Cornell Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Heptagonals
Ivy League
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Airewele, Oseoba
Antonio, Phillip
Avery, Jake
Avery, Jonathan
Barlow, Andrew
Beck, Alex
Beight, Jordan
Belsoi, Edward
Benson, Kevin
Bishop, Mars
Boyce, DeAntoine
Bridges, Tony
Buchanan, Richard SR
Buckholtz, Freddie JR
Carter, Matthew
Casavant, Paul
Cohen, Zeke
Comer, Maxwell
Comly, Nick
Cupp, Morgan
Diomande, Malick
Edwards, Tumani
Enriquez, James
Fields, Ben
Fisher, Tyler SR
Frost, Ian
Fusco, Greg
Fusco, Matt
Goosby, Shane JR
Granata, Jamie
Hammond, Brandon
Hawley, Zach
Henderson, Tien
Howland, Paris
Ilogu, Chudi
Jeffrey, Clayton
Johnson, Roc SR
Johnson, Shane
Lawrence , Solomon
Lutkewitte, Will
Lyons, Austin
Mead, Dan
Menchaca, Zach
Mini, Kuune
Mocarski, Alex
Murphy, Patrick SR
Neumaier, Steve JR
Norris, James
Nowak, Marek
Oravec, Samuel
Phillips, Brandon SR
Plass, Jonnie
Powers, Billy
Reimer, Tomas SR
Scott, Darius
Seaton, James
Silas, Sean
Solan, Myles
Stromhaug, Johannes
Testerman, Jordan
Van Vorst, Kevin
Waynescott, Benjamin
Whitney, Robert JR
Latest Results
Meet
Marc Deneault Invitational
Cornell Sunday Invitational
Fastrack National Invite
Sykes & Sabock Challange Cup
Ithaca College Bomber Invitational
Robert J. Kane Invitational
Cornell Upstate Challenge
2019 Beantown Challenge
Southern Tier Collegiate Invite
Greg Page Relays
Upcoming Meets
Date Meet
02/23-02/24/19 Ivy League Indoor Track & Field Championship
03/01-03/03/19 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
03-02-19 Roanoke Maroons NCAA Final Qualifier
03-09-19 Adonica Ferguson Classic
03-09-19 McNeese Cowboy Relays (University)
03-16-19 CSU Spring Break Invitational
03/21-03/22/19 41st Annual Aztec Open
03/22-03/23/19 41st Annual Aztec Invitational
03-23-19 Buccaneer Invitational
03-30-19 Titan Team Challenge
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Beck, Alex SR-4 6.75
200m Indoor Mini, Kuune FR-1 22.26
300m Indoor Lyons, Austin SR-4 35.46
400m Indoor Fields, Ben JR-3 49.07
500m Indoor Lawrence , Solomon SO-2 1:04.88
600m Indoor Comly, Nick SR-4 1:23.55
800m Indoor Phillips, Brandon SR-4 1:53.90
1,000m Indoor Belsoi, Edward SO-2 2:30.27
1 Mile Indoor Neumaier, Steve JR-3 4:13.38
3,000m Indoor Fusco, Greg FR-1 8:20.85
5,000m Indoor Reimer, Tomas SR-4 14:58.19
60m H Indoor Lyons, Austin SR-4 7.85
4 x 400m Relay Indoor   3:18.11
4 x 440 yd Relay Indoor   3:20.65
4 x 880 yd Relay Indoor   7:51.99
4,000m Distance Medley Indoor   10:24.67
High Jump Indoor Diomande, Malick JR-3 2.09m
Pole Vault Indoor Barlow, Andrew SR-4 5.00m
Long Jump Indoor Seaton, James SR-4 7.11m
Triple Jump Indoor Scott, Darius FR-1 15.11m
Shot Put Indoor Hawley, Zach JR-3 16.88m
Weight Throw Indoor Frost, Ian FR-1 16.70m
Heptathlon Indoor Jeffrey, Clayton JR-3 4900
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010