SUNY Poly Short Course Invitational Date: 09-05-15   Venue: SUNY Polytechnic Institute - Utica, NY
Events
Men's Events Women's Events
SUNY POLY Mens 6K SUNY POLY Womens 5K
SUNY POLY Womens 5K Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:41:43 20:20 25 3 4 5 6 7 13 15
2 1:48:02 21:36 86 2 8 10 30 36 37 38
3 1:49:26 21:53 100 11 17 19 26 27 28 29
4 1:49:32 21:54 106 12 14 16 25 39 43 44
5 Albany CPHS 1:51:17 22:15 116 1 9 18 41 47 52 57
6 1:57:05 23:25 175 22 23 34 46 50 67 70
7 1:57:37 23:31 181 21 24 35 42 59 65 68
8 Mohawk Valley CC 2:02:49 24:33 225 20 31 49 62 63 72  
9 2:03:09 24:37 234 32 40 51 53 58 71 74
10 2:03:06 24:37 237 33 45 48 55 56 60 64
11 2:17:06 27:25 323 54 61 66 69 73 75  
SUNY POLY Womens 5K Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Monzyk, Jessica JR Albany CPHS 6:24.1 19:53.6 1
2 Picuri, Jules FR-1 William Smith 6:32.3 20:19.0 2
3 Drapeau, Alyssa JR-3 Oneonta 6:32.6 20:20.0 3
4 Ackermann, April JR-3 Oneonta 6:32.7 20:20.1 4
5 Dwyer, Deirdre JR-3 Oneonta 6:32.8 20:20.4 5
6 Bida, Mary Kate JR-3 Oneonta 6:32.9 20:20.7 6
7 Shine, Rachael JR-3 Oneonta 6:33.3 20:22.0 7
8 Gurian, Eva FR-1 William Smith 6:38.1 20:37.0 8
9 Phelps, Catherine FR Albany CPHS 6:41.2 20:46.5 9
10 Milmoe, Maureen SO-2 William Smith 6:41.5 20:47.4 10
11 Laris, Katie SR-4 Oswego State 6:42.8 20:51.5 11
12 Tommell, Taylor JR-3 Cobleskill 6:45.5 20:59.8 12
13 Tanner, Meghann FR-1 Oneonta 6:48.8 21:10.3 13
14 Piersiak, AnnaClaire SO-2 Cobleskill 6:49.5 21:12.5 14
15 Kicsak, Krista FR-1 Oneonta 6:50.8 21:16.3 15
16 Porter, Quinn FR-1 Cobleskill 6:53.0 21:23.4 16
17 Cottone, Sarah SR-4 Oneonta 6:54.2 21:27.0  
18 Holzwarth, Megan SO-2 Oneonta 6:54.3 21:27.4  
19 McBain, Emily SO-2 Oneonta 6:54.4 21:27.7  
20 McNamara, Lauren JR-3 Oswego State 6:55.3 21:30.3 17
21 Cavanagh, Hanna JR-3 Oneonta 7:01.4 21:49.5  
22 Wilks, Samantha JR-3 Oneonta 7:02.0 21:51.3  
23 Lindsay, Julia JR Albany CPHS 7:02.8 21:53.7 18
24 Atchison, Jada JR-3 Oneonta 7:03.5 21:55.9  
25 Jewiss, Lizzy JR-3 Oneonta 7:04.2 21:58.0  
26 Bronner, Morgan SO-2 Oswego State 7:04.6 21:59.2 19
27 Roberts, Anna SO Mohawk Valley CC 7:05.1 22:00.9 20
28 Quinlan, Ellie JR-3 Oneonta 7:05.5 22:02.1  
29 Kotnik, Emily JR-3 Cazenovia 7:06.2 22:04.2 21
30 Bock, Elsa SO-2 Hartwick 7:06.5 22:05.2 22
31 Cerne, Abigail FR-1 Hartwick 7:07.4 22:07.9 23
32 Roy, Morgan FR-1 Cazenovia 7:08.0 22:09.8 24
33 Opalka, Victoria FR-1 Cobleskill 7:09.1 22:13.4 25
