15th Annual Wilmington University XC Invitational Date: 09-05-15   Venue: Wilmington (Del.) - New Castle, DE
Events
Men's Events Women's Events
Men 8k Run CC Women 5k Run CC
Women 5k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:51:07 22:13 41 1 7 8 9 16 18 25
2 1:51:58 22:23 45 5 6 10 11 13 33  
3 1:53:17 22:39 56 2 4 14 17 19 20 24
4 1:57:01 23:24 84 3 15 21 22 23 29 38
5 2:18:07 27:37 160 12 28 37 41 42 44  
6 2:18:46 27:45 166 26 30 32 35 43    
7 2:14:46 26:57 167 27 31 34 36 39 40  
Women 5k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 Handsaker, Jessica SO-2 Georgian Court 6:43.0 20:52.1 1
2 Asay, Regan FR-1 U. of Sciences 6:51.5 21:18.5 2
3 Ferrick, Megan SR-4 Wilmington (Del.) 6:55.6 21:31.2 3
4 Ligotski, Brianna SR-4 U. of Sciences 6:58.4 21:40.1 4
5 Brown, D'liyah SO-2 Bloomfield 6:59.4 21:43.3 5
6 Abbasi, Farheen SR-4 Bloomfield 7:01.7 21:50.4 6
7 Farina, Amanda SR-4 Georgian Court 7:06.5 22:05.4 7
8 Montoya, Caylin FR-1 Georgian Court 7:09.6 22:14.9 8
9 Martone, Julia SO-2 Georgian Court 7:13.7 22:27.6 9
10 Cuaycong, Stephanie SO-2 Bloomfield 7:14.1 22:29.0 10
11 Dodson, Jordan SO-2 Goldey-Beacom 7:18.7 22:43.1  
12 Castro, Leslie FR-1 Bloomfield 7:21.8 22:52.7 11
13 Coleman, Ces ? Holy Family 7:22.0 22:53.3 12
14 Castillo, Lisette SR-4 Bloomfield 7:25.3 23:03.6 13
15 John, Grace SR-4 U. of Sciences 7:26.7 23:08.2 14
16 Vickers, Victoria FR-1 Wilmington (Del.) 7:31.4 23:22.5 15
17 Vendetta, Hannah FR-1 Georgian Court 7:33.1 23:27.9 16
18 Fraone, Jessica SO-2 U. of Sciences 7:33.8 23:30.2 17
19 Hand, Jamie SR-4 Georgian Court 7:36.4 23:38.2 18
20 Frear, Samantha SO-2 U. of Sciences 7:37.1 23:40.3 19
21 Brand, Emily FR-1 U. of Sciences 7:37.2 23:40.8 20
22 Brooks, Bailey SR-4 Wilmington (Del.) 7:39.5 23:47.7 21
23 Jones, Rachel JR-3 Wilmington (Del.) 7:46.4 24:09.3 22
24 Czajkowski, Christine JR-3 Wilmington (Del.) 7:46.9 24:10.7 23
25 Houghton, Bridget SO-2 U. of Sciences 7:50.8 24:23.0 24
26 Shah, Mily SO-2 U. of Sciences 7:53.9 24:32.6  
27 Kavoleff, Alexandra JR-3 Georgian Court 7:59.6 24:50.4 25
28 Parsons, Emani JR-3 Lincoln (Pa.) 8:06.7 25:12.3 26
29 Bryfogle, Brianna SR Delaware Tech CC 8:10.3 25:23.5 27
30 Butler, Antoinette SR-4 Georgian Court 8:13.9 25:34.7  
31 Oldfield, Carley ? Holy Family 8:20.3 25:54.5 28
32 Ferrick, Morgan SR-4 Wilmington (Del.) 8:22.2 26:00.5 29
33 Polk, Arianna JR-3 Lincoln (Pa.) 8:25.1 26:09.6 30
34 McKinney, Paige SR Delaware Tech CC 8:26.7 26:14.6 31
35 Polk, Joelle SO-2 Lincoln (Pa.) 8:30.5 26:26.3 32
36 Wilson, Ariel SR-4 Bloomfield 8:40.2 26:56.3 33
37 Skocik, Nicole SR Delaware Tech CC 8:40.9 26:58.5 34
38 Berkel, Adia SO-2 Lincoln (Pa.) 8:42.2 27:02.7 35
39 Grzybowski, Sarah SR-4 Goldey-Beacom 8:44.6 27:10.2  
40 Ivins, Courtney SR Delaware Tech CC 8:49.0 27:23.7 36
41 Parker, Alyse JR-3 U. of Sciences 9:03.0 28:07.2  
42 Timoney , Jaclyn FR-1 Holy Family 9:06.0 28:16.5 37
43 Crawford, Victoria SO-2 Wilmington (Del.) 9:06.7 28:18.8 38
44 Brevoort, Nicole SR Delaware Tech CC 9:15.7 28:46.6 39
45 McKinney, Taylor SR Delaware Tech CC 9:22.5 29:07.8 40
46 Bowers , Haile FR-1 Holy Family 9:22.9 29:09.2 41
47 Lucas, Kayla FR-1 Goldey-Beacom 10:01.6 31:09.5  
48 Nickerson, Stephanie ? Holy Family 10:16.0 31:54.1 42
49 Lee, Leshae SR Goldey-Beacom 10:27.6 32:30.3  
