New Haven Sport: Men's Track & Field   
General Info

Leagues: NCAA Division II
NEICAAA
Northeast-10
DII East Region
More Teams: Women's T&F
Men's XC
Women's XC
Team Roster
Name Year
Abdul-Karim, Gabriel
Abdullah, Yasir
Andersen, Liam
Antione , Kevin
Chann, Dathan
Cineus, Jonathan
Clayton, Ancil
Clyne , Kevin
Deri, Brett
Dunn, Colin
Dunn, Colin
Erdmann , Thomas
Gonzalez , Dante
Higgins, Jordan
Husted, Bradley SR
Husted , Bradley
Jandreau, Blake
Jardon, Tristan JR
Jardon , Tristan
Knox, D'Nathan SR
Koomson, Frederick
LaBar, Lucas
Lapointe, Markenson
Leach-Brown, Kevin
Marescot, Jackson
Marescot, Jacky
Marquez, Isaac JR
Marquez, Isaac
McLaughlin , Matt
Moretti, Brendan
Moretti , Brendan
Parmelee, Jonathan
Picard, Cameron
Pierre, Jonathan SR
Reddy, Michael
Ryerson, Raymond
Sanabria , Aron
Scholeno , Jakob
Smith, Jason
Sullivan, Sean
Tatar , Zach
Tejada, Abdiel
Terray, John
Turbush, Brandon
Latest Results
Meet
Spartan Invite 2020
Joe Donahue Games Opener
Elm City Challenge
NCAA Division II Outdoor Track & Field Championships
New England Outdoor Championship - NEICAAA
Northeast-10 Outdoor Track & Field Championships
2019 Yale Springtime Invitational
2019 Mark Young Invitational
Silfen Invitational 2019
2019 Jim Sheehan Memorial Invitational
Upcoming Meets
Date Meet
01/17-01/18/20 VMI Keydet Invitational
01-17-20 Lyons Invitational
01-18-20 2020 UW Preview (College)
01-31-20 McNeese Indoor II (University)
01/31-02/01/20 2020 UW Invitational (College)
01/31-02/01/20 NEICAAA Indoor Track & Field Championship
01/31-02/01/20 Mines Winter Classic Invitational
02/07-02/08/20 VMI Winter Relays
02/14-02/15/20 VMI Indoor Classic
02/14-02/15/20 2020 Husky Classic (College)
Top Performances
Event Season Athlete Year Time/Mark
55m Indoor Deri, Brett SO-2 6.66
60m Indoor McLaughlin , Matt JR-3 7.16
200m Indoor McLaughlin , Matt JR-3 22.83
400m Indoor Clayton, Ancil FR-1 55.73
500m Indoor Deri, Brett SO-2 1:07.47
600m Indoor Reddy, Michael SR-4 1:25.10
1,000m Indoor Reddy, Michael SR-4 2:29.48
1 Mile Indoor Tatar , Zach FR-1 4:46.21
3,000m Indoor Reddy, Michael SR-4 9:20.43
5,000m Indoor Dunn, Colin SO-2 17:34.93
55m H Indoor Tejada, Abdiel FR-1 8.41
60m H Indoor Tejada, Abdiel FR-1 8.85
4 x 200m Relay Indoor   1:31.87
4 x 400m Relay Indoor   3:24.54
4 x 800m Relay Indoor   8:32.02
4,000m Distance Medley Indoor   11:12.70
High Jump Indoor Gonzalez , Dante JR-3 1.98m
Pole Vault Indoor Clyne , Kevin JR-3 3.95m
Long Jump Indoor Marescot, Jacky SO-2 6.81m
Triple Jump Indoor Marescot, Jackson SO-2 13.59m
Shot Put Indoor Andersen, Liam FR-1 12.99m
Weight Throw Indoor Andersen, Liam FR-1 13.59m
Available Years (top times):
Current

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006