34 Fliss, Shauna FR-1 Oswego State 7:15.1 22:32.0 26
35 Hannahan, Amy SR-4 Oswego State 7:15.7 22:33.8 27
36 Peck, Stephanie JR-3 Oswego State 7:15.9 22:34.5 28
37 McFall, Kylie FR-1 Oneonta 7:20.3 22:48.1  
38 Duffer, Karlee SR-4 Oswego State 7:21.7 22:52.4 29
39 Pinkes, Katherine JR-3 William Smith 7:22.1 22:53.6 30
40 Ottati, Megan JR-3 Oneonta 7:22.6 22:55.3  
41 McMahon, Claire FR-1 Oneonta 7:22.7 22:55.6  
42 Sanderson, Maggie SR-4 Oneonta 7:23.1 22:56.9  
43 Peck, Carolyn FR Mohawk Valley CC 7:24.0 22:59.5 31
44 Harmon, Laura SR-4 Morrisville State 7:25.0 23:02.6 32
45 Millington, Amanda SR-4 Sage 7:26.3 23:06.8 33
46 Sarah, Carter Hudson Valley CC 7:27.2 23:09.5  
47 Popovitch, Stephanie FR-1 Oneonta 7:31.0 23:21.2  
48 Bartlett, Katherine SR-4 Hartwick 7:31.2 23:21.9 34
49 Whitehouse, Ashlee JR-3 Cazenovia 7:31.4 23:22.6 35
50 Sage, Mackenzie SO-2 William Smith 7:32.4 23:25.6 36
51 Rubin, Allison JR-3 William Smith 7:32.8 23:26.8 37
52 Goodwin, Gabriella FR-1 William Smith 7:33.0 23:27.5 38
53 Halle, Nightingale Hudson Valley CC 7:36.7 23:39.0  
54 Jenney, Megan SR-4 Cobleskill 7:38.1 23:43.3 39
55 Hawes, Elizabeth FR-1 William Smith 7:42.6 23:57.5  
56 Hehir, Evelia SO-2 Morrisville State 7:42.9 23:58.3 40
57 Masullo, Katelyn SO Albany CPHS 7:43.0 23:58.6 41
58 McIntyre, Shelby JR-3 Cazenovia 7:44.1 24:01.9 42
59 Kubinski, Mary JR-3 William Smith 7:45.2 24:05.6  
60 Fauteux, Chantal SR-4 Cobleskill 7:45.8 24:07.4 43
61 Riewerts, Alyssa SO-2 Cobleskill 7:51.5 24:24.9 44
62 Tighe, Hannah JR-3 Sage 7:52.2 24:27.1 45
63 Sutliff, Brittany JR-3 Hartwick 7:55.5 24:37.6 46
64 Learn, Violet SO Broome Community College 7:57.2 24:42.8  
65 Moore, Phoebe JR-3 William Smith 7:57.7 24:44.3  
66 Ware, Lydia FR Albany CPHS 7:57.9 24:44.9 47
67 Taylor, Aanish FR-1 Sage 7:58.0 24:45.2 48
68 Laporte, Rebecca SO Mohawk Valley CC 7:58.1 24:45.7 49
69 Eddy, Alexandra SO-2 Oneonta 8:00.2 24:52.2  
70 Novak, Hayley FR-1 Hartwick 8:00.4 24:52.8 50
71 Conlon, Maura JR-3 Morrisville State 8:00.7 24:53.5 51
72 Falli, Maura SO Albany CPHS 8:00.7 24:53.7 52
73 Stacy, Daria FR-1 William Smith 8:04.0 25:04.0  
74 Salales, Konstantina FR-1 Oneonta 8:08.5 25:18.0  
75 Wade, Raylene SO-2 Morrisville State 8:09.8 25:21.9 53
76 Murphy, Sarah JR-3 SUNYIT 8:10.2 25:23.2 54
77 Leggett, Sagan FR-1 Sage 8:10.4 25:23.7 55
78 Belfast, Lauren SR-4 Sage 8:10.5 25:24.1 56
79 Swald, Gerlayn FR Albany CPHS 8:10.9 25:25.2 57
