Bridgewater St. Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division III
NEICAAA
DIII New England
MASCAC
New England Alliance
DIII East Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Men's Swimming
Women's Swimming
Team Roster
Name Year
Adigwe, Chigozie
Barinelli, Thomas
Barnes, Exondus
Belcher, Jacob
Boisvert, Joseph
Brobisky, Dylan
Bruneau, Jadin
Candido, Nathan
Dakai, Charles
Dann, Jason
DeAndrade, Jacob
Donahue-Vil, Issiah
Driscoll-Gomez, Shawn
Erickson, Oliver
Galvin, Jack
Giovanoni, Paul
Goldman, Ryan
Goodwin, Kenneth
Kerwin, Blake
Lang, Jared
Lanner, Noah
Lighten, Matthew
Lopez, Leo
Matias, Mason
McBirney, Kevin
Morris, Dimetri
O'Brien, Tom
Owen, Jack
Packer, Nathaniel
Quigley, Jonathan
Roche, Brendan
Spofford, Stephen
Stalters, Corey
Steere, Sam
Weldon, Gavin
Wysong, Trevor
Young, Michael
Latest Results
Meet
NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships
MIT Final Qualifier
NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
DIII New England Outdoor Track & Field Championships
MASCAC Outdoor Track & Field Championships
Tufts Sunshine Classic
13th Eastern Connecticut State T&F Invitational
Gerry Gravel Invitational
Silfen Invitational 2022
Springfield College Classic
Upcoming Meets
Date Meet
12-03-22 VMI Team Challenge
01/13-01/14/23 VMI Invitational
01/27-01/28/23 Winter Classic
02-05-23 Richard Drake Invitational
03/03-03/04/23 Polar Bear Final Qualifier- 2023
03/31-04/01/23 Pacesetter Sports Invitational
04/13-04/15/23 Gibson Invitational & Multis
04-29-23 Sycamore Open
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor DeAndrade, Jacob JR-3 6.41
60m Indoor DeAndrade, Jacob JR-3 6.91
100m Outdoor Lighten, Matthew SR-4 10.47
200m Outdoor Lighten, Matthew SR-4 21.28
200m Indoor Lighten, Matthew JR-3 22.05
300m Indoor Lighten, Matthew JR-3 35.35
400m Outdoor Spofford, Stephen FR-1 52.57
400m Indoor Adigwe, Chigozie FR-1 54.03
500m Indoor Spofford, Stephen FR-1 1:14.27
600m Indoor Spofford, Stephen FR-1 1:32.26
800m Outdoor McBirney, Kevin FR-1 1:56.07
800m Indoor McBirney, Kevin FR-1 1:56.07
1,000m Indoor McBirney, Kevin FR-1 2:33.84
1,500m Outdoor McBirney, Kevin FR-1 4:04.82
1 Mile Outdoor McBirney, Kevin FR-1 4:31.77
1 Mile Indoor McBirney, Kevin FR-1 4:31.77
3,000m Indoor Wysong, Trevor SR-4 8:36.91
5,000m Outdoor Wysong, Trevor SR-4 14:37.21
5,000m Indoor Wysong, Trevor SR-4 14:48.15
10,000m Outdoor Wysong, Trevor SR-4 30:39.58
55m H Indoor Adigwe, Chigozie FR-1 7.94
60m H Indoor Adigwe, Chigozie FR-1 8.23
110m H Outdoor Adigwe, Chigozie FR-1 14.73
400m H Outdoor Adigwe, Chigozie FR-1 56.84
3,000m Steeple Outdoor Giovanoni, Paul FR-1 11:36.39
4 x 100m Relay Outdoor   42.06
4 x 200m Relay Indoor   1:34.30
4 x 400m Relay Outdoor   3:32.29
4 x 400m Relay Indoor   3:37.41
4 x 800m Relay Outdoor   8:54.41
4 x 800m Relay Indoor   8:54.41
High Jump Outdoor Barnes, Exondus JR-3 2.00m
High Jump Indoor Barnes, Exondus SO-2 1.96m
Pole Vault Outdoor Matias, Mason JR-3 2.80m
Long Jump Outdoor Barnes, Exondus JR-3 7.12m
Long Jump Indoor Barnes, Exondus SO-2 6.99m
Triple Jump Outdoor Barinelli, Thomas FR-1 12.35m
Triple Jump Indoor Barinelli, Thomas FR-1 12.35m
Shot Put Outdoor Erickson, Oliver SO-2 14.03m
Shot Put Indoor Erickson, Oliver SO-2 14.03m
Discus Throw Outdoor Erickson, Oliver SO-2 40.33m
Hammer Throw Outdoor Belcher, Jacob JR-3 47.44m
Weight Throw Indoor Belcher, Jacob SO-2 14.78m
Javelin Outdoor Stalters, Corey SO-2 66.74m
Available Years (top times):
Current

2021

2020

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005