Clash of the Inland Northwest Invitational Date: 09-01-16   Venue: Idaho - Moscow, ID
Events
Men's Events Women's Events
Mens 6000m - Other Womens 4000m - Div I
Mens 6000m - Div I Womens 4000m - Other
Mens 6000m - Other Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:38:25 19:41 30 3 5 6 7 9 16 18
2 1:37:56 19:35 32 1 2 8 10 11 13 14
3 1:42:27 20:29 67 4 12 15 17 19 20 21
Mens 6000m - Other Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 CRICHLOW, Matthew SR Unattached 5:02.6 18:48.4  
2 Ryan, Nolan JR-3 Lewis-Clark 5:05.1 18:57.4 1
3 Smith, Tomislav SR-4 Lewis-Clark 5:09.8 19:14.9 2
4 Fournier, Eli FR-1 Whitman 5:11.4 19:21.1 3
5 Bingham, Grant JR-3 Whitworth 5:15.5 19:36.4 4
6 Mullins, Will JR-3 Whitman 5:16.7 19:40.8 5
7 Wotipka, Matt SR-4 Whitman 5:17.6 19:44.1 6
8 Moosman, Caleb SR-4 Whitman 5:17.8 19:44.8 7
9 Lundgren, Karl FR-1 Lewis-Clark 5:18.9 19:49.0 8
10 Waheed, Alex SR-4 Whitman 5:20.3 19:54.2 9
11 Simon, Myles SR-4 Lewis-Clark 5:20.8 19:56.0 10
12 McHan, Mike SR-4 Lewis-Clark 5:21.6 19:59.2 11
13 Harper, Daniel JR-3 Whitworth 5:22.3 20:01.7 12
14 Spencer, Peter FR-1 Lewis-Clark 5:22.9 20:03.8 13
15 Handel, Jonny SO-2 Lewis-Clark 5:25.2 20:12.6 14
16 ANDERSON, Josiah FR Unattached 5:27.1 20:19.6  
17 Davis, Joey SR-4 Lewis-Clark 5:28.6 20:25.3  
18 Briant, Laithan FR-1 Lewis-Clark 5:29.0 20:26.6  
19 Skiles, Chad JR-3 Lewis-Clark 5:29.9 20:30.1  
20 Mangas, Jon FR-1 Lewis-Clark 5:30.2 20:31.1  
21 Meek, Gabriel FR-1 Whitworth 5:30.5 20:32.4 15
22 Thimesh, Charlie SR-4 Whitman 5:31.7 20:36.9 16
23 Johnson, Dylan SO-2 Lewis-Clark 5:31.8 20:37.0  
24 Anderson, Nathaniel FR-1 Whitworth 5:37.0 20:56.5 17
25 Worthington, Riley JR-3 Whitman 5:41.2 21:12.1 18
26 Rhodes, Tristan FR-1 Whitman 5:42.6 21:17.3  
27 Robins, Tristan FR-1 Whitworth 5:43.3 21:20.0 19
28 Ault, Brian JR-3 Whitworth 5:43.9 21:22.1 20
29 Ball, Alex JR-3 Whitman 5:44.8 21:25.5  
30 Gilbert, David SR-4 Lewis-Clark 5:45.9 21:29.8  
31 Rider, Clint FR-1 Lewis-Clark 5:51.1 21:48.9  
32 Smith, Nathan FR-1 Whitman 5:53.5 21:57.9  
33 Carsh, Christian FR-1 Whitworth 5:59.7 22:21.2 21
34 Creagan, Matthew FR-1 Whitworth 6:02.0 22:29.7  
35 Santos, Isaac FR-1 Whitworth 6:05.8 22:43.9  
Mens 6000m - Div I Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:34:04 18:48 26 1 3 4 8 10 15 17
2 1:34:44 18:56 40 2 5 6 13 14 21 22
3 1:35:36 19:07 62 7 9 11 16 19 20 24
4 1:38:40 19:44 104 12 18 23 25 26 27 28
Mens 6000m - Div I Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 FRALEY, Troy SR UNA-GONZAGA 4:56.1 18:23.9  
2 Kaderabek, Max JR-3 Gonzaga 4:59.6 18:36.9 1