80 Kowalsky, Mary SO-2 William Smith 8:17.6 25:46.0  
81 Miner, Maria SO-2 Morrisville State 8:19.8 25:53.0 58
82 Loh, Annie SO-2 Cazenovia 8:21.9 25:59.4 59
83 Montgomery, Sarah JR-3 Sage 8:26.7 26:14.3 60
84 Reilly, Courtney FR Albany CPHS 8:28.9 26:21.3  
85 Lynch, Ashley Herkimer County CC 8:29.2 26:22.3  
86 Grasso, Caley FR-1 SUNYIT 8:29.5 26:23.2 61
87 Rhone, Darien FR Mohawk Valley CC 8:31.8 26:30.4 62
88 Gruet, Beverly FR Mohawk Valley CC 8:32.8 26:33.4 63
89 Folino, Hannah FR-1 Sage 8:33.0 26:34.1 64
90 Monaco, Francesca JR-3 Cobleskill 8:33.8 26:36.4  
91 Rush, Morgan JR-3 Sage 8:35.1 26:40.6  
92 Hartman, Kayla SR-4 Sage 8:35.5 26:41.8  
93 Goddard, Jessica JR-3 Cazenovia 8:36.1 26:43.6 65
94 Albertson, Kiersten SR-4 SUNYIT 8:36.8 26:45.7 66
95 Rice, Anita FR-1 Hartwick 8:37.5 26:47.9 67
96 Sivakumar, Nivedita Albany CPHS 8:37.7 26:48.5  
97 Wolak, Isabella SR Albany CPHS 8:39.2 26:53.2  
98 Brenda, Stack Hudson Valley CC 8:40.6 26:57.7  
99 Gorman, Jillian JR-3 Cazenovia 8:45.7 27:13.4 68
100 Szeglin, Angela FR-1 SUNYIT 8:52.9 27:36.0 69
101 Lugo, Megan SR-4 Sage 8:56.8 27:47.9  
102 Proctor, Lauren SO-2 William Smith 8:57.2 27:49.3  
103 Henkels, Jody SO-2 William Smith 8:57.5 27:50.0  
104 Megan, Riley Hudson Valley CC 8:58.9 27:54.5  
105 Wilkinson, Rebeccah SO Broome Community College 9:12.2 28:35.9  
106 Evans, Katie JR-3 Hartwick 9:13.2 28:38.9 70
107 Greagan, Mary SO-2 Cobleskill 9:18.7 28:56.0  
108 Grimaldi, Melissa JR-3 Sage 9:19.0 28:56.8  
109 Fanion, Sarah JR-3 Morrisville State 9:20.8 29:02.5 71
110 Carlyn, Edsel Broome Community College 9:37.3 29:53.7  
111 Duke, Brittni Broome Community College 9:42.0 30:08.5  
112 Barnes, Ruth SO Mohawk Valley CC 9:42.4 30:09.6 72
113 Knowles, Lauren SR-4 SUNYIT 9:58.1 30:58.6 73
114 Burton, Sapphire FR-1 Morrisville State 10:00.4 31:05.5 74
115 Del Bianco, Lisa SO-2 SUNYIT 10:20.0 32:06.5 75
116 Brown, McKenzie FR-1 Cobleskill 10:51.9 33:45.7  
117 Egan, Leanne SR-4 Sage 10:55.6 33:57.0  
118 Malski, Jessica Herkimer County CC 11:07.7 34:34.6  
119 DiBiaso, Kelly JR-3 Sage 11:32.4 35:51.4  
120 Bray, Alexandria SO-2 Morrisville State 11:32.7 35:52.5  
121 Vendryes, Sashamanne SO-2 Morrisville State 12:29.7 38:49.6  
122 Dedeaux, Elazjah Herkimer County CC 12:34.4 39:04.1  
123 Laclair, Mandi Herkimer County CC 13:09.6 40:53.6  
124 Boyle, Meredith FR-1 Hartwick 13:44.2 42:41.2  
