McNeese State Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: Southland Conference
NCAA Division I
NCAA DI East Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Banks, Donavon
Banks, Terrill
Barrera - Lopez, Miguel
Boykins, Marcellus
Cain, Lewis
Cheplak, Brannon
Cheplak, Gideon
Croft, Joey
Darbonne, Jacob
Devaney, William
Dietert, Garrett
Dunn, Darion
Flanagan, Brian
Foolkes, Hayden
Frank, Caleb
Frederick, Morgan
Gilliam, Aaron
Grace, Blake
Harding, Matthew
Hixon, Tyler
Horgan, Luke
Jackson, Kentrell
Jackson, Ronnie
Jurosevic, Dusan
Kiplagat, Henry
Kopp, Markus
Koviljac, Nemanja
Monev, Zhulien
Nevills, Kobe
O'Boyle, Damian
Raphael, Joshua
Rapp, Ethan
Saina, Daniel
Singleton, Elijuan
Smith, Jalen
Thomas, LaDann
Treme, Andrew
Tripeaux, Kevin
Voigt, Lucas-Arno
Williams, Wilshawn
Latest Results
Meet
Southland Conference Indoor Track & Field Championships
Texas A&M Invitational
Samford Bulldog Invite 2020
2020 Meyo Invitational
Houston G5-Super 22 Invitational
McNeese Indoor II (University)
FasTrak Collegiate Invitational
Ted Nelson Invitational Day One
NCAA Division I East Region Preliminary Rounds
Southland Conference Outdoor Track and Field Championship
Upcoming Meets
Date Meet
04-04-20 McNeese Spring Time Classic (Cancelled)
04-11-20 2020 Strawberry Relays
04-14-20 McNeese Cowboy Relays (High School) CANCELLED
04/15-04/17/20 Bryan Clay Invitational (Cancelled)
04/15-04/17/20 Bryan Clay Invitational Multi (Cancelled)
04-16-20 Pacific Coast Invitational (Cancelled)
04/17-04/18/20 2020 Morgan State Legacy Meet - CANCELLED
05/01-05/02/20 Fresno State Invitational (Cancelled)
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Raphael, Joshua JR-3 6.46
60m Indoor Raphael, Joshua JR-3 6.78
200m Indoor Raphael, Joshua JR-3 21.91
400m Indoor Nevills, Kobe JR-3 47.69
600m Indoor Banks, Terrill JR-3 1:24.01
800m Indoor Croft, Joey SO-2 1:54.27
1,000m Indoor Monev, Zhulien FR-1 2:52.65
1 Mile Indoor Croft, Joey SO-2 4:14.56
3,000m Indoor Croft, Joey SO-2 8:29.17
5,000m Indoor Cheplak, Gideon JR-3 14:32.76
55m H Indoor Dunn, Darion JR-3 7.56
60m H Indoor Dunn, Darion JR-3 7.89
4 x 400m Relay Indoor   3:15.53
4,000m Distance Medley Indoor   10:02.06
High Jump Indoor Jackson, Ronnie FR-1 1.95m
Pole Vault Indoor Treme, Andrew SO-2 4.27m
Long Jump Indoor Koviljac, Nemanja SR-4 7.06m
Triple Jump Indoor Koviljac, Nemanja SR-4 14.81m
Shot Put Indoor Dietert, Garrett SO-2 14.78m
Weight Throw Indoor Dietert, Garrett SO-2 13.93m
Heptathlon Indoor Monev, Zhulien FR-1 4490
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002