3 THOMPSON, Kyle SR UNA-GONZAGA 5:00.5 18:40.3  
4 Ollar, Grayson FR-1 Idaho 5:00.7 18:41.1 2
5 Kopczynski, Scott SO-2 Gonzaga 5:01.6 18:44.6 3
6 Quintana, Dillon JR-3 Gonzaga 5:02.7 18:48.7 4
7 Stark, Nathan SR-4 Idaho 5:03.0 18:49.8 5
8 Schultz, Drew FR-1 Idaho 5:03.1 18:49.9 6
9 Johnsen, Colton FR-1 Eastern Washington 5:03.4 18:51.3 7
10 Manley, Kellen SO-2 Gonzaga 5:04.0 18:53.4 8
11 Breen, James JR-3 Eastern Washington 5:04.2 18:54.0 9
12 PERRIN, Jake SR UNA-GONZAGA 5:04.2 18:54.1  
13 McCandless, Conor SR-4 Gonzaga 5:05.9 19:00.7 10
14 Zachman, Steaven FR-1 Eastern Washington 5:06.1 19:01.4 11
15 Eastwood, Jonathan SO-2 Montana 5:06.8 19:03.9 12
16 FISHBURN, Phillip SR UNA-GONZAGA 5:08.1 19:08.9  
17 Wintz, Levi SO-2 Idaho 5:08.7 19:10.8 13
18 Stucker, Dwain FR-1 Idaho 5:09.2 19:13.0 14
19 THOMPSON, Daniel SR UNA-GONZAGA 5:10.3 19:16.9  
20 Bradley, Stefan FR-1 Gonzaga 5:10.6 19:18.0 15
21 Homell, Matt JR-3 Eastern Washington 5:11.1 19:19.9 16
22 O'Leary, Ciaran FR-1 Gonzaga 5:11.6 19:21.9 17
23 PURTZER, Quintin JR UNA-GONZAGA 5:11.7 19:22.2  
24 HOGAN, Peter SR UNA-GONZAGA 5:11.8 19:22.7  
25 Alexander, Paden JR-3 Montana 5:12.3 19:24.5 18
26 Sicalo, Jerry JR-3 Gonzaga 5:13.0 19:27.0  
27 Vargas, Miguel FR-1 Eastern Washington 5:13.8 19:30.1 19
28 Truax, Sammy FR-1 Gonzaga 5:14.3 19:31.7  
29 Goldizen, Ian SR-4 Gonzaga 5:14.6 19:32.8  
30 Stahl, Logan SO-2 Eastern Washington 5:14.8 19:33.9 20
31 Beard, Mitchell SR Gonzaga 5:15.3 19:35.4  
32 Tarbath, Forest SR-4 Gonzaga 5:16.1 19:38.5  
33 CARDENAS, Fabian SR UNA-IDAHO 5:16.7 19:40.7  
34 Vargas, Santos SR-4 Idaho 5:17.3 19:42.9 21
35 Fred, Austin SO-2 Idaho 5:17.4 19:43.5 22
36 May, Dillon SO-2 Montana 5:17.6 19:44.1 23
37 HEFFELFINGER, Alex SR UNA-GONZAGA 5:18.7 19:48.2  
38 Kitzan, Isaac SR-4 Eastern Washington 5:19.0 19:49.2 24
39 HOGAN, Ben SR UNA-GONZAGA 5:19.9 19:52.8  
40 Black, Christopher SR-4 Idaho 5:20.6 19:55.5  
41 SANDOVAL, Jonah SR UNA-GONZAGA 5:21.1 19:57.1  
42 Wellington, Nathan JR-3 Montana 5:21.2 19:57.6 25
43 Ovnicek, Skylar SO-2 Idaho 5:21.7 19:59.6  
44 SIMPSON, Hunter SR UNA-GONZAGA 5:23.1 20:04.7  
45 Sanford, Evan FR-1 Eastern Washington 5:23.6 20:06.7  
46 Garrard, Zac SR-4 Gonzaga 5:24.2 20:08.9  
47 KOPCZYNSKI, Quinn SR UNA-GONZAGA 5:25.9 20:15.2  
48 Oser, Austin SR-4 Eastern Washington 5:26.2 20:16.3  
49 Morris, Henry JR-3 Gonzaga 5:28.4 20:24.6  
50 Smith, Kinsly JR-3 Gonzaga 5:29.1 20:27.0  
51 VANOS, Nathan SR UNA-GONZAGA 5:29.8 20:29.5  
52 Mengistu, Dawit SO-2 Montana 5:30.0 20:30.3 26
53 Eastwood, Coby SO-2 Gonzaga 5:30.0 20:30.5  