125 Tanner, Michelle SR-4 Sage 13:53.5 43:10.1  
SUNY POLY Mens 6K Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:40:53 20:10 39 5 6 8 9 11 14 17
2 1:40:55 20:11 44 2 3 4 16 19 21 22
3 1:45:48 21:09 105 7 13 27 28 30 36 41
4 1:47:58 21:35 135 12 25 26 35 37 43 47
5 Albany CPHS 1:50:13 22:02 164 18 20 34 44 48 59 62
6 1:52:05 22:25 179 15 29 38 45 52 54 55
7 Mohawk Valley CC 1:52:41 22:32 183 1 31 33 58 60 65 84
8 1:55:03 23:00 196 10 24 39 57 66 80  
9 2:07:10 25:26 265 23 40 50 69 83    
10 2:03:38 24:43 286 46 49 53 68 70 78 81
11 Broome Community College 2:05:05 25:01 291 32 42 67 73 77 85  
12 2:06:36 25:19 306 51 56 61 64 74 75 76
13 Hudson Valley CC 2:19:29 27:53 367 63 71 72 79 82    
SUNY POLY Mens 6K Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Djouma, Zakaria FR Mohawk Valley CC 5:03.3 18:50.8 1
2 Fleming, Andy JR-3 Oneonta 5:18.3 19:46.6 2
3 Lupia, Anthony JR-3 Oneonta 5:18.3 19:46.9 3
4 Busby, David JR-3 Oneonta 5:18.4 19:47.1 4
5 Sommer, Justin SO-2 Oswego State 5:20.1 19:53.5 5
6 McCarthy, Dylan FR-1 Oswego State 5:22.3 20:01.6 6
7 Foust, Josh FR-1 Cobleskill 5:24.7 20:10.5 7
8 LeClair, Nick FR-1 Oswego State 5:25.5 20:13.8 8
9 Greenseich, Colin SO-2 Oswego State 5:26.5 20:17.3 9
10 Shaw, Chris JR-3 Hartwick 5:27.1 20:19.5 10
11 Olmsted, Timothy FR-1 Oswego State 5:29.1 20:27.0 11
12 Crain, Oliver SO-2 SUNYIT 5:30.1 20:30.6 12
13 Kinane, Joe FR-1 Cobleskill 5:30.4 20:32.0 13
14 Griffin, Ben SR-4 Oswego State 5:31.0 20:34.2 14
15 Sutherland, Tyler SO-2 Hobart 5:33.2 20:42.5 15
16 Akerley, Devin FR-1 Oneonta 5:34.2 20:46.1 16
17 Morris, Tyler JR-3 Oswego State 5:34.3 20:46.6 17
18 Kaczmarek, Matthew JR Albany CPHS 5:34.5 20:47.0 18
19 Bernstein, Jimmy SO-2 Oneonta 5:34.9 20:48.7 19
20 Ostrofsky, Dean SO Albany CPHS 5:36.6 20:55.1 20
21 Brennan, Ryan FR-1 Oneonta 5:36.9 20:56.1 21
22 Costanzo, Dominick SR-4 Oneonta 5:38.9 21:03.7 22
23 REYLES-ALVAREZ, JUAN SR-4 Sage 5:40.1 21:08.0 23
24 Dunham, Chad FR-1 Oneonta 5:41.6 21:13.7  
25 DeAngelis, Domenic FR-1 Oneonta 5:42.3 21:16.1  
26 Mahony, Tim JR-3 Hartwick 5:44.3 21:23.7 24
27 McAllister, Casey JR-3 Oswego State 5:44.5 21:24.6  
28 Bogdan, Greg SO-2 SUNYIT 5:45.2 21:26.9 25
29 Smith, Derek FR-1 SUNYIT 5:45.3 21:27.4 26
30 Inguanta, Phillip FR-1 Oneonta 5:45.6 21:28.6  
31 Jacobson, Zach SO-2 Cobleskill 5:48.1 21:37.8 27
32 Bouchard, Anthony SO-2 Cobleskill 5:48.2 21:38.2 28
33 Hatheway, Patrick SR-4 Hobart 5:49.5 21:43.0 29
