Columbia Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division I
Heptagonals
Ivy League
Mets
NCAA DI East Region
IC4A/ECAC
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Barry, Alpha JR
Bayeux, Patrick FR
Bishop, Owen SO
Breene, Aaron SO
Brown, Avery
Caswell, Jake JR
Ciarelli, Luke
Diallo, Abdoulaye
Diamandis, Ajax SO
Dyer, Dominic SO
Fountain, Solomon SO
Hall, Willie JR
Hart, Karibi
Hasley, Hunter JR
Hicks, Brandon
Holmes, Brodie
Igbokwe, Daniel JR
Irish, Ian
Italiano, Tyler SR
Johnson, Malik
Johnson, Noah SO
Kelley, Ben
Kelly, Michael SO
Kopanas, Vasilis SO
Langstaff, Josiah SR
Lauer, Jonathan SO
Marquez, Brandon JR
Martig, Troy JR
McDaniel, Logan SO
O'Brien, Robert SR
Petersen, Andrew SO
Pihlkar, Jack SO
Poth, Ben SO
Reinicke, Ian SR
Rice, Solomon SR
Ritz, Sam SR
Robertson, Ernie
Rubasch, Logan
Sauer, Alek SR
Schreiner, Lucky SR
Schumacher, Dan SR
Scudamore, Harrison
Seireeni, Tiber
Storey, Jackson SO
Thompson, Brock SO
Thompson, Chris SR
Trejos, Giovanni SO
Vasbinder, Kenny JR
Vaunado, Jemal SO
Vorbach, David
Wang, Matthew
Waters, Finn
Zabilski, Brian SR
Latest Results
Meet
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
IC4A/ECAC Outdoor Track & Field Championships
Ivy League Outdoor Track & Field Championships
2019 Yale Springtime Invitational
125th Penn Relays
2019 Larry Ellis Invitational
Virginia Challenge
UCONN Northeast Challenge
Ocean State Invitational
Upcoming Meets
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Holmes, Brodie FR-1 7.01
100m Outdoor Martig, Troy JR-3 11.38
200m Outdoor Holmes, Brodie FR-1 21.85
200m Indoor Holmes, Brodie FR-1 21.85
400m Outdoor Kopanas, Vasilis JR-3 49.38
400m Indoor Johnson, Malik FR-1 50.78
500m Indoor Langstaff, Josiah SR-4 1:04.05
800m Outdoor Sauer, Alek SR-4 1:48.47
800m Indoor Sauer, Alek SR-4 1:48.94
1,000m Indoor Sauer, Alek SR-4 2:21.96
1,500m Outdoor Ritz, Sam SR-4 3:45.62
1 Mile Outdoor Ritz, Sam SR-4 3:59.36
1 Mile Indoor Ritz, Sam SR-4 3:59.36
3,000m Outdoor Fountain, Solomon SO-2 8:31.33
3,000m Indoor Zabilski, Brian SR-4 8:02.15
5,000m Outdoor Zabilski, Brian SR-4 13:53.51
5,000m Indoor Zabilski, Brian SR-4 14:27.57
10,000m Outdoor Italiano, Tyler SR-4 29:51.45
60m H Indoor Wang, Matthew FR-1 8.85
110m H Outdoor Wang, Matthew FR-1 15.69
400m H Outdoor Petersen, Andrew SO-2 53.59
2,000m Steeple Outdoor Bayuex, Patrick FR-1 6:19.00
3,000m Steeple Outdoor Bayuex, Patrick FR-1 9:17.98
4 x 100m Relay Outdoor   42.20
4 x 400m Relay Outdoor   3:18.57
4 x 400m Relay Indoor   3:19.00
4 x 440 yd Relay Outdoor   3:25.54
4 x 440 yd Relay Indoor   3:25.54
4 x 800m Relay Outdoor   7:21.97
4 x 800m Relay Indoor   7:40.49
4 x 880 yd Relay Indoor   7:35.85
4 x 1 Mile Relay Outdoor   17:04.87
1,600m Sprint Medley Outdoor   3:36.30
4,000m Distance Medley Outdoor   10:01.04
4,000m Distance Medley Indoor   9:34.72
4,400 yd Distance Medley Indoor   9:57.25
High Jump Outdoor Robertson, Ernie FR-1 1.99m
High Jump Indoor Robertson, Ernie FR-1 1.99m
Pole Vault Outdoor O'Brien, Robert SR-4 5.05m
Pole Vault Indoor O'Brien, Robert SR-4 5.05m
Long Jump Outdoor Igbokwe, Daniel JR-3 6.87m
Long Jump Indoor Igbokwe, Daniel JR-3 6.87m
Triple Jump Outdoor Igbokwe, Daniel JR-3 15.88m
Triple Jump Indoor Igbokwe, Daniel JR-3 15.82m
Shot Put Outdoor Johnson, Noah SO-2 14.96m
Shot Put Indoor Johnson, Noah SO-2 14.96m
Discus Throw Outdoor Hasley, Hunter JR-3 49.97m
Hammer Throw Outdoor Pihlkar, Jack SO-2 62.30m
Weight Throw Indoor Pihlkar, Jack SO-2 18.61m
Available Years (top times):
Current

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010