Columbia Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Heptagonals
Ivy League
Mets
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Bautista, Tiffany
Bertschy, Sydney
Camacho, Sofia
Campbell, Grace
Collins, Nanette
Cooper, Amanda
Cunningham, Casidy
Custer, Grace
Dakolias, Clio
Downey, Cameron
Dubbels, Andrea
Duran, Sevilla
Gordon, Kayla-Rae
Grau, Brigette
Green, Shirley
Grela, Lauren
Groom, Sydney
Harris, Zoe
Hartman, Charlotte
Hatcher, Kali
Hays, Alexandra
Heinen, Mary Caroline
Hodges, Brianna
Jackson, Betty
Jones, Peyton
Jordahl-Henry, Anna
Jordahl-Henry, Julia
Kavulich, Linnaea
Kenny, Rachel
Knight, Alexis
Malone, Lailah
Marin, Samantha
Marsh, Rachel
Mathis, Jordan
Michaels, Camila
Micham, Lauren
Monachino, Gia
Montgomery, Hailey
Morris, McKinlee
Oguejiofor, Wonders
Raffo, Brittney
Rodman, Alex
Saidman, Angela
Sanacore, Delaney
Schmitt, Olivia
Scott, Sydni
Smith, Patrice
Taylor, Carlita
Tripodi, Serena
Turner, Terri
Vanasse, Nicole
Virtue, Emily
Willen, Seneca
Williams, Cassidy
Wilson, Elena
Wolfe, Kaitlynn
Woods, Kimmi
Latest Results
Meet
IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
Ivy League Indoor Track & Field Championship
Armory Last Chance
14th Giegengack Invitational
Fastrack National Invite
2020 BU David Hemery Valentine Invitational
Don Kirby Elite Invitational
113th NYRR Millrose Games
2020 UAlbany Winter Classic
Camel City Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
05/14-05/16/21 IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships
05/26-05/29/21 NCAA Division I East Outdoor Track & Field Prelims
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Green, Shirley FR-1 7.73
200m Indoor Green, Shirley FR-1 25.07
400m Indoor Knight, Alexis FR-1 56.51
500m Indoor Turner, Terri JR-3 1:15.19
800m Indoor Alonzo, Bianca SR-4 2:07.98
1,000m Indoor Alonzo, Bianca SR-4 2:48.96
1 Mile Indoor Wasserman, Katie SR-4 4:40.29
3,000m Indoor Hays, Alexandra JR-3 9:21.82
5,000m Indoor Hays, Alexandra JR-3 16:29.83
60m H Indoor Micham, Lauren JR-3 8.38
4 x 400m Relay Indoor   3:49.33
4 x 800m Relay Indoor   9:15.02
4,000m Distance Medley Indoor   11:18.20
High Jump Indoor Jordahl-Henry, Anna FR-1 1.79m
Long Jump Indoor Bautista, Tiffany FR-1 5.73m
Triple Jump Indoor Hatcher, Kali SO-2 13.08m
Shot Put Indoor Downey, Cameron JR-3 11.31m
Weight Throw Indoor Montgomery, Hailey SO-2 13.76m
Indoor Pentathlon Indoor Sessler, Madelyn JR-3 3379
60m Indoor Green, Shirley FR-1 7.73
200m Indoor Green, Shirley FR-1 25.07
400m Indoor Knight, Alexis FR-1 56.51
500m Indoor Sule, Iman SR-4 1:14.77
800m Indoor Alonzo, Bianca SR-4 2:07.98
1,000m Indoor Alonzo, Bianca SR-4 2:48.96
1 Mile Indoor Wasserman, Katie SR-4 4:40.29
3,000m Indoor Hays, Alexandra JR-3 9:21.82
5,000m Indoor Hays, Alexandra JR-3 16:29.83
60m H Indoor Micham, Lauren JR-3 8.38
4 x 400m Relay Indoor   3:49.33
4 x 800m Relay Indoor   9:15.02
4,000m Distance Medley Indoor   11:18.20
High Jump Indoor Jordahl-Henry, Anna FR-1 1.79m
Long Jump Indoor Bautista, Tiffany FR-1 5.73m
Triple Jump Indoor Hatcher, Kali SO-2 13.08m
Shot Put Indoor Downey, Cameron JR-3 11.31m
Weight Throw Indoor Montgomery, Hailey SO-2 13.76m
Indoor Pentathlon Indoor Sessler, Madelyn JR-3 3379
Available Years (top times):
Current

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002