Indoor Spearman, Donovan SO-2 21.76
400m Outdoor Wade, Charlie FR-1 48.93
400m Indoor Wade, Charlie FR-1 49.67
500m Indoor Frye, Max SO-2 1:03.84
800m Outdoor Zepf, Tim SO-2 1:49.32
800m Indoor Zepf, Tim SO-2 1:49.32
1,000m Indoor Horton, Reed SR-4 2:25.29
1,500m Outdoor Raymond, Henry JR-3 3:48.94
1 Mile Outdoor Horton, Reed SR-4 4:09.15
1 Mile Indoor Horton, Reed SR-4 4:09.15
3,000m Indoor Ritz, Owen SO-2 8:17.02
5,000m Outdoor Kushen, Alexander SR-4 14:16.53
5,000m Indoor Kushen, Alexander SR-4 14:16.53
10,000m Outdoor Cooney, Quinn JR-3 30:18.11
60m H Indoor Johnson, Parker SR-4 8.06
110m H Outdoor Ohazuruike, Shawn JR-3 14.28
400m H Outdoor Frye, Max SO-2 51.44
2,000m Steeple Outdoor Pompilj, Marco SR-4 5:52.99
3,000m Steeple Outdoor Pompilj, Marco SR-4 9:02.34
4 x 100m Relay Outdoor   42.16
4 x 400m Relay Outdoor   3:14.74
4 x 400m Relay Indoor   3:18.88
4 x 440 yd Relay Outdoor   3:16.36
4 x 440 yd Relay Indoor   3:16.36
4 x 800m Relay Outdoor   7:35.00
4 x 800m Relay Indoor   7:39.75
4 x 880 yd Relay Indoor   7:41.62
4,400 yd Distance Medley Indoor   10:13.79
High Jump Outdoor Ose, Benjamin SR-4 1.88m
Pole Vault Outdoor Ose, Benjamin SR-4 5.05m
Pole Vault Indoor Ose, Benjamin SR-4 4.75m
Long Jump Outdoor Ose, Benjamin SR-4 7.22m
Long Jump Indoor Simons, Ahria FR-1 6.94m
Triple Jump Outdoor Simons, Ahria FR-1 14.30m
Triple Jump Indoor Simons, Ahria FR-1 14.30m
Shot Put Outdoor Ribeiro, Lucas JR-3 16.71m
Shot Put Indoor Ribeiro, Lucas JR-3 16.71m
Discus Throw Outdoor Ribeiro, Lucas JR-3 50.35m
Hammer Throw Outdoor Schreck, Myles FR-1 55.29m
Weight Throw Indoor Palermo, Andrew FR-1 17.13m
Javelin Outdoor Andrus, Cole SO-2 66.54m
Decathlon Outdoor Ose, Benjamin SR-4 7498
Available Years (top times):
Current

2018