34 Difulvio, Mark FR-1 Oneonta 5:49.6 21:43.4  
35 Hannan, Chris FR-1 Oneonta 5:50.4 21:46.5  
36 Lawry, Phil FR-1 Oneonta 5:50.5 21:46.8  
37 Fitzgerald, Joe SO-2 Cobleskill 5:51.3 21:50.0 30
38 Spagnuolo, Andrew JR-3 Oswego State 5:51.9 21:51.9  
39 Ambruso, Alec FR Mohawk Valley CC 5:51.9 21:52.1 31
40 Pollicove, Kyle SO-2 Oswego State 5:53.3 21:57.3  
41 Whitney, Alex Broome Community College 5:53.6 21:58.5 32
42 Beattie, Tyler SO Mohawk Valley CC 5:53.9 21:59.7 33
43 Ryker, Bodo FR Albany CPHS 5:54.4 22:01.4 34
44 Lyons, Sean SR-4 Oswego State 5:55.2 22:04.2  
45 Chain, Jesse FR-1 SUNYIT 5:56.6 22:09.7 35
46 Mentzel, Jordan SO-2 Cobleskill 5:58.5 22:16.7 36
47 Bachman, Doug FR-1 Oswego State 5:59.1 22:18.8  
48 Norman, Clayton Herkimer County CC 5:59.6 22:20.8  
49 Christopher, Riley SO-2 SUNYIT 6:00.3 22:23.4 37
50 Randle, Cal JR-3 Hobart 6:01.2 22:26.8 38
51 Eddy, Griffith JR-3 Oneonta 6:01.6 22:28.3  
52 DiFabio, Mike SO-2 Oswego State 6:01.8 22:28.9  
53 Gilbert, Dan SO-2 Hartwick 6:02.0 22:29.6 39
54 Berglin, Nick FR-1 Oneonta 6:02.6 22:31.9  
55 Funk, Zack FR-1 Sage 6:04.3 22:38.3 40
56 Fields, Dan SR-4 Cobleskill 6:05.7 22:43.5 41
57 George, Mike Broome Community College 6:06.2 22:45.5 42
58 Linendoll, Jason SUNY Adirondack 6:07.8 22:51.2  
59 Meritt, Alex SR-4 Oswego State 6:08.2 22:52.7  
60 Hohl, John JR-3 SUNYIT 6:08.7 22:54.8 43
61 Collins, Brendan FR-1 Oneonta 6:09.4 22:57.4  
62 Lang, Joseph FR Albany CPHS 6:09.5 22:57.8 44
63 Owens, Josh SO-2 Hobart 6:09.9 22:59.1 45
64 Tracy, Evan FR-1 Cazenovia 6:10.9 23:02.8 46
65 Farrell, Connor SO-2 Oneonta 6:11.7 23:06.0  
66 Sanders, Luke SO-2 SUNYIT 6:13.7 23:13.4 47
67 Davies, Dylan FR Albany CPHS 6:18.6 23:31.7 48
68 Badji, Ibrahima JR-3 Cazenovia 6:20.8 23:39.7 49
69 Moran, Matthew FR-1 Oneonta 6:21.9 23:43.9  
70 Rockwell, Nick SR-4 Cobleskill 6:23.2 23:48.7  
71 Wick, Jarryd FR-1 Sage 6:27.8 24:06.1 50
72 Hylan, Jon FR-1 Cobleskill 6:28.0 24:06.8  
73 Basora, Travis FR-1 Morrisville State 6:29.1 24:10.7 51
74 Klementowski, Daniel JR-3 Hobart 6:30.1 24:14.5 52
75 Stewart, Collin SO-2 Cazenovia 6:33.3 24:26.6 53
76 Manda, Matthew Herkimer County CC 6:34.8 24:31.9  
77 Shaw, Alex FR-1 Hobart 6:34.9 24:32.5 54
78 Moore, Ryan JR-3 Hobart 6:37.0 24:40.2 55
79 Depue, Justin FR-1 Morrisville State 6:39.8 24:50.5 56
80 Ziegler, Joseph FR-1 Hartwick 6:40.2 24:52.2 57
81 Warchol, Mike FR Mohawk Valley CC 6:41.3 24:56.2 58