54 Kells, Noah FR-1 Montana 5:36.7 20:55.2 27
55 ELLENWOOD, Dean SR UNA-IDAHO 5:38.5 21:02.2  
56 Roche, Devin SO-2 Gonzaga 5:43.6 21:21.0  
57 Pease, Karsten FR-1 Montana 5:48.3 21:38.6 28
58 Middleton, Ian SR-4 Idaho 6:09.0 22:55.7  
Womens 4000m - Div I Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:11:26 14:17 28 3 4 5 7 9 13 15
2 1:12:51 14:34 61 2 8 12 19 20 24 25
3 1:13:05 14:37 64 1 11 14 17 21 22 23
4 1:14:08 14:49 76 6 10 16 18 26 27 28
Womens 4000m - Div I Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Thurston, Jordan JR-3 Gonzaga 5:30.1 13:40.6 1
2 Reiter, Sarah SR-4 Eastern Washington 5:32.3 13:45.9 2
3 Speiker, Sierra SO-2 Idaho 5:43.1 14:12.9 3
4 Story, Kara FR-1 Idaho 5:44.2 14:15.6 4
5 Raudenbush, Halie SR-4 Idaho 5:44.2 14:15.6 5
6 Colyer, Reagan JR-3 Montana 5:44.9 14:17.3 6
7 Condie, Andrea SO-2 Idaho 5:45.3 14:18.2 7
8 Gil Echevarria, Paula SR-4 Eastern Washington 5:46.8 14:22.0 8
9 Ginther, Ally SR-4 Idaho 5:47.8 14:24.4 9
10 Pittis, Emily SO-2 Montana 5:48.4 14:26.1 10
11 Mildes, Jessica SR-4 Gonzaga 5:50.7 14:31.7 11
12 Keefe, Kaili FR-1 Eastern Washington 5:52.2 14:35.4 12
13 Brewer, Maizy FR-1 Idaho 5:53.5 14:38.6 13
14 Evans, Olivia JR-3 Gonzaga 5:55.0 14:42.3 14
15 Hagen, Erin SO-2 Idaho 5:56.5 14:46.1 15
16 Creel, Bridget SO-2 Montana 5:58.3 14:50.7 16
17 Henling, Julie JR-3 Gonzaga 5:59.3 14:53.1 17
18 Bailey, Jessica SO-2 Montana 6:01.4 14:58.3 18
19 Skay, McCall SO-2 Idaho 6:03.4 15:03.4  
20 Hamilton, Kari SR-4 Eastern Washington 6:03.6 15:03.9 19
21 Corpus, Carli FR-1 Eastern Washington 6:03.9 15:04.6 20
22 Wesseling, Emily FR-1 Idaho 6:04.2 15:05.3  
23 Bourgeois, Lauren FR-1 Gonzaga 6:09.0 15:17.3 21
24 Ruthven, Anna FR-1 Gonzaga 6:10.7 15:21.5 22
25 Albrecht, Jenny JR-3 Gonzaga 6:11.0 15:22.1 23
26 Chucka, Megan JR-3 Gonzaga 6:11.2 15:22.8  
27 Gilbert, Kelly SO-2 Gonzaga 6:11.7 15:24.0  
28 Ledwith, Gracie JR-3 Eastern Washington 6:12.8 15:26.6 24
29 Swafford, Claire FR-1 Gonzaga 6:13.6 15:28.7  
30 Glenski, Megan FR-1 Gonzaga 6:13.7 15:28.8  
31 Kiefer, Amanda SO-2 Gonzaga 6:14.2 15:30.2  
32 Gibson, Bri SO-2 Eastern Washington 6:15.1 15:32.3 25
33 Nagle, Madison SR-4 Montana 6:16.7 15:36.4 26
34 Ripple, Monica SO-2 Gonzaga 6:20.8 15:46.5  
35 Engebretsen, Samantha FR-1 Montana 6:22.3 15:50.4 27
36 Corrigan, Kealah FR-1 Eastern Washington 6:22.4 15:50.5  
37 Stroosma, Molly SR-4 Gonzaga 6:25.4 15:57.9  
38 Manley, Claire FR-1 Gonzaga 6:25.9 15:59.2  
39 Franz, Megan SO-2 Montana 6:26.2 15:59.9 28
40 Bruns, Michaela SO-2 Gonzaga 6:26.6 16:01.0  
41 Wagner, Kate JR-3 Gonzaga 6:28.3 16:05.2  