50 Jackson, Shavonna SR-4 Lincoln (Pa.) 10:55.2 33:56.0 43
51 Hutt , Erin FR-1 Holy Family 11:23.4 35:23.4 44
Men 8k Run CC Team Scores
Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 2:32:47 30:33 27 1 4 6 7 9 11 13
2 2:37:09 31:25 51 2 5 12 15 17 20 25
3 2:45:54 33:10 82 3 10 18 24 27    
4 2:47:28 33:29 92 14 16 19 21 22 31 41
5 3:15:08 39:01 152 26 28 29 34 35 39 42
6 3:58:22 47:40 156 8 23 38 43 44    
7 3:31:12 42:14 168 30 32 33 36 37 40  
Men 8k Run CC Individual Results
Place Name Year Team Avg. Mile Time Score
1 McLaughlin, Kevin SR-4 Wilmington (Del.) 5:49.4 28:57.2 1
2 Menendez, James SO-2 Bloomfield 5:56.0 29:30.0 2
3 Easter, Aaron SR-4 Goldey-Beacom 5:56.5 29:32.1 3
4 Avila, Johnathan FR-1 Wilmington (Del.) 6:01.5 29:57.0 4
5 St. Lewis, Uriah JR-3 Georgian Court 6:05.8 30:18.7  
6 Nazario, Maurisio FR-1 Bloomfield 6:05.9 30:19.1 5
7 Suero, Miguel FR-1 Wilmington (Del.) 6:14.7 31:02.9 6
8 Wilson, Ryan FR-1 Wilmington (Del.) 6:18.6 31:22.3 7
9 Augustin , Taurai JR-3 Holy Family 6:18.7 31:22.7 8
10 Milham, Andrew SO-2 Wilmington (Del.) 6:19.8 31:28.0 9
11 Rueda, Victor SO-2 Goldey-Beacom 6:19.9 31:28.7 10
12 Suero, Manuel FR-1 Wilmington (Del.) 6:22.1 31:39.7 11
13 Aguilar, Edgar JR-3 Bloomfield 6:23.8 31:48.2 12
14 Marvel, Quinn SR-4 Wilmington (Del.) 6:24.9 31:53.4 13
15 Brady, Logan JR-3 Wilmington (Del.) 6:26.6 32:01.8  
16 Robison, Christopher FR-1 U. of Sciences 6:26.7 32:02.6 14
17 Parr, Patrick SO-2 Georgian Court 6:30.9 32:23.2  
18 Harb, Hussein JR-3 Bloomfield 6:31.4 32:25.9 15
19 Natoli, Thomas SO-2 Georgian Court 6:31.7 32:27.5  
20 Storino, Tim JR-3 U. of Sciences 6:37.1 32:54.1 16
21 Vega, Johnny SR-4 Bloomfield 6:39.6 33:06.8 17
22 Mbwiri, Johnathan SR-4 Goldey-Beacom 6:44.9 33:33.0 18
23 Mauro, Tommy SO-2 U. of Sciences 6:46.6 33:41.3 19
24 Rodriguez, Isaac JR-3 Bloomfield 6:54.5 34:20.5 20
25 Librizzi, Billy FR-1 U. of Sciences 6:55.1 34:23.6 21
26 Wilds, David SO-2 U. of Sciences 6:55.9 34:27.5 22
27 Orwig, Kev ? Holy Family 6:56.7 34:31.5 23
28 Braxton, Rudy JR-3 Goldey-Beacom 6:59.6 34:46.2 24
29 Parades, Samuel FR-1 Bloomfield 6:59.7 34:46.7 25
30 Raiford, Daniel SR Delaware Tech CC 7:07.8 35:27.0 26
31 Ford, Brian JR-3 Georgian Court 7:10.4 35:39.8  
32 Cox, Solomon SO Goldey-Beacom 7:21.4 36:34.4 27
33 Freda, Samuel SR Delaware Tech CC 7:35.0 37:41.9 28
34 Mendez, Nehemias SR Delaware Tech CC 7:36.9 37:51.5 29
35 Charles, Kemoi SR-4 Lincoln (Pa.) 7:48.2 38:47.9 30
36 Noce, Christopher JR-3 U. of Sciences 7:57.7 39:35.1 31
37 Brown, Deoindre FR-1 Lincoln (Pa.) 8:02.9 40:01.0 32
38 Green, Miles SR-4 Lincoln (Pa.) 8:06.9 40:20.8 33
39 McMullen, Amani FR-1 Wilmington (Del.) 8:20.7 41:29.5  
40 Giles, Caleb SR Delaware Tech CC 8:25.6 41:53.5 34
41 Meinhold, Evan SR Delaware Tech CC 8:29.8 42:14.7 35
42 Mboya, Xury JR-3 Lincoln (Pa.) 9:00.7 44:48.1 36
43 Hunt, Ira JR-3 Lincoln (Pa.) 9:30.3 47:15.3 37
44 Williams, Corey ? Holy Family 9:32.3 47:25.2 38
45 Lee, Alpha SR Delaware Tech CC 9:33.1 47:29.2 39
46 Sinclair, Fredrick FR-1 Lincoln (Pa.) 9:38.5 47:56.0 40
47 Chukwuneke, Chiedozie JR-3 U. of Sciences 9:53.8 49:12.3 41
48 Hastings, Matthew SR Delaware Tech CC 10:25.5 51:49.6 42
49 Stewart, Derrick JR-3 Holy Family 12:33.3 1:02:25.5 43
50 Griffin , Turhan JR-3 Holy Family 12:35.9 1:02:38.2 44