82 Haugh, Samuel SO-2 Hobart 6:42.2 24:59.6  
83 Cronauer, Matthew SO Albany CPHS 6:42.8 25:01.7 59
84 Cecilia, Nick FR Mohawk Valley CC 6:42.9 25:02.4 60
85 Wadsworth, Corbin FR-1 Morrisville State 6:43.8 25:05.7 61
86 McBride, Jonathan SR Albany CPHS 6:44.4 25:07.7 62
87 Whalen, Matthew FR Hudson Valley CC 6:44.6 25:08.6 63
88 Yusko, Kevin SO-2 Cobleskill 6:47.5 25:19.4  
89 Hunter, Christopher SR Albany CPHS 6:47.6 25:19.6  
90 Seale, Ben FR-1 Morrisville State 6:49.9 25:28.5 64
91 Newman, Frank FR-1 Hobart 6:50.9 25:32.1  
92 Callaghan, Connor SR Albany CPHS 6:51.2 25:33.3  
93 Brownell, Benjamin JR-3 Hobart 6:54.8 25:46.8  
94 Unislowski, Tyler FR Mohawk Valley CC 6:56.3 25:52.2 65
95 Trofa, James JR-3 Hartwick 6:58.0 25:58.5 66
96 Schuldt, Nick SO Broome Community College 6:58.8 26:01.5 67
97 Schmidt, Justin JR-3 Cazenovia 6:59.3 26:03.5 68
98 Alejandro, Ian JR-3 Sage 7:05.1 26:25.0 69
99 Sadallah , Tyler SO-2 Cazenovia 7:05.4 26:26.0 70
100 Hanby, Charles FR Hudson Valley CC 7:06.6 26:30.6 71
101 Forrester, Benjamin FR-1 SUNYIT 7:06.7 26:31.0  
102 Considine, David SO Hudson Valley CC 7:08.0 26:35.7 72
103 Kane, Andrew SR-4 Hobart 7:10.4 26:44.8  
104 Gibbs, Jack FR-1 Cobleskill 7:11.2 26:47.8  
105 Holloway, Noah Broome Community College 7:13.0 26:54.6 73
106 Nicholes, Aiden FR-1 Morrisville State 7:14.8 27:01.3 74
107 Craine, Mason SO-2 Morrisville State 7:14.9 27:01.7 75
108 Kozak, Brendon FR-1 Morrisville State 7:16.9 27:08.9 76
109 Baptist, Anthony SR-4 SUNYIT 7:21.0 27:24.5  
110 Wolin, Bryan Broome Community College 7:21.3 27:25.4 77
111 Barthen, Zachary JR-3 SUNYIT 7:34.2 28:13.6  
112 Caswell, Adam FR-1 Morrisville State 7:40.7 28:37.6  
113 Duffy, Travis SR-4 Cazenovia 7:43.3 28:47.5 78
114 Tanner, Philip JR-3 SUNYIT 7:44.7 28:52.6  
115 Heeden, Mason SO-2 SUNYIT 7:45.2 28:54.6  
116 Knickerbocke, Jonathan SO Albany CPHS 7:56.7 29:37.6  
117 Kondrat, Brendon FR Hudson Valley CC 8:04.3 30:05.7 79
118 Larkai, Loverte FR-1 Hartwick 8:08.6 30:21.8 80
119 Turner, Stephen SO-2 Cazenovia 8:14.5 30:43.8 81
120 Kohlenberger, Ryan SO Hudson Valley CC 8:21.3 31:09.0 82
121 Hendershot, Kyle JR-3 SUNYIT 8:21.4 31:09.5  
122 McNeish, Malik FR-1 Sage 8:49.2 32:53.2 83
123 Buck, Alex FR Mohawk Valley CC 9:33.8 35:39.4 84
124 Shuler, Tyler Broome Community College 10:28.6 39:04.0 85
125 Parker, Taj Herkimer County CC 10:39.8 39:45.8  
126 Cechnicki, Joshua SO-2 SUNYIT 10:49.9 40:23.4