42 Morris, Emma SO-2 Gonzaga 6:28.8 16:06.5  
43 Piercy, Aimee FR-1 Gonzaga 6:32.5 16:15.7  
44 Hawley, Sarah FR-1 Gonzaga 6:33.2 16:17.3  
45 Slavoski, Elena JR-3 Gonzaga 6:36.7 16:26.2  
46 Anderson, Emily SR-4 Gonzaga 6:38.1 16:29.6  
47 Smith, Brazee SO-2 Gonzaga 6:39.3 16:32.5  
48 Chucka, Michaela SR-4 Eastern Washington 6:41.7 16:38.6  
49 Coic, Emily SR-4 Gonzaga 6:43.1 16:42.1  
50 Saunders, Lauren JR-3 Gonzaga 6:45.3 16:47.4  
51 Vowles, Sammy SO-2 Gonzaga 6:50.4 17:00.2  
52 Seidl, Hannah SO-2 Gonzaga 6:51.6 17:03.2  
53 Dillon, Megan FR-1 Gonzaga 7:07.9 17:43.6  
Womens 4000m - Other Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:15:16 15:03 22 1 2 3 6 10 15 17
2 1:17:20 15:28 37 4 5 8 9 11 12 13
3 1:21:12 16:14 74 7 14 16 18 19 20 21
Womens 4000m - Other Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Leland, Kayla SO-2 Whitworth 5:41.9 14:09.9 1
2 Pedro-Trujillo, Thais JR-3 Whitworth 6:00.1 14:55.0 2
3 Wood, Allison SR-4 Whitworth 6:05.7 15:09.1 3
4 Skiles, Katelyn JR-3 Lewis-Clark 6:07.7 15:13.9 4
5 Paton, Kea JR-3 Lewis-Clark 6:08.1 15:15.0 5
6 Scott, Bailey JR-3 Whitworth 6:09.2 15:17.7 6
7 Rich, Whitney FR-1 Whitman 6:10.2 15:20.2 7
8 Peterson, Jessica JR-3 Lewis-Clark 6:14.9 15:31.8 8
9 Jensen, Ariel JR-3 Lewis-Clark 6:15.4 15:33.2 9
10 Dawes, Sara FR-1 Whitworth 6:20.2 15:45.0 10
11 Herring, Natalie SO-2 Lewis-Clark 6:20.9 15:46.9 11
12 McWilliams, Patryce SO-2 Lewis-Clark 6:22.7 15:51.4 12
13 Wingert, Alanni JR-3 Lewis-Clark 6:26.9 16:01.7 13
14 Anderson, Camille JR-3 Whitman 6:27.3 16:02.6 14
15 Donnel, Emily FR-1 Whitworth 6:29.7 16:08.6 15
16 Maslen, Kendall JR-3 Lewis-Clark 6:32.1 16:14.7  
17 Starr, Melissa SO-2 Lewis-Clark 6:35.2 16:22.3  
18 Ruegg, Lara SR-4 Whitman 6:35.7 16:23.5 16
19 Cool, Sarah FR-1 Whitworth 6:37.2 16:27.4 17
20 Wilson, Natasha SR-4 Lewis-Clark 6:37.4 16:27.8  
21 Vonbargen, Jessie JR-3 Lewis-Clark 6:40.9 16:36.6  
22 Carlson, Bryn FR-1 Whitman 6:43.4 16:42.7 18
23 O'Sullivan, Lucy SO-2 Whitman 6:43.8 16:43.7 19
24 Ommen, Claire SO-2 Whitman 6:48.3 16:54.9 20
25 Wanke, Kristen FR-1 Whitman 6:49.8 16:58.7 21
26 Weishaar, Jamey FR-1 Lewis-Clark 6:50.8 17:01.1  
27 Taylor, Alyssa JR-3 Whitman 6:52.7 17:05.9  
28 Thomas, Maisie FR-1 Whitman 7:01.0 17:26.5  
29 Cranston, Miranda FR-1 Lewis-Clark 7:01.6 17:28.1  
30 Leinweber, Emily SO-2 Whitworth 7:02.1 17:29.2  
31 Knishka, Angela SO-2 Lewis-Clark 7:03.1 17:31.6  
32 Kaufman, Makayla SO-2 Lewis-Clark 7:12.9 17:56.0  
33 Nevo, Mika FR-1 Whitman 7:15.8 18:03.4  
34 Goldsby, Lindsey FR-1 Whitworth 7:16.8 18:05.7  
35 Taylor, Lauren FR-1 Whitworth 7:29.2 18:36.6