St. Ambrose Sport: Women's Track & Field   
General Info

Leagues: NAIA
Chicagoland Collegiate
More Teams: Men's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Bennett, Lauryn
Blaser, Allisyn
Blumhoff, Madi
Butler, Gabbi
Camp, Abby
Campbell, Lindsey
Crippes, Paige
Dillman, Faith
Duncan, Emma
Dunne, Anna
Eilderts, Jayne
Fortune, Rileigh
Harrison, Katey
Hart, Hana
Jansett, Megan
Johnson, Lexie
Jones, Julianna
Klostermann, Colleen
Knecht, Jadie
Koval, Karissa
LaMantia, Christyna
Lambrecht, Katie
McCroy, Felica
Mercier, Kylie
Miller, Annah
Neaterour, Becca
Olsen, Lilianna
Oltman, Madalyn
Pierce, Anna
Pieroni, Michaela
Possehl, Anna
Rose, Leah
Ryan, Tara
Smith, Sarah 0
Sobieszczyk, Olivia
Swanger, Lauren
Tronnes, Kenzie
Utterback, Ashlyn
Latest Results
Meet
NAIA Outdoor Track & Field Championships
Augustana College Twilight Qualifier
St. Francis Fighting Chance Invite
SAU Mini-Meet
Chicagoland Collegiate AC Outdoor Championships
Grand View Viking Classic
Drake Relays
29th Annual Meet of Champions
UW-Platteville Invitational
Rittgers Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
60m Indoor Crippes, Paige FR-1 8.30
100m Outdoor Crippes, Paige FR-1 12.56
200m Outdoor Lambrecht, Katie FR-1 26.07
200m Indoor Jansett, Megan SR-4 26.81
400m Outdoor Butler, Gabbi SO-2 59.10
400m Indoor Jansett, Megan SR-4 1:00.26
600m Indoor Jansett, Megan SR-4 1:42.69
800m Outdoor Duncan, Emma SR-4 2:30.79
800m Indoor Koval, Karissa FR-1 2:35.97
1,000m Indoor Duncan, Emma SR-4 3:17.21
1,500m Outdoor Duncan, Emma SR-4 5:09.41
1 Mile Outdoor Duncan, Emma SR-4 5:51.37
1 Mile Indoor Duncan, Emma SR-4 5:51.37
3,000m Indoor Duncan, Emma SR-4 11:12.83
5,000m Outdoor Duncan, Emma SR-4 18:34.37
5,000m Indoor Duncan, Emma SR-4 19:26.77
60m H Indoor Rose, Leah SR-4 9.20
100m H Outdoor Rose, Leah SR-4 15.07
400m H Outdoor Lambrecht, Katie FR-1 1:06.07
4 x 100m Relay Outdoor   49.07
4 x 200m Relay Indoor   1:58.59
4 x 400m Relay Outdoor   3:58.68
4 x 400m Relay Indoor   4:12.04
4 x 800m Relay Outdoor   10:47.98
4 x 800m Relay Indoor   10:47.98
High Jump Outdoor Oltman, Madalyn JR-3 1.50m
High Jump Indoor Oltman, Madalyn JR-3 1.50m
Pole Vault Outdoor Ryan, Tara SO-2 2.80m
Pole Vault Indoor Ryan, Tara SO-2 2.80m
Long Jump Outdoor Camp, Abby SR-4 5.35m
Long Jump Indoor Johnson, Lexie SO-2 5.14m
Triple Jump Outdoor Camp, Abby SR-4 10.64m
Triple Jump Indoor Rose, Leah SR-4 10.36m
Shot Put Outdoor Miller, Annah SO-2 13.80m
Shot Put Indoor Miller, Annah SO-2 12.45m
Discus Throw Outdoor Miller, Annah SO-2 43.77m
Hammer Throw Outdoor Miller, Annah SO-2 40.80m
Weight Throw Indoor Miller, Annah SO-2 13.33m
Javelin Outdoor Sobieszczyk, Olivia FR-1 25.30m
Indoor Pentathlon Indoor Oltman, Madalyn JR-3 2180
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008